Reklama
Burmistrz broni mieszkańców gminy przed zakusami. Będą blokady dróg
WYDARZENIA - Czchów
środa, 25 sierpnia 2021 10:35

Nigdy nie dopuszczę do realizacji drogi krajowej według zaproponowanego wariantu C. Dziwi mnie upór Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która forsuje to rozwiązanie. Nasza propozycja, mówię  o kilku samorządach, jest mniej kosztowna i nie będzie generowała tylu protestów społecznych. A może chodzi o to, by droga nigdy nie powstała, a potem państwo obarczy nas odpowiedzialnością  – docieka Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.


Burmistrz Marek Chudoba sprzeciwia się uznanemu przez drogowców za optymalny przebiegowi nowej drogi do Brzeska. Czy w praktyce to oznacza, że nie ma miejsca na kompromis, o który apeluje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk? Twierdzi, że ten wariant wcale nie jest optymalny. Jego zdaniem przy pracach nad projektem przebiegu nowej trasy do Brzeska współpracy z lokalnymi samorządami zabrakło, a Generalna Dyrekcja ignoruje postulaty i wnioski zgłaszane przez mieszkańców gmin, na terenie których miałaby być budowana droga.


- Niestety odnoszę wrażenie, że większy wkład intelektualny wkładają państwo w argumentację narzucenia nam pierwotnie wybranego przez projektantów wariantu realizacji inwestycji, niż w próbę rozwiązania niezwykle istotnego dla rozwoju całego regionu zagadnienia komunikacyjnego. Przestawiane analizy stanowią zbiór jednostronnie i tendencyjnie zbudowanych wariantów, które e oddają rzeczywistych społecznych, technicznych i środowiskowych zagadnień warunkujących właściwą metodologię badania i diagnozowania problemu lokalizacji drogi krajowej – czytamy w piśmie. Jestem oburzony z powodu odrzucenia samorządowego wariantu A, który w kwietniu 2019 roku, zaproponowali włodarze Brzeska, Gnojnika, Lipnicy Murowanej, Czchowa, Iwkowej, Łososiny, Chełmca i Nowego Sącza. Trasa zakładała budowę dwóch tuneli – pod Justem i pod górą Bukowiec, nazywaną też Górą świętego Urbana, w Iwkowej.  Państwa ocena strony finansowej inwestycji bierze się z braku należytej antycypacji możliwości technologicznych branży drogowej – cedzi bez ogródek Marek Chudoba i uważa, że budowa tuneli drogowych budzi lęk u osób decyzyjnych w Generalnej Dyrekcji. Żądam powtórnego przygotowania analiz, z uwzględnieniem podnoszonych przez nas problemów i wizytę w naszej gminie celem ich wyjaśnienia i dokonania korekty obecnej konfliktogennej społecznie i wątpliwej finansowo decyzji – dodaje Marek Chudoba. Mieszkańcy już dzisiaj zapowiadają protesty. - Podobnie jak rolnicy z AgroUnii zablokujemy na 24 godziny Sądeczankę, przed wjazdem do naszej gminy zarówno od Nowego Sącza, jak i Gosprzydowej – zapowiadają.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .