Reklama
Arcymistrz najlepszy w jubileuszowym turnieju
WYDARZENIA - Borzęcin
poniedziałek, 12 lipca 2021 18:44

To było dziesiąte spotkanie szachistów w ramach Otwartych Mistrzostw Małopolski w Szachach Szybkich P-15. Obyło się bez niespodzianki i zwyciężył w nich arcymistrz szachowy Mirosław Grabarczyk z Klubu Szachowego Hetman Płock. Na drugim miejscu w zawodach uplasował się Dariusz Fistek kandydat na mistrza z Tarnowa, a trzeci był Michał Mirski kandydat na mistrza z UKS GONIEC Staniątki. Kolejno uplasowali się: Konrad Buś (MKS MOS Wieliczka) oraz Maciej Marszałek (LKS Parnas Stara Wieś). Zawodnicy w turnieju oprócz tytułu Mistrza Małopolski walczyli o nagrody finansowe (pula nagród 1600 zł), jak i rzeczowe. Patronat nad wydarzeniem sprawował Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.


Przypomnijmy, że formuła turnieju organizowanego już od dekady przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie wspólnie z Małopolskim Związkiem Szachowym w Krakowie pozwala na start w zawodach szachistów również spoza Małopolski. Prawo gry posiada każdy szachista bez względu na posiadaną kategorię szachową, przynależność klubową i miejsce zamieszkania, a w turnieju obowiązuje szwajcarski system rozgrywek na dystansie 9 rund. Czas gry wynosi 30 minut na rozegranie jednej partii.


- To turniej rangi mistrzowskiej, więc do Borzęcina przyjechali szachiści z dużymi umiejętnościami i poziom jest dość wysoki – przyznaje obecna na zawodach Kamila Kałużna - prezes Małopolskiego Związku Szachowego. – Mówi się, że szachy to w szczególności rozwój pamięci, logicznego myślenia, natomiast dla nas jest to dyscyplina, która kształtuje również zacięcie sportowe, charakter, determinację i – tak jak inne sporty – charakter.
Zawody były także okazją do podsumowań. Z rąk prezes Kałużnej okolicznościowe podziękowania za współpracę przy organizacji wielu zawodów szachowych oraz wsparcie i działania na rzecz środowiska szachowego otrzymali: patronujący wszystkim turniejom szachowym w Borzęcinie wójt Janusz Kwaśniak oraz ich organizator Piotr Kania – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. – W imieniu Związku i całego środowiska szachowego chcę bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie, wsparcie finansowe i stwarzanie możliwości rozwijania pasji szachistom, nie tylko tym z gminy Borzęcin, ale z całego regionu Małopolski – mówiła prezes Kałużna.
Wieloletnią współpracę z Małopolskim Związkiem Szachowym docenili także organizatorzy turnieju w Borzęcinie. Jak przyznał Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin, jubileusz jest znakomitą okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczyniali się przez ponad dekadę - i nadal przyczyniają - do rozwoju i promocji gry w szachy.  – Dziękuję władzom Małopolskiego Związku Szachowego, który pomaga nam w organizacji mistrzostw województwa, zasłużonemu sędziemu klasy państwowej Wiesławowi Kasperkowi bez którego - przy wsparciu sędziego Pawła Kasperka - żadne z tych zawodów nie odbyłyby się. Gratuluję zarówno pasji, z jaką promują sport szachowy, jak i umiejętności w organizacji podobnych przedsięwzięć. Podziękowania kieruję także pod adresem pracowników GOK Borzęcin, którzy bezpośrednio odpowiadają za przygotowanie zawodów – komentował wójt.


Zdaniem Piotra Kani z GOK Borzęcin warto promować i wspierać takie osoby, jak Wiesław Kasperek: – To nieoceniony propagator gry w szachy, człowiek, który oddał sporą część życia, ale i serce tej dyscyplinie sportu. Dziękuję za wiele lat wspólnych działań i mam nadzieję na kolejne inicjatywy.
Zorganizowane w Borzęcinie zawody były jednymi z pierwszych odbywających się w regionie po długiej przerwie, związanej z pandemią COVID-19. W tym roku, do rozgrywek przystąpiło 57 szachistów z 14 klubów: Hetman Płock, PUKS Karolina Tarnów, LKSz GCKiP Czarna, LKS Parnas Stara Wieś,  MKS MOS Wieliczka, Klub Szachowy Kana Tarnów, UKS GONIEC Staniątki, PUKS Karolina Tarnów,  Ognisko TKKF w Dobczycach, TKKF Drogowiec Kraków, Gens Una Sumus Kraków,  UKS LISEK Lisia Góra,  MSKS GAMBIT Tarnowiec, KKSz Kraków a także zawodnicy z Brzeska, Okocimia, Uszwi, Bochni, Siedlisk, Limanowej, Pojawia, Buczkowa, Tuchowa, Rabki, Tarnowa oraz Krakowa. Gminę Borzęcin reprezentowali zawodnicy zrzeszeni w sekcji szachowej działającej w GOK Borzęcin.
Jak przyznaje Wiesław Kasperek, szachiści lubią tu przyjeżdżać: – Borzęcin jest bardzo gościnny. Sprzyjają nam władze samorządowe, mamy tu bardzo dobre warunki lokalowe a zawodnicy chwalą sobie organizację. Wtóruje mu Magdalena Budkiewicz, obecna na zawodach, tegoroczna Mistrzyni Polski Juniorek do lat 18: - Niezastąpiona atmosfera i organizacja też jest świetna, więc mogę tylko każdemu polecić to miejsce do grania w szachy.
Następne zawody z cyklu Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Szachach Szybkich P-15 dopiero za rok, ale już dziś zachęcamy do rozwijania swoich umiejętności szachowych bądź zainteresowania się tą dyscypliną sportu. W końcu to królewska gra, którą na przestrzeni wieków upodobało sobie wiele koronowanych głów. Może warto spróbować swoich sił?
(pio)


Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Małopolski w Szachach Szybkich P-15 w Borzęcinie
Wyniki zawodów:
I miejsce: Mirosław Grabarczyk (KSz Hetman Płock) – 7,5pkt.
II miejsce: Dariusz Fistek z Tarnowa – 7,0pkt.
III miejsce: Michał Mirski (UKS GONIEC Staniątki) – 6,5pkt.
IV miejsce: Konrad Buś (MKS MOS Wieliczka) – 6,5pkt.           
V miejsce: Maciej Marszałek (LKS Parnas Stara Wieś) – 6,5pkt.
VI miejsce: Jakub Wąs z Tuchowa – 6,5pkt.
VII miejsce: Marek Lis (LKSz GCKiP Czarna) 6,5pkt
VIII miejsce: Andrzej Gbyl (KKSz Kraków) 6,0pkt.

Pozostali nagrodzeni:
Najlepsza kobieta w Turnieju  – Magdalena Budkiewicz (UKS GONIEC Staniątki) – 5,0pkt.
Najlepszy  zawodnik do II kategorii szachowej (rank. do 1800 włącznie) – Jakub Wąs z Tuchowa – 6,5pkt.
Najlepszy junior do lat 18 – Dawid Łabędź z Tuchowa – 5,5pkt.
Najlepszy senior pow. 65 lat to: Krzysztof Sowiński z Bochni – 4,5pkt.
Najlepszy junior młodszy do lat 12 – Karol Kozak (UKS GONIEC Staniątki) – 5,5pkt.
Najlepsi zawodnicy z gminy Borzęcin: Patryk Siudut z Borzęcina – 3pkt., Kornel Czernek z Borzęcina – 2pkt., Dominik Knap z Borzęcina – 1,5pkt., Edyta Knap z Borzęcina – 1,5pkt.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .