Brzesko z Patronem
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 16 lipca 2010 15:16

W roku dwóch jubileuszy: 625-lecia lokacji miasta Brzeska i Roku Świętego Jakuba Starszego Apostoła burmistrz Grzegorz Wawryka, proboszcz parafii świętego Jakuba, ksiądz Józef Drabik oraz Rada Duszpasterska zapraszają na uroczystości, którym przewodniczył będzie biskup tarnowski Wiktor Skworc. 24 lipca w Urzędzie Miejskim,  o godzinie 9.30 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, w czasie której  nastąpi przekazanie dekretu Stolicy Apostolskiej o patronacie świętego Jakuba Starszego Apostoła dla Miasta Brzeska. O godzinie 10.30 odprawiona zostanie msza połączona z konsekracją kościoła NMP Matki Kościoła i uroczyste ogłoszenie św. Jakuba Starszego Apostoła  patronem miasta, w czasie mszy wprowadzone zostaną relikwie świętego.

 

Apostoł Jakub Starszy jest patronem Brzeska – tak już w grudniu ubiegłego roku postanowili miejscy radni. Apostoł ten,  wraz z Piotrem i Janem należeli do trzech uprzywilejowanych uczniów Jezusa, dopuszczonych do udziału w ważnych chwilach Jego życia. Jakub Większy był synem rybaka Zebedeusza, bratem Jana Apostoła i Ewangelisty. Matką Jakuba była Salome, należąca do grupy osób towarzyszących i posługujących Jezusowi.

Jakub Starszy Apostoł został na rozkaz Heroda Agrypy I ścięty mieczem około 43 lub 44 roku podczas pierwszego prześladowania. Spośród grona Apostołów jest pierwszym, który przelewa krew za Chrystusa. Według przekazu Jego ciało zostało przewiezione do miasta Santiago de Compostela. Miejsce to stało się przedmiotem czci oraz celem pielgrzymów z całego świata. Jakub Większy Apostoł jest symbolem pielgrzymowania chrześcijan, nawet pośród prześladowań. Jest symbolem pójścia za Jezusem drogami, które On wskazuje. Jest przykładem gotowości dawania świadectwa, aż po najwyższą ofiarę życia. A drogi które powstawały w Europie i prowadziły do Jego grobu, były szlakami, które tworzyły kulturę chrześcijańska w całej Europie. Santiago de Compostela stało się, obok Jerozolimy i Rzymu, największym i najważniejszym miejscem pielgrzymowania świata chrześcijańskiego. Szlak św. Jakuba został wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

-Rok 2010 będzie obchodzony w Europie Rokiem Świętym Jakubowym. Realizując Jakubową misję pielgrzymowania, w Europie została utworzona sieć Dróg św. Jakuba, a brzeska parafia została wyznaczona koordynatorem i opiekunem duchowym szlaku na trasie z Korczowej do Krakowa, której celem jest Santiago de Compostela. Rada Europy doceniając przesłanie wynikające z nauczania Apostoła i kulturotwórczego charakteru najstarszego w Europie szlaku pielgrzymkowego, organizuje akcję „Solidarność ludzi i ziemi - Europa Compostela 2010” - mówi proboszcz parafii świętego Jakuba Józef Drabik.

W Brzesku od XV wieku istnieje kościół p.w. Świętego Jakuba Apostoła. Kościół był fundacją rycerską, a tytuł kościoła był prawdopodobnie przydzielony z racji, że św. Jakub jest też patronem rycerzy. Jako miasto na szlakach handlowych, przede wszystkim z Kijowa na Zachód, było przystanią dla pielgrzymujących, którzy w patronie brzeskiego kościoła widzieli także obrońcę. Kościół św. Jakuba Apostoła dał początek dwóm brzeskim parafiom uposażając je materialnie. Również mieszkańcy Brzeska związani byli z patronem swojego kościoła nadając bardzo często swoim synom na chrzcie imię Jakub.

W parafii od pięciu lat organizowany jest konkurs kolęd i pastorałek „ O Muszlę św. Jakuba” w którym co roku bierze udział prawie 400 uczestników. Parafia ufundowała i postawiła pomnik Apostoła, przy wydatnej pomocy Akcji Katolickiej i Marszałka Województwa Małopolskiego. Wykonano i oznakowano szlak Jakubowy, charakterystycznymi muszlami, aby ułatwić przejście pielgrzymek. W roku 2010 na prośbę trzech parafii Jakubowach w naszej diecezji, te trzy kościoły - w Brzesku, Tuchowie i Podegrodziu ogłoszone zostaną kościołami jubileuszowymi ze specjalnym przywilejem zyskiwania odpustów w ciągu całego Roku Jakubowego.

[sz]


Komentarze (1)

Pseudonim : karol 17 lipiec 2010 16:59
A nie 25 lipca?

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

db2018plakat

pr0502018b

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .