Reklama
Spotkanie WTZ w Zawadzie Uszewskiej
WYDARZENIA - Relacje TV
czwartek, 09 stycznia 2014 20:22

PTR_0734Dzisiaj opłatkowo – noworoczne spotkanie miało miejsce w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej, w gminie Gnojnik. Podopieczni placówki zaprosili swoich rodziców, przedstawicieli stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”, któremu podlega WTZ, ale także przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego. Stowarzyszenie reprezentowała doktor Ewa Cierniak – Lambert, powiat brzeski wicestarosta Ryszard Ożóg oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Stanisław Lambert, natomiast władze gminy przewodniczący Rady Gminy, sołtysi oraz wójt Sławomir Paterek.

 

Opłatek obowiązkowo

– Organizowanie spotkań opłatkowo – noworocznych jest już naszą tradycją. To doskonała forma integracji – mówi doktor Ewa Cierniak – Lambert. Jej zdaniem uruchomienie przed kilkoma laty WTZ było strzałem w dziesiątkę. Dzięki tutejszej placówce, około 50 osób sprawnych inaczej, ma zapewnioną kilkugodzinną terapię, możliwość rozwoju, integracji. – To także spora ulga dla rodziców osób sprawnych inaczej. Jestem przekonana, że w najbliższych latach uda się nam rozwinąć działalność naszego WTZ. Placówka doskonale wpisała się w potrzeby osób sprawnych inaczej nie tylko z naszej gminy, ale także kilku gmin sąsiednich – tłumaczy doktor Ewa Cierniak – Lambert. Zdaniem wójta Sławomira Paterka decyzja o przekazaniu Warsztatom Terapii Zajęciowej budynku po zlikwidowanej Szkole Podstawowej w Zawadzie Uszewskiej była słuszna. – Z naszej strony zarówno Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”, jak i Warsztaty Terapii Zajęciowej, mogą liczyć na wsparcie i pomoc – zapewniał wójt Paterek. Obecny na spotkaniu wicestarosta brzeski Ryszard Ożóg mówił, że sytuacja sprawnych inaczej, uległa w ostatnich kilkunastu latach diametralnej poprawie. – W tym czasie powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzesku i właśnie tutaj w Zawadzie Uszewskiej, działa Środowiskowy Dom Samopomocy. Organizowane imprezy integracyjne gromadzą setki osób – mówi wicestarosta Ożóg. Jak na spotkanie opłatkowo – noworoczne przystało, było łamanie się opłatkiem (pobłogosławił je ksiądz prałat Jan Kudłacz, proboszcz parafii Uszew, do której należy także miejscowość Zawada Uszewska), krótkie jasełka i kolędy. O oprawę artystyczną zadbali uczestnicy WTZ. Była też kolacja wigilijna: barszcz z uszkami oraz ryba z ziemniakami i surówką.

To już trzynaście lat

Jeszcze kilkanaście lat temu osób sprawnych inaczej niemal w ogóle nie widać było na naszych ulicach. Czy było ich mniej? Nie. To fałszywy wstyd rodziców, brak tolerancji dla osób niepełnosprawnych, nachalne spojrzenia, niestety często towarzyszące temu przykre słowa sprawiały, że sprawni inaczej nie ruszali się z domu. Dzięki zakrojonej na szeroką skalę akcji wielu wolontariuszy, organizacji wspierających osoby niepełnosprawne, pokazały się światu. Edukacyjny charakter miały pierwsze działania podejmowane przez Stowarzyszenie Pomocna Dłoń z Gnojnika. Organizacja, dzisiaj posiadająca statut organizacji pożytku publicznego, powstała w 2001 roku z inicjatywy Stanisława Lamberta, dzisiaj szefa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Stowarzyszenie jest organem prowadzącym Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej w gminie Gnojnik. Obecnie do warsztatu uczęszcza blisko 50 niepełnosprawnych. Dzisiaj w tutejszym WTZ jest kilka pracowni, prowadzonych przez najlepszych w regionie specjalistów – instruktorów. Jest to pracownia gospodarstwa domowego, rehabilitacyjna, krawiecko – dziewiarska, stolarska, metaloplastyki i ślusarstwa, komputerowa, plastyczno – dekoratorska, remontowo – budowlana oraz pracownia muzykoterapii. Nie zapomniano także o doskonale wyposażonym gabinecie lekarskim.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Podopieczni mogą skorzystać z licznych sekcji sportowych: między innymi z zajęć pływackich, kręgli, szachów. Nie dziwi więc, że na koncie mają wiele cennych nagród i wyróżnień oraz udział w wielu spartakiadach sportowych czy wydarzeniach kulturalnych, jak chociażby w Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, który odbywa się w Tuchowie. Podopieczni doskonale się rozwijają, to świetna forma terapii, rehabilitacji. Udział w zajęciach uczy ich nie tylko pewnej samodzielności, ale także sprawia, że maja poczucie bycia potrzebnymi. Sukcesy Warsztatów terapii Zajęciowej to w dużej mierze zasługa wielu sponsorów, którzy od lat wspierają sprawnych inaczej.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

pr082018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .