Reklama
Dębno. Najnowocześniejsza hala widowiskowo – sportowa czeka nie tylko na uczniów
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 03 września 2021 16:58

L1090195Kosztowała blisko 13.2 miliona złotych. Jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie tarnowskim, a może w Małopolsce. Mowa o halki widowiskowo – sportowej, która dzisiaj oficjalnie została przekazana do użytku. - Ktoś powie, że kosztowała sporo. Fakt, ale to obiekt, który spełnia już normy budowlane, które będą obowiązywały za kilka lat. To obiekt nowoczesny, na miarę XXI wieku, z pełnym zapleczem sanitarnym, szatniowym, z najnowocześniejszym nagłośnieniem, z widownią na kilkaset osób. Nasza hala jest wyłożona specjalnymi płytami tłumiącymi dźwięk, co sprawia, że nie ma tutaj żadnego pogłosu. W tym obiekcie będą nie tylko odbywały się lekcje wychowania fizycznego, ale także imprezy sportowe, zawody oraz wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalno – artystyczne. Jestem przekonany, że nasz hala będzie tętniła życiem od rana do wieczora, przez cały rok – mówił podczas inauguracji obiektu, Wiesław Kozłowski, wójt gminy Dębno.

Skąd środki?

Wójt mówił, skąd gmina wzięła na to środki na ten cel, składał także podziękowania tym, którzy do tego się przyczynili. - W sposób szczególny dziękuję poseł Józefie Szczurek – Żelazko za pomoc w dotarciu do ministra sportu oraz udział w rozmowach na temat dotacji, dziękuję radnym gminy. Słowa uznania kieruję do posłów Zjednoczonej Prawicy, do pracowników gminy, mojego zastepcy, skarbnika, projektantów i wykonawców – mówił wójt Wiesław Kozłowski. Cztery miliony gmina pozyskała z Ministerstwa Sportu, ponad 2.1 miliona złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 200 tysięcy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Goście dopisali

Otwarcie hali zgromadziło wielu znamienitych gości. Parlament reprezentowali poseł Józefa Szczurek – Żelazko, była wiceminister zdrowia, poseł Wiesław Krajewski, poseł Piotr Sak oraz poseł Stanisław Bukowiec. Delegatem marszałka Małopolski był wiceprzewodniczący sejmiku samorządowego województwa małopolskiego Wojciech Skruch, któremu asystowała radna Anna Mikosz. Był starosta brzeski Andrzej Potępa, radni Rady Gminy w Dębnie na czele z Piotrem Maturą, sołtysi, komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, wicekurator małopolski, władze gminy, dyrektorzy szkół i instytucji podległych wójtowi, nauczyciele oraz uczniowie i młodzież szkolna. Gości9em szczególnym był biskup – ekscelencja Stanisław Salaterski.

Gratulacje…

Jacek Szklarz, zastępca wójta odczytał okolicznościowy list gratulacyjny wysłany przez premiera Mateusza Morawickiego, natomiast wicekurator przeczytała adres wystosowany przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Jako pierwsza z gości głos zabrała poseł Józefa Szczurek – Żelazko. - Ten obiekt to najlepszy dowód na to, że współpraca samorządu z rządem się opłaca. Jej zdaniem to efekt wielkiego zaangażowania wójta Wiesława Kozłowskiego, który skutecznie zabiega o środki na inwestycje gminne. - Jestem przekonana, że ten obiekt będzie spełniał wasze oczekiwania, będzie tętnił życiem – mówiła poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Zdaniem posła Wiesława Krajewskiego obecna władza potrafi dostrzec problemy małych gmin, przekazując na inwestycje wiele środków. - Życzę wszystkim, by korzystając z tego obiektu, rywalizowali według zasad fair play – apelował poseł Wiesław Krajewski. Piotr Sak, poseł Solidarnej Polski dziękował za zaproszenie, mówił, że jest pod wrażeniem rozmachu inwestycji. - Gratuluję całej gminnej społeczności – mówił Piotr Sak. Natomiast poseł Stanisław Bukowiec zwracał uwagę na dynamiczny rozwój gminy. - Samorząd Dębna może być przykładem dla innych samorządów, jak pozyskuje się środki, jak realizuje się inwestycje – podkreślał Stanisław Bukowiec. W imieniu marszałka Małopolski głos zabrał wiceprzewodniczący sejmiku samorządowego województwa małopolskiego Wojciech Skruch. - Policzyłem. Inwestycja w około 53 procentach została sfinansowana z dotacji. To wynik godny podkreślenia. Zresztą od kilku lat samorząd sporo inwestuje, korzystając także z pomocy samorządu małopolskiego – zapewniał radny Wojciech Skruch.

Biskup poświęcił

Jednym z gości honorowym wielkiego otwarcia był biskup Stanisław Salaterski. W rozmowie z naszą redakcja hierarcha mówił, że kształtowanie postaw sportowych, zdrowa rywalizacja sportowa, oparta na poszanowaniu przeciwnika, rozwój tężyzny fizycznej, ma takie samo znaczenie jak wiedza oraz rozwój duchowy. Tylko synergia tych trzech wartości sprawia, że młody człowiek rozwija się prawidłowo. Biskup Salaterski odmówił stosowną modlitwę oraz poświecił obiekt. - Gratuluje i życzę Wam zdrowego wypoczynku, zdrowej rywalizacji. Niech Bóag czuwa nad Wami – dodał biskup Stanisław Salaterski

Marzenia się spełniają

Jest bez wątpienia spełnieniem marzeń kilku pokoleń mieszkańców Dębna. Hala widowiskowo – sportowa w Dębnie, to najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Małopolsce. To największa w dziejach gminy, zarówno pod względem logistycznym jak i finansowym inwestycja. Przy Szkole Podstawowej w Dębnie powstała nowoczesna hala sportowa, która jednocześnie jest największą i najnowocześniejszą halą nie w powiecie brzeskim (jedną z największych w Małopolsce). Jako ciekawostkę dodajmy, że hala spełnia normy, które dla nowych obiektów będą obowiązywały dopiero za… kilka lat. O potrzebie budowy takiego obiektu mówiło się w gminie od pierwszych lat transformacji ustrojowej. Mówiło, bo brakowało nie tylko pomysłu skąd wziąć pieniądze na ten cel, ale brakowało też koncepcji, odwagi by w końcu z tym wyzwaniem się zmierzyć. Zmieniło się to w momencie, kiedy wójtem został Wiesław Kozłowski. Jesienią 2016 roku gmina zleciła wykonanie stosownej dokumentacji technicznej. Przygotowano także wniosek o wsparcie finansowe, w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu. Dzięki wsparciu byłej wiceminister zdrowia, brzeskiej posłanki Józefy Szczurek – Żelazko, wójtowi udało się dotrzeć do premier Beaty Szydło oraz ministra sportu Witolda Bańki. – Przekonaliśmy urzędników w Warszawie, że budowa hali ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury fizycznej w naszej gminie. Mam nadzieję, że z obiektu będą korzystali nie tylko uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębnie, ale także starsza młodzież i dorośli. Marzy mi się, by obiekt tętnił życiem od rana do wieczora, nawet przez siedem dni w tygodniu – dodaje wójt Kozłowski.

Coś o obiekcie

W obiekcie powstały także dwie sale lekcyjne, zaplecze magazynowe wraz z szatniami, sanitariatami, pomieszczeniami technicznymi, porządkowymi oraz łącznik (łączący halę sportową z istniejącym budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego). Hala sportowa dostosowana jest do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego i różnorodnych zajęć sportowych dla uczniów z terenu całej gminy, organizowania imprez sportowych, propagujących sport oraz zdrowy styl życia, organizowania szkolnych imprez pozasportowych: akademie okolicznościowe, olimpiady i konkursy przedmiotowe, zabawy szkolne, itp., organizowanie uroczystości gminnych. Należy również zaznaczyć, że inwestycja zlokalizowana jest przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie co z towarzyszącym obiektem sportowym „ORLIK” oraz placem zabaw dla dzieci stanowi idealne połączenie funkcjonalne. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji zlokalizowane jest ogólnodostępne miasteczko rowerowe oraz plac zabaw co dodatkowo podnosi atrakcyjność powstającego kompleksu sportowego. W hali sportowej zapewniona jest możliwość uprawiania dyscyplin sportowych takich jak: halowa piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, skok wzwyż, gimnastyka, karate, judo, tenis, badminton, fitness, prowadzenie zająć z zakresu rehabilitacji oraz uprawianie innych dyscyplin sportowych po zakupie dodatkowego wyposażenia (w miarę potrzeb): tenis stołowy, unihokeja.

Sportowo i kulturalnie

Otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej w Dębnie uświetniły występy zespołów folklorystycznych Łoniowiacy oraz Porąbcoki, występ wokalistki Sylwii Pasek - wokalista i instruktorka śpiewu w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi, występ grupy POWER GIRLS ,,CHEERLEADERS” – Studio Tańca Honorata. Obecnie są Mistrzyniami Polski w tańcu sportowym cheerleaders! Grupa znajdująca się w pierwszej 10 najlepszych europejskich grup cheerleaders!  Od 3 lat nie schodzą z najwyższego stopnia podium Mistrzostw Polski Cheerleaders! Dziewczyny zdobyły Wicemistrzostwo Europy 2010 i II Wicemistrzostwo Europy 2013, 2011. Reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Europy w Norwegii (2006), Danii (2007), Słowenii (2008), Szwecji (2009), Finlandii (2010), Słowenii (2011),
we Włoszech (2013), Austrii (2016), Czechach (2017) oraz w Finlandii (2018). Był także występ DELFINY I BARTKA – finalistów programu ,,MAM TALENT” Delfina to urodzona i tytułowana tancerka, która może pochwalić się II miejscem na Mistrzostwach Świata i III miejscem na Mistrzostwach Europy w formacjach tanecznych. Bartek to sportowy duch, który pasję nad ciałem kształtował od najmłodszych lat. Dzięki ciężkiej pracy został pięciokrotnym Mistrzem Polski Juniorów w Fitnessie Gimnastycznym Mężczyzn. W 2016 roku natomiast wypracował tytuł Mistrza Polski Seniorów. Jego sportową drogę dopełniają również tytułu międzynarodowe; jest trzykrotnym medalistą Mistrzostw Europy oraz zdobywcą IV miejsca na Mistrzostwach Świata. Ich drogi połączyły się w 2011 roku. Dzięki wcześniej zdobytym umiejętnościom, sprawności fizycznej i pasji stworzyliśmy akrobatyczny duet. Wzajemne zrozumienie do pracy i sportu okazały się przepisem na sukces, który przyniósł nam zwycięstwo w V edycji programu MAM TALENT. Za wkład w akrobatykę i naszą ciężką pracę zostaliśmy nagrodzeni i ponownie zaproszeni do programu, jako goście specjalni – w 2013 roku (VI edycja) i 2017 roku (X edycja).

(mir)

 

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .