Obchody Święta Trzech Króli
WYDARZENIA - Fotokronika
niedziela, 06 stycznia 2013 22:33

PTR_5169Kacper, Melchior i Baltazar – trzej królowie pojawili się w Brzesku i oddali pokłon małemu Jezuskowi, który leży w szopce na tutejszym Rynku. Barwny orszak, w którym nie zabrakło dzieci, młodzieży, przedstawicieli samorządu, przeszedł ulicami miasta. Każdy uczestnik miał koronę, razem kolędowano. Wielką zbiórkę uczestników pochodu zarządzono pod kościołem Miłosierdzia Bożego. To tutaj przybyli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów. Towarzyszyli im przedstawiciele samorządu, na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej w Brzesku Tadeuszem Pasierbem oraz burmistrzem Grzegorzem Wawryką, byli członkowie Cechu Rzemiosł Różnych, duchowni ze wszystkich brzeskich parafii. Kilka tysięcy osób obserwowało pochód, machało do idących ulicami miasta. Na czele pochodu był wóz brzeskiej „drogówki”, za nim jechali strażacy. - Potem w pochodzie ustawili się członkowie Miejskiej Orkiestry Dętej, Trzej Królowie, pastuszkowie, w przemarszu udział brali przedstawiciele szkół i wielu instytucji działających na terenie miasta, nie mogło zabraknąć zespołów folklorystycznych, parady bryczek, a nawet wielbłądów - mówi nam Krzysztof Bigaj, szef Biura Promocji brzeskiego magistratu.

 

Pochód zatrzymał się na placu Kazimierz Wielkiego, gdzie zaśpiewano kilka kolęd, w tym tę wykonaną przez lidera brzeskiej grupy rockowej After Day, Łukasza Kornasia. Wszyscy uczestnicy otrzymali śpiewniki. Wspólnie śpiewali kolędy. Na placu Kazimierza Wielkiego odbył się też spektakl w wykonaniu artystów z zespołów folklorystycznych i dzieci. Pochód przeszedł potem przez plac Żwirki i Wigury, następnie ulicą Głowackiego dotarł na Rynek. Tutaj Zespół Pieśni i Tańca Jadowniczanie wystawił misterium bożonarodzeniowe. Ciekawe teksty i znakomita gra aktorów przypadły do gustu publiczności. Występ artystów nagrodzono długimi oklaskami. Razem śpiewano kolędy, oddawano hołd Jezuskowi. Był czas zrobić sobie zdjęcie z wielbłądami, banderią konną, bryczkami. – Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w historii chrześcijaństwa. Nierozerwalnie związane jest z narodzeniem Jezusa w Betlejem. Dzisiaj w Polsce zorganizowano wiele takich pochodów. Jak podała telewizja uczestniczyło w nich ponad dwieście tysięcy osób.

Mam nadzieję, że za rok będzie ich dwa razy tyle, a za dwa lata jeszcze więcej. Takie spotkania to pewna forma ewangelizacji, doskonały pomysł na integrację mieszkańców gminy i parafii z tego terenu. Cieszy mnie ogromne zainteresowanie, cieszy udział dzieci, młodzieży, wielopokoleniowych rodzin – mówił nam ksiądz prałat Józef Drabik, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Radości z wielkiego zainteresowania pochodem nie kryje gospodarz miasta. – To pierwszy pochód, za rok zorganizujemy na pewno kolejny. Radość dzieci, zainteresowanie szopką, zwierzętami, w tym wielbłądami, uśmiech i wspólne kolędowanie okazały się strzałem w „dziesiątkę” – mówi nam burmistrz Grzegorz Wawryka. Podobne zdanie mieli opiekunowie dzieci. – Dobry pomysł, chcemy takich więcej. Nasza młodzież aktywnie włączyła się w przygotowanie pochodu, wykonaliśmy ponad 70 koron, które rozdaliśmy innym – mówi Tomasz Wietecha, dyrektor Gimnazjum Publicznego w Jadownikach. Każdy z uczestników mógł napić się gorącej herbaty i skosztować drożdżówki wypieczonej w brzeskiej Piekarni PSS Społem.

[mir]Komentarze (7)

Pseudonim : Św. Jakub 06 styczeń 2013 22:07
Cóż za skromność...
Pseudonim : qq 06 styczeń 2013 22:29
piękna impreza. Cały plac kazimierza ludzi
Pseudonim : ktoś 07 styczeń 2013 10:32
Najważniejsze ,że burmistrz był zadowolony.
Pseudonim : tom 07 styczeń 2013 13:29
No to burmistrz zrobił oborę z Brzeska :)
Pseudonim : ed 07 styczeń 2013 14:58
Oborę to ty masz chyba u siebie w domu :) sprawdzałem specjalnie wieczorem i wszystkie gow... byly juz wysprzatane
Pseudonim : tom 07 styczeń 2013 16:30
ed zostało jeszcze jedno ... na twojej głowie
Pseudonim : apa 09 styczeń 2013 10:24
Paranoja ,jedna wielka wiocha

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .