WYBORY 2019


WYBORY. Czterech kandydatów na burmistrza Brzeska PDF Drukuj Email
środa, 26 września 2018 20:02

Czterech kandydatów na fotel burmistrza Brzeska zarejestrowała Gminna Komisja Wyborcza. W układzie alfabetycznym – tak jak będzie to na karcie do głosowania wygląda to następująco: Tomasz Latocha, Krzysztof Ojczyk, Sławomir Pater i Grzegorz Wawryka. Pomimo, że komisja pracuje do północy – więcej kandydatów nie będzie. Ordynacja wyborcza przewiduje bowiem prawo zgłoszenia kandydata na fotel wójta/burmistrza czy prezydenta miasta tylko tym komitetom, które w co najmniej połowie okręgów, zarejestrowały kandydatów na radnych. Ponieważ w Brzesku są cztery listy do Rady Miejskiej – tylu maksymalnie mogło być kandydatów na burmistrza. I tylu ostateczne się zarejestrowało. Przyjrzyjmy się zatem jakie formacje polityczne, organizacje społeczne, stoją za poszczególnymi kandydatami. Żaden z kandydatów nie mieszka w samym Brzesku, ale w podmiejskich wsiach.

 
WYBORY. Krzysztof Ojczyk oficjalnie kandydatem na burmistrza Brzeska PDF Drukuj Email
środa, 26 września 2018 15:16

Jak dowiedziała się nasza redakcja, kilkanaście minut temu Krzysztof Ojczyk zarejestrował swoją osobę, jako kandydata na burmistrza Brzeska.

 
Brzesko. Prezentacja kandydatów PiS PDF Drukuj Email
wtorek, 25 września 2018 22:05

Wicepremier Beata Szydło, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko, poseł do Parlamentu Europejskiego Edward Czesak oraz senatorowie profesor Kazimierz Wiatr i mecenas Zbigniew Cichoń wzięli udział w brzeskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. 

 
WYBORY. Kto do powiatu? Analiza sytuacji w okręgu nr 2 PDF Drukuj Email
sobota, 22 września 2018 22:28

Gdyby Zakłady Bukmacherskie przyjmowały zakłady: kto ma szansę zostać radnym powiatu brzeskiego, w przypadku kilku nazwisk, wygrana byłaby niewielka, mniejsza niż stopa oprocentowania lokaty bankowej, a ta – jak wiadomo powszechnie – jest obecnie mizerna. W wyborach do Rady Powiatu Brzeskiego do obsadzenia jest cztery mandaty – w teorii, bo w praktyce tylko trzy. Jeden, na 99,99 procent zgarnie bowiem Andrzej Potępa. Jest radnym od 1998 roku i za każdym razem ma jeden z najlepszych wyników wyborczych. Od ośmiu lat jest starostą brzeskim, wcześniej przez wiele lat kierował Dębińskim Centrum Kultury w Dębnie. Pewniak – nikt, kto ma odrobinę zdrowego rozsądku i zna się na polityce samorządowej, nie obstawiłby jego porażki. Ja też nie…

 
WYBORY. Kto do powiatu? Analiza sytuacji w okręgu nr 1 PDF Drukuj Email
piątek, 21 września 2018 21:43

Czterdzieści osób walczy o osiem mandatów w Radzie Powiatu Brzeskiego, w okręgu który obejmuje gminę Brzesko. Wynika z tego, że każdy ma dwudziestoprocentową szansę, by zostać radny, Ale to czysta statystyka, bo w praktyce – moim rzecz jasna zdaniem – tylko kilkanaście osób ma na to szansę. Dlaczego nie wszyscy? Powodów tego jest kilka. Pierwszy – listy danego komitetu muszą przekroczyć 5 procent w skali powiatu, by potem, na poziomie okręgu wyborczego (w powiecie brzeskim jest ich cztery: gmina Brzesko – 8 mandatów; gmina Dębno – 4 mandaty; gminy Borzęcin –  Szczurowa – 4 mandaty oraz gminy: Czchów – Gnojnik – Iwkowa – 5 mandatów). Po drugie – kandydat musi zgromadzić odpowiednią liczbę głosów – minim to znacznie ponad 500. Po trzecie – jakich ma rywali na swojej liście. I po czwarte – jak przepracuje kampanię wyborczą, czy potrafi dotrzeć do potencjalnego wyborcy. Niby proste, a jednak…

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 18

zuzia2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .