Reklama
Nagrody poetyckie rozdane
KULTURA - Aktualności
piątek, 22 października 2021 19:39

5. gala Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” i „Małe Źródło” w Centrum Sztuki Mościce za nami. Do dzielnicy Tarnowa stworzonej przez prezydenta Ignacego Mościckiego zjechali znakomici goście, a laureatami zostali poeci z całego kraju. Galę rozdania nagród poprowadził znany aktor filmowy i telewizyjny, miłośnik Leonarda Cohena, prof. Stanisław Górka. Teksty nadesłane przez dwustu twórców oceniało jury w składzie: poeta pochodzący z Borzęcina Józef Baran, dziennikarz, poeta i autor tekstów Adam Ziemianin, aktorka Beata Paluch oraz poetka Jadwiga Malina. Gościem gali był Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, a patronat honorowy nad konkursem objęła Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.


Było rozdanie nagród, recital prof. Stanisława Górki oraz dyskusja na temat kondycji i roli polskiej poezji, jak również roli internetu w propagowaniu tej dziedziny sztuki. – Od czasu pandemii nie tylko nauczyliśmy się, ale i zrozumieliśmy, że można skutecznie wykorzystywać to narzędzie w rozpowszechnianiu poezji. I okazuje się, że zwolenników jest więcej, aniżeli mogliśmy sobie wyobrazić. I choć poezja nie jest pewnie sztuką masową, to dzięki internetowi może docierać do mas. Tak się zresztą dzieje – widać to po liczbie odbiorców, choć, rzecz jasna, w internecie jest też sporo śmieci. Trzeba umieć je oddzielić od wartościowych rzeczy – mówi prof. Stanisław Górka. - Kocham poezję, bo mam pewnie jakiś defekt, podobnie jak mój kolega Wojtek Siemion, obydwaj mamy ten sam rodzaj defektu, cechy osobniczej, polegającej na miłości do tego rodzaju sztuki. To przyszło i zostało. Czasami ludzie czytają poezję i płaczą i ja też jestem takim mazgajem. Chciałbym, żeby sztuka aktorska, którą reprezentuję, dokonywała poezją pewnego oczyszczenia, wstrząsu dla ludzi. Dzisiaj też się to stało, uczestnicy spotkania bez wątpienia tego doznali. Doznali katharsis, bo po to właśnie jest poezja. Życzyłbym sobie, żeby poezja płynęła od serca do serca, od mózgu do mózgu, działała na różne zmysły – uzupełnia.
W tym roku po raz pierwszy wystartowało tzw. Małe Źródło – nagrodzono teksty także młodych, dobrze rokujących poetów. Przyznano dwa równorzędne wyróżnienia dla Natalii Dygaś i Oliwii Sachy, a za najlepszy zestaw konkursowy uznano prace Dobrochny Kołeczek.
Dorośli poeci otrzymali wyróżnienia honorowe nagrodzone publikacją w wydawnictwie pokonkursowym (tomie wierszy). Trzecie miejsce otrzymała Katarzyna Justyna Zychla, drugie Magdalena Cybulska, pierwsze zaś Jan Biela.
Co ciekawe, ten ostatni jest chemikiem zawodowo związanym z ukończonymi studiami. - Jestem inżynierem i niespełnionym humanistą, moje humanistyczne ego nie jest spełnione. Piszę od lat, w wolnych chwilach też rzeźbię. Nie jest prawdą, że poeci chodzą tylko z głowami w chmurach. Są ludźmi z krwi i kości, uprawiają różne zawody. Mają po prostu wysoką wrażliwość. Powiem więcej – poezja to też praca rzemieślnicza przy użyciu słów i ja ją również w ten sposób traktuję – mówi Jan Biela.
Jan Biela nie jest poetą z przypadku, on stworzył swój własny świat, jego poezja jest spójna. W 2018 roku otrzymał trzecią nagrodę w tym konkursie, ma poważny i znakomity warsztat poetycki. Dziś Pan Jan spełnił swoje poetyckie ego – mówi inicjator „Źródła”, przewodniczący jury, poeta Józef Baran. Poezja była, jest i będzie, niemożliwe, żeby nie istniała, bo wiele osób nie potrafi bez niej żyć. Komputer można nauczyć pisać wiersze, lecz nie można go nauczyć indywidualności i czucia, własnego śladu. Tego maszyna nie zrobi, ona nie ma wrażliwości, którą mają nasi poeci, także laureaci naszego ogólnopolskiego konkursu. To naprawdę ważny i prestiżowy konkurs – dodaje.
Spotkanie skomentował również Marszałek Witold Kozłowski: - Bardzo gratuluję panu Józefowi Baranowi, który jest pomysłodawcą tego wydarzenia, pani dyrektor Centrum Sztuki Mościce i panu dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, za to, że tak sprawnie je realizują. Jeżeli człowiek przeżyje taki wieczór z poezją, to serce rośnie. Po tym okresie pandemii cieszy to, że mamy tylu wspaniałych twórców, którzy uwielbiają ojczystą mowę i  starają się za pomocą pięknych słów wyrazić swoje emocje, odczucia, przekonania, wyobrażenia.
Zadowolenia z organizacji 5. edycji wydarzenia nie krył Piotr Kania z Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie: - To dla nas, jako współorganizatorów wydarzenia, mały jubileusz i powód do dumy. Nie przypuszczałem, że nasze rozmowy z Józefem Baranem zbudują przedsięwzięcie, które nie tylko stanie się marką znaną na mapie ogólnopolskich zmagań literatów, ale przekroczy także granice kraju, bo przecież co roku startują w nim Polacy rozsiani w różnych zakątkach świata. To wszystko dzięki bardzo dobrej współpracy z Centrum Sztuki Moście w Tarnowie. W tym czasie otrzymaliśmy ponad tysiąc zgłoszeń – około pięciu tysięcy wierszy.  Warto przywołać osoby zaangażowane w zorganizowanie tej i poprzednich edycji „Źródła”. Są to: Anna Chmura, Anna Banach, Maciej Aleksander, Marek Karpiński, Agnieszka Kawa, Anna Sadowska, Aleksandra Kapa, Agnieszka Latała, śp. Marek Karwala, grono zacnych jurorów: Józef Baran, Adam Ziemianin, Beata Paluch, Jadwiga Malina, a także współpracowników z Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie i Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Nie bez znaczenia były także skrzydła patronatu roztoczone przez marszałków województwa: Jacka Krupę i Witolda Kozłowskiego oraz członka zarządu województwa małopolskiego Iwonę Gibas, wsparcie organizacyjne i finansowe samorządu gminy Borzęcin z wójtem Januszem Kwaśniakiem oraz pomoc radnego wojewódzkiego V kadencji - Adama Kwaśniaka. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom, a w szczególności Poetkom i Poetom. Życzę wielu wspaniałych wierszy, które podbiją serca jurorów a nam – czytelnikom – pozwolą lepiej zrozumieć świat. Mamy wspólnie nadzieję, że kolejne edycje „Źródła” pozwolą nam uczynić z tego wydarzenia jeszcze większe święto poezji i jej autorów, a grono zacnych jurorów po raz kolejny będzie miało okazję do stawiania wysokich ocen jego uczestnikom.
Galę finałową podsumowała także Dyrektor Centrum Sztuki Mościce Anna Chmura: - Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego spotkania, z całego konkursu, ze współpracy, a przede wszystkim z tego, że Małopolska Nagroda Poetycka cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Myślę, że wszyscy w jakiś sposób tego potrzebujemy, aby się zatrzymać, zastanowić, przeczytać coś, co skłoni nas do refleksji czy wzruszy. Właśnie te wieloznaczności w poezji, o których wspomniał pan Józef Baran we wstępie do tegorocznego tomu pokonkursowego, sprawiły, że to nasze „Źródło” jest tak wyjątkowe.
Organizatorami Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” są Centrum Sztuki Mościce – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. A kolejna edycja – za rok.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .