Reklama
Rocznica urodzin Wincentego Witosa
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 04 stycznia 2022 23:11

Najprawdopodobniej wicepremier Henryk Kowalczyk będzie gościem tegorocznych uroczystości w Wierzchosławicach, podczas kolejnej rocznicy urodzin twórcy polskiego ruchu ludowego. Od wielu lat takie spotkania organizuje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Rolników Indywidualnych, we współpracy z prawicą. Uroczystości zaplanowano na 22 stycznia. Tradycyjnie już rozpocznie je msza w intencji polskich rolników, odprawiona w miejscowym kościele parafialnym, potem zaplanowano złożenie kwiatów na grobie Wincentego Witosa oraz Stanisława Mierzwy, a na koniec konferencję w udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka. W tym roku przypada 148 rocznica jego urodzin.


W Wierzchosławicach przed trzema laty wspominano 145. rocznicę urodzin jednego z ojców polskiej niepodległości. Wówczas w Eucharystii uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
– Wincenty Witos nie był celebrytą. Cechą ludzi wielkich jest to, że nie skupiają uwagi na sobie, lecz na wielkich ideach, którym służą, które głoszą. Witos żył Polską. W jego historii przewija się romantyczna z ducha myśl o niepodległości ojczyzny, walce o wolność. Z drugiej strony to pozytywista, który uczył budować Polskę na systematycznej pracy, bez której nie ma długotrwałych efektów – mówił wtedy biskup tarnowski Andrzej  Jeż.Nawiązując do stanowiska, jakie Witos zajmował w polskiej polityce, bp Jeż zwrócił uwagę, że premier z Wierzchosławic uprawiał politykę koncyliacyjną. Był tam też prezydent Andrzej Duda.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .