Reklama
Honorowi Obywatele i Medale na Wstędze
WYDARZENIA - Fotokronika
piątek, 03 stycznia 2014 22:04

PTR_0149Doktor Maria Kędziora i ksiądz prałat Józef Drabik odebrali dzisiaj tytuł Honorowy Obywatel Brzeska. Natomiast Medalami na Wstędze – Zasłużony dla Miasta Brzeska uhonorowano Józefę Szczurek – Żelazko, dyrektora tutejszego szpitala, Zygmunta Popielę, właściciela firmy Granit, księdza profesora Stanisława Ludwika Piecha, miejscowego historyka Jerzego Wyczesanego oraz brzeski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Wszyscy uhonorowani, swoją postawą, działalnością społeczna, bezinteresowna pomocą innym, patriotyzmem, zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej, przyczynili się do rozwoju i świetności naszego miasta. Dlatego Brzesko uhonorowało ich tytułem; Honorowy Obywatel Brzeska lub Medalem na Wstędze – Zasłużony dla Miasta Brzeska – mówił przed oficjalnym wręczeniem odpowiednich „certyfikatów”, burmistrz Grzegorz Wawryka.

 

 

Gospodarz miasta dziękował radnym, za podjecie stosownych uchwał. Gratulował nagrodzonym. Wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Brzesku Tadeuszem Pasierbem oraz wiceprzewodniczącymi Marią Kądziołką i Krzysztofem Ojczykiem, w asyście radnych, zaproszonych gości (był. m.in. poseł Edward Czesak i Michał Wojtkiewicz, dyrektorzy placówek podległych miastu) wręczył wyróżnienia. – Życzę wszystkim kolejnych sukcesów zawodowych, społecznych i osobistych. Dziękuję w imieniu własnym, samorządu i mieszkańców miasta za ten wielki gest, za ofiarność, za pracę na rzecz innych, na rzecz naszej Małej Ojczyzny – Brzeska. Nie zapomnimy o tym – zapewniał burmistrz Grzegorz Wawryka. Każdy z nagrodzonych powiedział kilka słów. Doktor Maria Kędziora mówiła, że jest członkiem powojennego pokolenia tułaczy. - Dopiero w Brzesku znalazłam swoją przystań życiową, z tym miastem jestem związana najdłużej, od 34 lat - mówiła do zebranych Maria Kedziora. Ksiądz prałat Józef Drabik tłumaczył, iż jego poprzednicy zapewniali, go że Brzesko to wspaniałe miasto. – Nie mylili się, pokochałem to miasto, pokochałem tych ludzi. Przyznanie nam duchownym wyróżnień do dowód odwagi, bo dzisiaj kapłani bywają przedstawiani z jak najgorszej strony – mówił pół żartem, pół serio ksiądz Józef Drabik. W imieniu brzeskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, mówił porucznik Jan Opiła (wraz z nim byli Krzysztof Zasada – prezes brzeskiego oddziału ŚŻŻAK; Władysław Skalski, Stefan Marzec, Władysław Tucznio, Józef Żak, Krystyna Misiak oraz Maria Maj).

– Dziękuję radnym za dostrzeżenie naszego związku. Od lat nasza organizacja może liczyć na pomoc i zainteresowanie samorządu miasta Brzeska – zapewniał porucznik Jan Opiła. Józefa Szczurek – Żelazko przypomniała, że z Brzeskiem związana jest od dwunastu lat. – To zasługa burmistrza Grzegorza Wawryki, który był wtedy starostą. Dał mi szansę. Dzisiejszy medal traktuję jako medal dla całej naszej szpitalnej społeczności. Nasza praca, zaangażowanie sprawiło, że placówka rozwija się i mam nadzieje – zaspokaja potrzeby mieszkańców, bezpieczeństwo zdrowotne, nie tylko miasta i gminy Brzesko, ale całego powiatu – tłumaczyła dyrektor Józefa Szczurek – Żelazko. Zygmunt Popiela przypomniał, że z małej firmy, Granit stał się stosunkowo dużym przedsiębiorstwem, zatrudniającym ponad 300 pracowników. – Jestem dumny, że firma, która powstała dosłownie od zera, dzisiaj daje pracę tylu osobom. Dziękuję za dostrzeżenie naszej firmy, bo tak traktuje to wyróżnienie: odbieram je jako ukłon w stronę całej naszej firmy - mówił najwyraźniej wzruszony Zygmunt Popiela, właściciel firmy Granit. Ksiądz profesor Stanisław Ludwik Piech podkreślał, że chociaż pracuje w Krakowie, zawsze czuł się mieszkańcem Brzeska. Przypomniał słowa Norwida: - Przeszłość to jest dziś, i dziś dalej. Za pamięć o przeszłości, bez której nie ma przyszłości, nie ma narodu, władzom miasta serdecznie dziękuje – mówił ksiądz profesor Stanisław Piech. Jerzy Wyczesany wspomniał swoją przygodę z historią. – To pasja, ale także wdzięczny zawód. Gdybym jeszcze raz miał wybierać, wybrałbym historię sztuki i historie w ogóle – zapewniał Jerzy Wyczesany. Po oficjalnej części gratulacje zasłużonym złożyli goście: w tym posłowie Michał Wojtkiewicz i Edward Czesak.

 

 

 

Honorowi Obywatele Brzeska

Maria Kędziora Lekarz z zawodu i powołania, społecznik z zamiłowania. W Brzesku zamieszkała pod koniec lat 70. Dokładnie w 1979 roku. Była m.in. założycielem rehabilitacji w brzeskim szpitalu, ordynatorem Oddziału Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. W 1998 roku, z jej inicjatywy powstało Stowarzyszenie „Ostoja”, które przez ponad piętnaście lat wspiera osoby niepełnosprawne zarówno umysłowo, jak i fizyczne. Kilka lat później, na bazie tego stowarzyszenia, powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzesku. W 2008 roku nagrodzona została nagrodą województwa małopolskiego AMICIS HOMINIUM, a rok później Medalem na Wstędze – Zasłużona dla Miasta Brzeska.

Józef Drabik W sierpniu 2004 roku został proboszczem parafii pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Brzesku, rok później powierzono mu funkcję dziekana Dekanatu Brzeskiego. Podjął się generalnego remontu brzeskiej fary. Jest inicjatorem wielu działań charytatywnych w Brzesku, ale także wydarzeń z zakresu kultury i turystyki. Był między innymi inicjatorem zorganizowania w Brzesku Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz Dni Jakubowych. Razem z innymi duchownymi doprowadził do powstania Drogi Jakubowej Via Regia. Jest Diecezjalnym Duszpasterzem Turystów, organizuje sylwestrowe wypady na Jaworzynę Krynicką. Niedawno został powołany do grona Kapelan Jego Świątobliwości Papieża.

 

 

Medal na Wstędze – Zasłużony dla Miasta Brzeska

Józefa Szczurek - Żelazko Oddwunastu lat jest dyrektorem samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Radna Województwa Małopolskiego; Klub radnych: PiS Pracuje w dwóch komisjach: Komisja Ochrony Zdrowia - członek komisji oraz Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej - przewodniczący komisji. Wykształcenie: wyższe, Dyrektor SPZOZ w Brzesku. Wieloletni pracownik ochrony zdrowia, nauczyciel, audytor wewnętrzny, pracownik administracji samorządowej, doświadczony menager służby zdrowia. Działania podejmowane przez nią sprawiły, że szpital w Brzesku przeszedł sprawnie proces restrukturyzacji, jest jednym z najlepiej zarządzonych w województwie małopolskim.

Brzeski Oddział ŚZŻAK Powstał w 1990 roku. Wtedy liczył blisko stu członków. Związek jest największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały tę walkę po rozwiązaniu AK. Przyjmuje także jako członków nadzwyczajnych - osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w społeczeństwie polskim. Głównym celem organizacji jest obrona godności imienia i pamięci żołnierzy AK. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w., po zorganizowaniu środowisk, kół i okręgów Związek liczył ponad 80 tys. członków, w roku 2008 – ok. 35 tys. W Brzesku jest ich jeszcze kilkudziesięciu.

Zygmunt Popiela Właściciel firmy Granit. Firma powstała w 1991 roku. Początkowo jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Dzisiaj zatrudnia ponad 300 pracowników. Prowadzi prace na terenie Polski, ale także Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii czy Luksemburga. Zygmunt Popiela od lat wspiera inicjatywy kulturalne i sportowe w Brzesku, pomaga także społeczności miejscowości Jadowniki i Sterkowiec. Wspiera PCK, szpital. Jest fundatorem i sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych, chociażby w Miejskim Ośrodku Kultury. Firma Granit znana jest w Polsce z solidności, wysokiej jakości. Jest jednym z większych pracodawców w mieście i powiecie brzeskim, zrealizowała wiele inwestycji budowlanych.

Jerzy Wyczesany Absolwent historii sztuki najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, studiował także etnografię. Był nauczycielem w brzeskim Liceum Ogólnokształcącym, jest autorem autorskiego programu nauczania, pracował jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, był również redaktorem naczelnym Brzeskiego Magazynu Informacyjnego (BIM). Ma na swoim koncie kilkaset artykułów, broszur, folderów, przewodników. Był organizatorem i pomysłodawcą prowadzenia prac archeologicznych w Brzesku. Z zamiłowaniem oprowadza po zakamarkach starego miasta. Jego żywe lekcje historii brzeskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Ksiądz profesor Stanisław Ludwik Piech W 1968 roku ksiądz Stanisław Piech przyjął święcenia kapłańskie. Pochodzi z Brzeska, pracuje natomiast w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Z tą uczelnią katolicką jest związany od 1986 roku. W 2001 roku został profesorem nauk humanistycznych. Jego praca naukowa skoncentrowana jest na historii kościoła, dziejach myśli kościelnej. Jest autorem ponad 140 artykułów naukowych, cenionym wykładowcą akademickim. Jego zainteresowania związane są m.in. z dziejami parafii i kościoła – brzeskiej fary. Jest także jednym ze współautorów monumentalnego dzieła: Monografii Brzeska i okolic. Nie wolno zapomnieć, że jest także kaznodzieją, od lat wspiera Brzesko i mieszkańców miasta.

[mir]


Komentarze (5)

Pseudonim : w 04 stycznia 2014 01:15
No cóż...
Pseudonim : magda 04 stycznia 2014 16:54
gratulacje dla wyróżnionych
Pseudonim : jan 04 stycznia 2014 18:07
Gratulacje dla dyrektor Szczurek, gdyby nie ona brzeski szpital bylby dawno zadluzony tak jak to dzieje sie w regionie
Pseudonim : Jozek 05 stycznia 2014 10:11
Żenada !!!!
Pseudonim : Magda 04 lutego 2014 15:02
Skad tyle działaczy AK.Jakoś mało jest informacji o walce z okupantem hitlerowskim na terenach Ziemi Brzeskiej.

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .