Reklama
Dębno. „Moja wieś jest czysta i piękna” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 października 2018 21:06

Niedawno w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Dębnie odbyło się podsumowanie XX edycji gminnego konkursu „Moja wieś jest czysta i piękna”. Do rywalizacji zgłoszono w tym roku 116 ogrodów ze wszystkich trzynastu sołectw wchodzących w skład naszej gminy. Wśród nich znalazło się 104 gospodarstw indywidualnych oraz 12 placówek oświatowo – kulturalnych. Posesje zgłoszone do konkursu były wizytowane przez komisję konkursową, której przewodniczyła Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sufczynie Małgorzata Wiśniowska-Robak. Oceniany był nie tylko stan samych ogródków, ale też m.in. wygląd zewnętrzny budynków, zagospodarowanie ścieżek i trawników czy wykorzystanie elementów ozdobnych w architekturze ogrodowej.


W tworzeniu roślinnych aranżacji mieszkańcy wykazali się niezwykłą pomysłowością. Członkowie komisji zwrócili uwagę na niepowtarzalny charakter każdego ogrodu. W ogrodach zgłoszonych do konkursu widać było jak wiele pracy należało włożyć w to, aby ogród w efekcie końcowym zachwycał swym pięknem. W tegorocznej edycji  konkursu, nagrodę dla najpiękniejszej wsi zdobyło Dębno. Komisja Konkursowa zdecydowała się przyznać temu sołectwu I miejsce, ponieważ wieś jest zadbana, dobrze zarządzana, a mieszkańcy nad wyraz zaangażowani w działania lokalne. Kompozycje ogrodów w sołectwie wyróżniały się ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi. Różne gatunki kwiatów, krzewów, czy też drzew są przez mieszkańców w umiejętny sposób wkomponowane w ich przydomowe zielone przestrzenie. Bogactwo barw, wykorzystywane przedmioty dla wzbogacenia odbioru całości, takie jak np. wiatraki, studnie, karmniki itd. sprawiają, że ogrody stają się dla obserwatorów niejako żywymi obrazami, gdzie każdy szczegół jest zaplanowany i w efekcie końcowym zachwyca. Na terenie Dębna znajduje się wiele zabytków, które otoczone są należytą opieką, a ich najbliższe otoczenie jest schludne, utrzymane w dobrym stanie, przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i osoby odwiedzające miejscowość. Zabytki te są wizytówką nie tylko miejscowości Dębno, ale całej gminy. Sołectwo utrzymuje również w dobrym stanie tereny przy drogach - co wiążę się z systematycznym wykaszaniem rowów oraz dbaniem o czystość poboczy. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców, którzy mogą korzystać z zadbanej infrastruktury. Ponadto w sołectwie znajduje się miasteczko rowerowo - rekreacyjne, które służy najmłodszym mieszkańcom do zapoznania się i umiejętnego wykorzystania przepisów ruchu drogowego.  Na drugim miejscu znalazł się Sufczyn, a na trzecim Łoniowa. Sołectwa za zdobyte miejsca otrzymały środki finansowe, które mogą przeznaczyć na wybrany przez siebie cel. Właściciele wyróżnionych w konkursie ogrodów otrzymali bony towarowe na zakup artykułów ogrodowych. Nagrody ufundował i wręczył Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. Pan Wójt i komisja pogratulowali wszystkim uczestnikom konkursu zadbanych ogrodów i podziękował im za wysiłek włożony w uczynienie naszej gminy piękniejszą.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .