Czchów: Będzie Targowisko z prawdziwego zdarzenia
WYDARZENIA - Relacje TV
wtorek, 10 września 2013 19:01

Najdalej wiosną 2014 powinny rozpocząć się prace przy budowie Targowiska w Czchowie. – Kosztorys tej inwestycji opiewa na około 900 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że po przetargu kwota będzie znacznie niższa. Praktyka przetargowa wskazuje, że w dobie dekoniunktury na runku usług budowlanych ceny usług znacznie spadają. Sadze, że na przetargu kwota może być nawet o 30 – 40 procent mniejsza – wylicza Marek Chudoba, burmistrz gminy Czchów.

 

Targowisko zostanie zlokalizowane w miejscu starego. – Sposób handlowania i infrastruktura starego placu targowego nie odpowiada współczesnym standardom. Dlatego postanowiliśmy przygotować nowoczesne targowisko, które spełniałoby unijne normy. Nie chodzi tylko o same wiaty, ale także zaplecze sanitarne. Gminy na taki wydatek nie byłoby stać, dlatego chcemy skorzystać z unijnej dotacji. Przygotowaliśmy stosowny wniosek. Jestem przekonany, że w ciągu kilkunastu miesięcy plac targowy będzie gotowy – mówi burmistrz Chudoba. Czchów od lat przyciągał kupców. Tradycja handlowania płodami rolnymi i nie tylko zresztą, znana jest tutaj od kilku wieków. Od kilkuset lat, niezależnie od pogody, gospodarze zjeżdżali do miasta, by handlować tym, co wypracowali i co akurat ziemia zrodziła. Także dzisiaj produkty pochodzące bezpośrednio od gospodarza, naturalne i nieprzetworzone, cieszą się dużym uznaniem. W czasach, kiedy świat zalała żywność masowa przesycona konserwantami i ulepszaczami, wartość lokalnych produktów jest nie do przecenienia. Dobra, zdrowa i tradycyjna żywość jest zaletą każdej społeczności regionalnej, którą należy umiejętnie wykorzystać.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Od lat wiadomo, że targi ze świeżymi produktami rolnymi powinny na stałe wpisać się w krajobraz naszych miast, miasteczek i innych, atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscowości. Należy przygotować i udostępnić sprzedającym profesjonalne miejsca do handlu, dobrze ulokowane, zadaszone i z odpowiednią reklamą. Dzisiaj niestety spotykamy się jeszcze z takimi sytuacjami, że gospodarze nie mają gdzie spokojnie i godnie stanąć, by sprzedać to, co wyprodukowali. Niejednokrotnie są spychani w róg ulicy, stoją na chodniku, przy schodach, w miejscach zupełnie nieprzystosowanych do handlu. Taka sytuacja jest upokarzająca — miejsce do sprzedaży produktów rolnych powinno być wizytówką miasta czy stolicy gminy, by przyciągało nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i turystów. Warto pamiętać, że produkty wytwarzane według lokalnej tradycji i sprzedawane codziennie w odpowiednio do tego przygotowanych miejscach mogą stanowić nie tylko dodatkowe źródło dochodu dla rolników, ale także świadczyć o sile i atrakcyjności regionu. Na to liczy Czchów. – Jestem przekonany, że budowa nowoczesnego targowiska spotyka się z uznaniem kupców, ale przede wszystkim mieszkańców naszej gminy. Targ w czwartek to nie tylko tradycja, ale miejsce do spotkania, wymiany poglądów, pogawędki. To nasza lokalna tradycja, która gmina chce teraz wspomóc i wesprzeć. Oczywiście nie ukrywam, ze jest ona kolejnym elementem w strategii rozwoju naszej gminy – mówi naszej redakcji Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .