WYBORY 2019


Koniec spekulacji: mamy listę PiS do PE PDF Drukuj Email
środa, 20 lutego 2019 22:55

W sobotę powinna zostać zatwierdzona ostateczna lista Prawa i Sprawiedliwości, w zaplanowanych na maj tego roku, wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tak jak pisaliśmy już kilka dni temu, wicepremier Beata Szydło będzie liderką listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu świętokrzysko-małopolskiego. Natomiast z drugiej miejsca wystartuje eurodeputowany, związany z Krakowem profesor Ryszard Legutko. Na liście, z pozycją nr 3 znajdzie się wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Numer 4 w naszym okręgu będzie poseł Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości. Na piątce będzie profesor Włodzimierz Bernacki, obecny poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu wyborczego Tarnów, szef struktur tej partii w naszym okręgu. Numer 6 to Barbara Bartuś, pochodząca z Gorlic, posłanka Prawa i Sprawiedliwości z okręgu Nowy Sącz; kolejne  miejsce – nr 7 zarezerwowano dla Elżbiety Dudy ze Skały niedaleko Krakowa. Michał Cieślak, szef Porozumienia Jarosława Gowina w Świętokrzyskiem ma pozycję nr 8, były wiceminister finansów Wiesław Janczyk z Nowego Sącza, obecny poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu Nowy Sącz, jest na pozycji 9, ostatnie miejsce ma poseł Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości ze Świętokrzyskiego.

 
Jaki rozkład mandatów do Parlamentu Europejskiego? PDF Drukuj Email
sobota, 26 stycznia 2019 00:00

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 19 stycznia – w Polsce wygrałaby PiS.  Zjednoczona Prawica może liczyć na 25 – 27 mandatów z 51, które mamy do „rozdysponowania”. 17 trafi do Platformy Obywatelskiej, cztery do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na 3-4 mandaty może liczyć ruch Kukiz 15. Nadal nie wiadomo co z lewicą: zdaniem socjologa polityki Marcina Palde – Sojusz Lewicy Demokratycznej może liczyć, przy sprzyjających warunkach na 3 mandaty, ale... może i w ogóle nie uczestniczyć w podziale unijnego „tortu”.  Badania nie uwzględniły jednak nowej partii – ruchu Roberta Biedronia. Zdaniem specjalistów powstanie nowej formacji odbiera głosy przede wszystkim partiom centro – lewicowym. Chichot polityki w tym przypadku polega na tym, że im mocniejsza partia Biedronia, tym mocniejsza prawica, a słabsza SLD oraz PO z Nowoczesną. Kilkuprocentowe poparcie dla Biedronia oznacza mniejsze notowania PO i SLD, przyu podobnych dla PiS. Szkopuł w tym, że podział mandatów zdecydowanie premiuje silniejsze ugrupowania.

 
Region. Wyborcze zmagania PDF Drukuj Email
czwartek, 03 stycznia 2019 22:58

To będzie wyjątkowy rok: dwa razy bowiem pofatygujemy się do urn wyborczych. Najpierw, w maju, wybierzemy 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, a na początku października – posłów i senatorów. Teoretycznie rzecz biorąc – na co zwracają uwagę niektórzy komentatorzy – wybory do Sejmu i Senatu mogłoby odbyć się już w marcu, gdyby w styczniu nie doszło do uchwalenia budżetu. Mało prawdopodobne, ale... wykluczyć tego nie można. My póki co skupimy się na wyborach do PE. Kto z naszego regionu znajdzie się na liście wyborczej – nazwiska poznamy niebawem.

 
Wyniki wyborcze - 4 listopada PDF Drukuj Email
niedziela, 04 listopada 2018 23:15

- Marta Herduś bumistrzem Żabna. Miała około 58 procent poparcia.

- W Tarnowie Roman Ciepiela pokonał Kazimierza Koprowskiego.

- Stefan Kolawiński ponownie burmistrzem Bochni, pokonał Krzysztofa Kokoszkę.

- Magdalena Marszałek nowym burmistrzem Tuchowa. Pokonała pewnie swojego rywala – głosowało na nią około 60 procent wyborców.

- Andrzej Mróz będzie przez pięć lat wójtem gminy Wierzchosławice. Pewnie wygrał ze Zbigniewem Drągiem.

 - Cezary Stawarz pokonał wójta Józefa Nowaka w Trzcianie. Udało się mu to za trzecim razem...

- Jan Sipior został burmistrzem Szczucina. Miał... 70 procentowe poparcie. Po czterech latach wraca na fotel włodarza tej gminy.

- Tadeusz Bąk został ponownie burmistrzem Wojnicza. Głosowało na niego około 55 procent wyborców.

- Andrzej Śliwa został nowym wójtem Łapanowa. Miał 165 głosów więcej niż Robert Roj.

- Marek Chudoba został burmistrzem Czchowa (2218 głosów - 50,84%). Krzysztof Szot zdobył (2145 głosów - 49,16%).  

- W Gminie Brzesko Tomasz Latocha (8061 głosów - 55,64%) pokonał Sławomira Patera (6428 głosów - 44,36%).

- Sławomir Paterek został wójtem Gnojnika (1727 głosów - 50,07%). Pokonał Leszka Ząbkowskiego pięcioma głosami (1722 głosów - 49,93%).

- W okręgu małopolsko - świętokrzyskim będziemy mieć nową europosłankę - Lidię Gądek, za Bogdana Wentę, który został prezydentem Kielc. Gądek w polskim Sejmie zastąpi Jagna Marczułajtis.

 
WYBORY. Dwanaście dogrywek w regionie PDF Drukuj Email
środa, 31 października 2018 23:07

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy kilkunastu gmin w regionie tarnowskim ponownie pofatygują się do urn wyborczych. W I turze wyborów, żaden z kandydatów, nie przekroczył 50.procentowego poparcia. Zgodnie z Ordynacją Wyborczą kandydat na wójta/burmistrza czy prezydenta miasta, musi mieć co najmniej 50 procent i jeden głos. „Dogrywki” potrafią zaskakiwać. Przede wszystkim dlatego, że frekwencja wyborcza jest zazwyczaj znacznie niższą – a tym samym, trudniej „wytypować” pewniaka. To właśnie frekwencja zadecyduje o tym: kto wyjdzie z tego boju zwycięsko.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 18

zuzia2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .