Jaworsko: Osuwisko już nie straszne
WYDARZENIA - Relacje TV
wtorek, 10 września 2013 19:16
osuwiskojaworskoDzisiaj oficjalnie oddano po remoncie drogę w Jaworsku, w gminie Dębno, na której przed trzema laty uaktywniło się osuwisko. Przez ten czas mieszkańcy tej części wsi, musieli objeżdżać, nadkładać kilka kilometrów, bo droga w tym miejscu, nie nadawała się do użytku. – Warte blisko 1.8 miliona złotych prace w znakomitej większości sfinansował budżet państwa. Samorząd gminy dołożył tylko czterysta tysięcy złotych – wyliczał podczas odbioru prac, wójt Grzegorz Brach.

Ziemia zaczęła się w tym miejscu osuwać przed kilkoma laty. Bacznie obserwowano to miejsce. Do uaktywnienia osuwiska doszło trzy lata temu. Wskutek obfitych opadów deszczu obsunęła się ziemia zabierając ze sobą część drogi i zagrażając pobliskim domom, a także sieci energetycznej i światłowodowej. Droga została zamknięta, a z objazdu wymagającego nakładania drogi nawet o kilka kilometrów mieszkańcy musieli korzystać przez ponad trzy lata. Samorząd gminy starania o realizację prac stabilizacyjnych rozpoczął niezwłocznie, ale w takich sytuacjach procedura jest długotrwała. Inwentaryzacja osuwiska, ekspertyzy geologiczne, prace projektowe i starania o dofinansowanie trwały aż do tej pory. Z chwilą przyznania wsparcia finansowego w wysokości ponad 1,65 mln zł gmina niezwłocznie ogłosiła przetarg i wyłoniła wykonawcę. Prace rozpoczęły się w czerwcu.

Na placu budowy pojawił się wtedy ciężki, specjalistyczny sprzęt, przywieziono stalowe pale, które będą wbijane stabilizując grunt. Na wysokości zadania stanęli także mieszkańcy. - Ze zrozumieniem podeszli do próśb o zezwolenie na wejście w terenie czy wycięcie drzew owocowych, co było konieczne, by ciężki sprzęt miał odpowiednią ilość miejsca do pracy – podkreśla Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Przy wykonywanych pracach wykorzystywana była m.in. wiertnia o wysokości 11 metrów wymagająca miedzy innymi siedmiometrowego pasa roboczego terenu. To kolejne osuwisko, które udało się zabezpieczyć na terenie gminy w ostatnich kilku latach. Podobne prace prowadzono wcześniej w Jaworsku (w innym miejscu) w Łysej Górze oraz w Porąbce Uszewskiej. Na tym jednak problemów nie koniec. Na terenie gminy jest jeszcze cztery osuwiska. Dwa, mogą liczyć na likwidację, gmina wystąpiła o środki na ten cel, ale dwóch nie ma szans na usunięcie. Koszta ich likwidacji znacznie przekraczają koszta wykupu gruntów i budowy drogi w innym miejscu.


[mir]

Komentarze (1)

Pseudonim : ggggg 11 wrzesień 2013 18:34
Skoro Gmina dostała całość pieniążków , to niech napiszą że robót dodatkowych nie uwzględnionych w kosztorysie wyszło na kwotę ponad 200 000 tysięcy. Bo to przecież prawda .

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .