Reklama
Bochnia. Józef Mroczek doceniony
WYDARZENIA - Region Bocheński
niedziela, 19 grudnia 2021 00:00

Józef Mroczek, radny powiatu bocheńskiego, były wicestarosta bocheński, były radnym Sejmiku Małopolskiego, a przede wszystkim jedna z małopolskich legend Solidarności otrzymał wysokie odznaczenie państwowe. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Józef Mroczek został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order – byłemu opozycjoniście, represjonowanemu podczas stanu wojennego – przyznał Prezydent Andrzej Duda. Order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. – W imieniu własnym, jak i samorządu województwa małopolskiego gratuluje mojemu koledze tego odznaczenia.  Zasłużył na Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – zapewnia wicemarszałek Józef Gawron, były wicewojewoda małopolski. Do gratulacji dołączyła się poseł Józefa Szczurek – Żelazko oraz były poseł do Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego Edward Czesak.


Józef Mroczek pochodzi z miejscowości Kamionna (Gmina Trzciana), położonej na pięknych terenach Beskidu Wyspowego. Przez wiele lat prowadził Środowiskowy Dom Samopomocy w Muchówce. Był radnym sejmiku w latach 1998 – 2002. Obecnie zasiada w Radzie Powiatu Bocheńskiego. W 1974 roku rozpoczął pracę jako geodeta w Kopalni Soli w Bochni. - Z tym zakładem wiąże się początek mojego zaangażowania w działalność społeczną. We wrześniu 1980 roku, na fali trwającego w całej Polsce karnawału „Solidarności”, założyłem w Kopalni w Bochni pierwszą Komisję Zakładową Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”. Za swoją działalność zostałem dyscyplinarnie zwolniony na początku stanu wojennego w 1981 roku. Po okresie ukrywania się przed ścigającą mnie Służbą Bezpieczeństwa, prowadziłem w latach 1987 – 1997 własną działalność gospodarczą – handlując towarami produkowanymi przez rodzimych, polskich rzemieślników. Następnie w latach 1997 – 1999 pełniłem funkcję inspektora do spraw inwestycji Urzędu Miejskiego w Bochni. Od 1999 roku do 2004 pracowałem jako dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji w Nowym Wiśniczu. Od 2005 roku pełnię funkcję dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Muchówce w Gminie Nowy Wiśnicz, gdzie zajmuję się opieką osób niepełnosprawnych - mówi.  Moment, w który zaangażował się współtworzenie bocheńskiej „Solidarności”  w Kopalni Soli ukształtował ogromną część jego życia. W okresie działalności tworzył i wydawał  niezależne czasopisma (Kurierek-B, Paragraf) oraz podziemne, krakowskie radio „Solidarność”. W grudniu 1981 zorganizowałem strajk okupacyjny w Kopalni w Bochni, który został następnie spacyfikowany przez oddziały Milicji. Za swoją działalność byłem ścigany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, przed którą ukrywał się (m.in. na plebanii Parafii św. Mikołaja w Bochni, w Mikluszowicach, Cerekwi, Okulicach, Koziej Woli, Gruszowie i Zagórzanach) aż do grudnia 1984 roku, kiedy to po negocjacjach prowadzonych za pośrednictwem Kurii tarnowskiej przez ks. Edwarda Łomnickiego, ujawnił się w Tarnowie w grudniu 1984. Od 2005 roku jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości – pełnię funkcję przewodniczącego partii w powiecie bocheńskim. Z rąk Ś.P. Prezydent Lecha Kaczyńskiego otrzymałem w 2009 Srebrny Krzyż Zasługi. A w 2011 zostałem uhonorowany Medalem “Niezłomnym w Słowie” – odznaczeniem nadawanym osobom, które w latach 80. XX wieku, ryzykując represje i uwięzienie, działały na rzecz wolności słowa w Polsce. Jak mówi Józef Mroczek, przez całe życie byłem związany z Bocheńszczyzną.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .