Pałac Goetza jakiego nie znacie
WYDARZENIA - Fotokronika
czwartek, 13 grudnia 2012 22:31

ptr_3937W zasadzie wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Pałac Goetza – Okocimskiego w Brzesku został gruntownie wyremontowany. Będzie nie tylko największą atrakcją Brzeska, ale także jedną z największych w regionie tarnowskim. Jakkolwiek właściciele obiektu, rodzina Państwa Urbanów, szczegółów zdradzać nie chce – o kilku możemy już mówić jako pewniki. Na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych zostanie zlokalizowanych pięć restauracji i pubów. Oczywiście czynne będą naraz kiedy zajdzie taka potrzeba. Na gości czeka 50 pokoi: w sumie może tutaj zamieszkać około sto osób. W piwnicach udało się wygospodarować pomieszczenia na nowoczesne SPA. – Mam nadzieję, że nasza oferta, kąpieli piwnych, sprawdzi się. Ich skuteczność jest ogromna – mówi nam Wiesława Urban. W obiekcie są sale konferencyjne, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, udało się również odrestaurować zabytki ruchome: poroża – efekt polowania jednego z Goetzów w Afryce.

 

Dzisiaj wiadomo, że pałac będzie nie tylko jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Małopolsce (będzie miał pięć, może nawet sześć gwiazdek), ale zaplanowano tutaj także, pierwsze w Polsce, kąpiele w piwie, gabinety odnowy biologicznej. Znajdzie się tutaj także miejsce na salę konferencyjną na blisko pół tysiąca osób.  – Stan techniczny obiektu był fatalny. Trzeba było wymienić tutaj dosłownie wszystko. I tak w pierwszej kolejności wymieniono dach, w dalszej kolejności wymieniono okna i drzwi. Całkowicie została przebudowana instalacja elektryczna, centralnego ogrzewania i wodno – kanalizacyjna. Odnowiona została także elewacja pałacu, osuszono ściany i fundamenty – wspomina Zbigniew Urban. Prace prowadzone były nie tylko w pałacu, ale też w przylegającym do niego parku. Kiedyś, było to jedno z najpiękniejszych założeń parkowo – dworskich w Galicji. Było, bo skruszył je ząb czasu i brak odpowiedniej gospodarki parkowej. W efekcie kilkunastohektarowy teren został „zapuszczony”. Na szczęście znakomitą większość drzew i krzewów udało się uratować. Jak dowiedzieliśmy się nad przywróceniem mu dawnej świetności czuwali najlepsi w Polsce dendrolodzy i architekci krajobrazu zielonego.  

Pałac w Brzesku należy do grona najcenniejszych zabytków Małopolski. Został wybudowany końcem XIX wieku przez Jana II Albina Goetza - Okocimskiego, właściciela okocimskiego browaru oraz jego żonę hrabinę Zofię z Sumińskich. Obiekt, na który składa się zespół budynków ma formę podłużną i nieregularną, cechuje go bogaty wystrój architektoniczny i plastyczny. - Dekorację zewnętrzną pałacu tworzą cokoły, pilastry, gzymsy i attyki. Wnętrza zdobią z kolei: drewniane okładziny, szafy wbudowane w ściany, podłogi z wzorzystego parkietu, kasetonowe stropy, marmurowe kominki, oryginalne piece, terakotowe flizy, lustra oraz wspaniałe drewniane schody, które prowadzą z hallu na piętro. Wystroju dopełniają: metalowe balustrady, lampy, kraty i okucia drzwi. Do pałacu przylega kaplica, która zdobią m.in. marmurowe okładziny ścian. Cały kompleks pałacowych budynków, rozlokowany jest w rozległym, malowniczym parku utrzymanym w stylu angielskim. Zajmuje on obszar 13 hektarów, który przylega do 23-hektarowego kompleksu leśnego. Jest to niezwykle interesujący ogród botaniczny i dendrologiczny. Rośnie w nim bowiem wiele gatunków pospolitych i egzotycznych drzew oraz krzewów.


[mir]Zobacz również fotoreportaż z przebiegu prac remontowych:

palacczerwiecPałac Goetzów odzyskuje swój blask

01.07.2012
fot. Piotr Tracz 


Komentarze (12)

Pseudonim : Dominik 15 grudzień 2012 15:42
Cudne. Kibicuję z całych sił, żeby to była dochodowa inwestycja, bo każdemu się to wtedy opłaci.

P.S. Odrobinę za dużo zdjęć pokazujących dokładnie to samo. Troszkę ciężko się to przegląda :)
Pseudonim : de 15 grudzień 2012 23:06
Niesamowicie wygladaja te wnetrza
Pseudonim : Piotrek 16 grudzień 2012 09:43
Jestem dumny że w Brzesku pojawiło się coś czym będziemy się mogli chwalić. Miałem tą przyjemność że spędzałem czas juniora goniąc po Parku i w okolicy pałacu i naprawdę robi wrażenie nakład prac poniesiony przez właścicieli. Powoli Brzesko staje się zagłębiem hotelowym :) każda z inwestycji na bardzo dobrym poziomie. Mam nadzieję, że miasto dostrzeże tą tendencję.
Pozdrawiam
Piotrek
Pseudonim : Katarzyna 16 grudzień 2012 11:09
Bylam już w środku, jest pięknie odnowiony :-)
Pseudonim : areo 16 grudzień 2012 20:15
Naprawdę robi piorunujące wrażenie,a czy ktoś wie czy będzie dostępny dla zwiedzających czy tylko dla gości hotelu?
Pseudonim : Patrycja 17 grudzień 2012 17:27
Ja również byłam w środku.Te zdjęcia nie pokazują wszystkiego.Pawilon zwany kamiennym odnowiony jest w klimacie bardziej nowoczesnym chyba przez wszechobecną biel,co mnie osobiście się nie podoba,bo nie pasuje do holu drewnianego.Ogólnie uważam że świetnie się stało,że jest uratowany.
Pseudonim : Jurek H. 28 styczeń 2013 10:33
Dziekuję wszystkim, którzy przyczynili się do restauracji tego cudownego miejsca. JESTEM DUMNY ŻE W NASZYM KRAJU JEDNAK MOŻLIWE SĄ CUDA :) Dziekuję i już zbieram pieniązki na kolację powitalną :)
Pseudonim : mata 28 luty 2013 08:25
Miałam okazję uczyć sie w tym przepięknym pałacu, żal było patrzeć jak niszczeje. Teraz cieszę sie, że wrócił do swojej świetności :)
Pseudonim : Maria F. 04 kwiecień 2013 10:07
odnowiony pałac , robi wrażenie. W tym pałacu ukończyłam liceum, wiem jak wyglądał wtedy.1970 -1073 r. Na holu kamiennym i myśliwskim miałam studniówkę. Na holu myśliwskim mieliśmy WF. Nasza klasa nr 9 mieściła się nad holem kamiennym.Ech wspomnienia.
Odnowiony widziałam tylko na zdjęciach, ale marzy mi się "mój" pałac zwiedzić. Gratuluję tego wysiłku i szczęśliwa jestem,że pałac doczekał świetności,że nie popadł w jeszcze większą ruinę.Teraz to przepiękny obiekt i wizytówka Brzeska, a ja jestem dumna,że tam się uczyłam.Kibicuję przedsięwzięciu, gratuluję efektu,podziwiam za ogrom prac tam wykonanych.Pięknie.
Pseudonim : maria 07 czerwiec 2014 18:24
Byłam na koloni w tym pałacu 1960 z Kopalni Siersza byłam zachwycona pięknymi salami a w cholu była jzdalnia w kaplicy magazyn a oranżeria była zniszczona te piękne obrazy i tapety na scianach robiły wrażenie ,a teraz jest przepięknie .Bardzo chciałabym zwiedzic pzłac pbecnie.
Pseudonim : lolek 12 czerwiec 2014 11:22
Reprezentacja piłkarska podobno jest zainteresowana tym hotelem jako bazą na zgrupowania.
Pseudonim : lol 14 czerwiec 2014 08:40
Jakiego kraju ta reprezentacja?. I czy aby na pewno?

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .