Reklama
Dębno: Oszczędna gmina
WYDARZENIA - Relacje TV
niedziela, 25 sierpnia 2013 11:00

Pismo samorządowe „Wspólnota” przygotował ranking najoszczędniejszych gmin w Polsce. To zestawienie samorządów, które najmniej wydają na utrzymanie administracji. – Od jedenastu lat znajdujemy się w czołówce gmin w kraju – zapewnia wójt gminy Dębno, Grzegorz Brach. Wydatki na administrację od dawna są termometrem lokalnych społeczności. Zwłaszcza tam, gdzie władza szasta publicznym groszem. Cieszą więc informacje, z których wynika, że samorząd jest oszczędny. Na pewno do tej grupy należy zaliczyć gminę Dębno. Od lat zaliczana jest ona do najtańszych w Polsce. Nie inaczej jest w tym roku. Wśród najtańszych gmin w Polsce, pod względem wydatków na administrację, znalazła się Gmina Dębno – wynika z najnowszego rankingu branżowego „Wspólnota”. Ze średnią 200,21 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmina zajęła 25. miejsce w kategorii gmin wiejskich powyżej 10 tys. mieszkańców.

 

– W ciągu ostatnich 11 lat, kiedy to prowadzony jest ranking, Gmina Dębno zawsze znajduje się wśród najtańszych gmin pod względem wydatków na administrację. Najwyższą lokatę (8) zajęła w roku 2002, najwyższą w roku 2009 (28), a w ubiegłym roku była 24. W stosunku do gmin wydających na administrację najwięcej różnica jest spora. Znajdująca się na 260 miejscu gmina Wieliszew w województwie mazowieckim wydaje w przeliczeniu na jednego mieszkańca 610,50 zł. Z kolei najtańsza Gmina Grybów wydaje na administrację 155,91 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

W powiecie brzeskim bardziej oszczędnej gminy nie ma, a w województwie małopolskim mniej wydaje jeszcze 8 innych gmin. W odredakcyjnym komentarzu „Wspólnoty” eksperci podkreślają, że niskich wydatków na administrację nie należy jednak traktować jako wartość samą w sobie, a wyższe wydatki nie powinny być od razu oceniane negatywnie. Nie muszą to być przecież wydatki na fanaberie urzędników, ale na poprawę sprawności obsługi urzędu. Wskaźnikami, które pozwalałyby uchwycić tego rodzaju zależności, autorzy rankingu jednak nie dysponują – przekonują w gminie. Zdaniem sekretarza gminy wydatki na utrzymanie pracowników gminy są niskie. To przede wszystkim niższym wskaźnikiem zatrudnienia niż w innych gminach o podobnej wielkości.

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .