Reklama
Zabytkowy Dworek sprzedany
KULTURA - Aktualności
czwartek, 15 marca 2007 19:08

Obiekt dworski znajdujący się w centrum Zaborowa, na trasie prowadzącej ze Szczurowej do Jadownik Mokrych, znalazł swojego nowego właściciela. O jego sprzedaży dyskutowano długi czas, aż ostatecznie gmina po zasięgnięciu opinii społecznej zdecydowała o jego sprzedaży. Zainteresowanie dworem było spore.
Ostatecznie w wyniku przetargu nieruchomość o powierzchni 1,05 ha została sprzedana obywatelce polskiej mieszkającej w USA.
W związku z tym, że dwór decyzją konserwatora wpisany został w roku 1978 do rejestru zabytków jego sprzedaż oraz późniejsze zagospodarowanie wymagało zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wraz z warunkami koniecznymi do spełnienia, czyli przeprowadzenia odpowiednich prac remontowych, konserwatorskich i adaptacyjnych wraz z utrzymaniem historycznej funkcji obiektu.

Obiekt po przeprowadzonym gruntownym remoncie docelowo przeznaczony zostanie na cele mieszkaniowe. Po wykonanej kompleksowej analizie projektowo-wykonawczej zostanie sporządzony dokładny harmonogram i zakres prac remontowo budowlanych. Analizie projektowej zostanie także poddane całe założenie parkowe, tak aby w miarę możliwości odwzorować stan pierwotny parku.

Dwór zbudowany został pod koniec XIX wieku z fundacji rodziny Dąbskich. Do 1945 roku zamieszkiwała go ostatnia właścicielka Irena Dąbska /zm.1989 r. w Domu Opieki Społecznej/. Po przejęciu obiektu przez Państwowy Fundusz Ziemi i rozparcelowaniu majątku w dworze mieściły się: Ośrodek Zdrowia, sklepy oraz Szkoła Rolnicza. W zabudowaniach gospodarczych dworu znajdowała się później Spółdzielnia Produkcyjna, a obecnie w nowych budynkach mieści się składnica nawozów GS-u.

Dwór jest elektryczny, murowany z cegły, tynkowany. Wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy z piętrowym ryzalitem frontowym i narożnym w elewacji południowej.

[UG Szczurowa]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .