Reklama
Na jubileusz stulecia, nowy garaż dla strażaków
WYDARZENIA - Relacje TV
poniedziałek, 07 października 2013 18:56

Blisko 25 tysięcy złotych otrzymała gmina Gnojnik, w ramach programu samorządu wojewódzkiego: Małopolskie remizy, na budowę garażu – tak zwanej „małej remizy” dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Biesiadkach. – To kolejna dotacja dla jednostki OSP, w naszej gminie, w ostatnich kilku latach. W kolejnej edycji na pewno weźmiemy udział – zapowiada wójt Gnojnika, Sławomir Paterek. Jego zdaniem rozbudowa infrastruktury strażackiej ma ogromne znaczenie. To właśnie na jednostkach OSP opiera się system Obrony Cywilnej w gminie Gnojnik.

 

Promesy na dotację dla gminy przekazali: wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela oraz członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys. W imieniu gminy Gnojnik dokument odebrali: wójt Sławomir Paterek oraz przewodniczący Rady Gminy w Gnojniku, a zarazem strażak z Biesiadek, Ryszard Machał. Gnojnik na realizację zadania otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Małopolskie Remizy 2013”. Jak mówi wójt zakres prac obejmował między innymi usunięcie zgrzybiałych elementów budynku, remont ścian, sufitów i podłóg, montaż nowych okien, bramy garażowej oraz ocieplenie budynku. – Po raz kolejny wystąpiliśmy o środki do samorządu województwa małopolskiego. Wniosek został perfekcyjnie przygotowany co otwarło nam drogę do środków unijnych. Jestem przekonany, ze warunki w OSP Biesiadki znacznie się poprawią. Jeśli zarząd województwa mało-polskiego w przyszłym roku ogłosi konkurs grantowy w ramach „Małopolskich Remiz”, na pewno w nim będziemy uczestniczyli – zapewnia wójt Paterek. Samorządowy nie mają żadnych złudzeń, że to doskonały sposób na wsparcie jednostek OSP.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Ma to o tyle znacznie, że są to stowarzyszenia, które działają na zasadzie non profit. Dodajmy, że w tym roku tutejsza jednostka świętowała setne urodziny. W 1913 roku z inicjatywy proboszcza, miejscowych rolników, powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Biesiadkach. Wpływ na to miała seria pożarów, która strawiła wcześniej kilka gospodarstw w Biesiadkach i sąsiednim Żerkowie. Początkowo do dyspozycji druhów było kilka wiader i bosaki. Z czasem jednostka wzbogaciła się o sprzęt specjalistyczny. Dla strażaków zakupiono wyposażenie i mundury oraz ręczną sikawkę. Wybudowano też drewnianą strażnicę. Dopiero po II wojnie światowej zakupiono samochód strażacki. Strażacy chętnie włączali się w działania na rzecz wsi. Sześcioro z nich pełniło zaszczytną służbę w czasie dwóch pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II – czuwali nad bezpieczeństwem uroczystości i nabożeństwa w Krakowie czy Starym Sączu.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .