Reklama
OSP Łoniowa dołączyła do strażackiej elity
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 07 września 2010 18:55

W sobotę 4 września jednostka została oficjalnie przyjęta do Krajowego Systemu Ratownictwa. – Jesteście wśród najlepszych jednostek w województwie. To powód do dumy i satysfakcji – gratulował druhom z Łoniowej Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Mróz.

 

Do grona jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa, którego celem jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, jednostka z Łoniowej aspirowała od dawna. Musiała jednak spełnić konieczne wymagania sprzętowe, a druhowie musieli zdobyć niezbędne kwalifikacje. Cierpliwie z pomocą gminy gromadzono coraz lepszy sprzęt. Wóz bojowy sprowadzono z Niemiec dzięki prywatnym znajomościom i dofinansowaniu z budżetu gminy. Niespełna dwa lata temu jednostka została wyposażona w system selektywnego powiadamiania umożliwiający szybsze, a przez to skuteczniejsze podejmowanie akcji ratowniczych. Od tej pory alarm pożarowy w tej jednostce uruchamiany jest ze stanowiska dowodzenia Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Brzesku, co pozwala natychmiast przekazywać informację o zagrożeniu wszystkim strażakom jednostki maksymalnie przyspieszając czas rozpoczęcia akcji ratunkowej.

Starania strażaków doceniono i w sobotę prezes OSP w Łoniowej Tadeusz Sacha wraz z wójtem Grzegorzem Brachem mogli odbierać z rąk komendanta Mroza oficjalną decyzję o przyjęciu do Krajowego Systemu Ratownictwa. – Dziękuje wszystkim, którzy przez lata nas wspierali za pomoc umożliwiającą nam dzisiaj rozpoczęcie nowego rozdziału w naszej pracy – mówił prezes Sacha wymieniając cały szereg sponsorów i przyjaciół jednostki. Słuchało go kilkudziesięciu strażaków z różnych regionów województwa. Byli wśród nich także przedstawiciele OSP w Woli Przemykowskiej, którzy niedawno naocznie mogli się przekonać, jak pracują ochotnicy z Łoniowej wspierający kolegów podczas walki z powodzią w gminie Szczuorwa.

Potem po krótkiej prezentacji historii jednostki była okazja do rozmów przy kawie i herbacie oraz do wymiany doświadczeń. Wśród zaproszonych gości nie brakowało druhów, którym także marzy się Krajowy System Ratownictwa. Tym chętniej słuchali jaka droga się do tego dochodzi.

OSP w Łoniowej w Małopolsce jest 325 jednostką w Krajowym Systemie Ratowniczym, ale potrzebnych jest jeszcze kolejnych 20 jednostek do tego, by system działał w pełni sprawnie. W opinii strażaków może to potrwać jeszcze dwa lata.

[gp]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .