Czchów wypowiedział wojnę wykluczeniu
WYDARZENIA - Relacje TV
piątek, 24 stycznia 2014 22:45

Gmina Czchów walczy z wykluczeniem cyfrowym. Samorząd złożył wniosek o dotację na ten cel. Eksperci uznali, że został on przygotowany perfekcyjnie i zapalili mu „zielone światło”. Co to oznaczało w praktyce? Zaproszenie dla gminy do negocjacji umowy oraz przyrzeczenie przekazania samorządowi pieniędzy na ten cel. A gra warta jest świeczki, bo na konto magistratu wpłynie kilkaset tysięcy złotych. Projekt pod nazwą „Lepsze jutro – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie Czchów” realizowany jest w ramach programu Działanie 8.3.”Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”.

Jak mówi nam burmistrz Czchowa Marek Chudoba projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka). W ramach projektu zaplanowano dostawę i montaż zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem (montaż w domach mieszkańców gminy, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w projekcie), dostarczenie Internetu, przeszkolenie uczestników projektu, serwisowanie sprzętu. Każdy z uczestników programu walki z wykluczeniem cyfrowym w gminie Czchów, otrzyma w użyczenie sprzęt komputerowy, a Internet będzie miał opłacany przez pięć lat. – Sam projekt realizujemy od 1 stycznia 2014 roku do końca października przyszłego. Celem projektu jest umożliwienie osobom 50+, których dochód w rodzinie nie przekracza określonego odrębnymi przepisami, bezpłatnego użyczenia komputera i zapewnienie bezpłatnego Internetu. Nasz projekt skierowany jest także do dzieci i młodzieży, która ma dobre wyniki w nauce, a ich rodzin nie stać na zakup sprzętu komputerowego najnowszej generacji. Dodatkowo mogą z niego skorzystać osoby niepełnosprawne. W sumie w pierwszym etapie, bo mam nadzieję, że gmina będzie realizowała kolejne, pomocą zostanie objętych 110 osób – wylicza burmistrz Czchowa, Marek Chuoba. Wnioski przyjmowane są od 21 stycznia do 14 lutego. Więcej informacji można uzyskać w Biurze Projektu w Czchowie (Urząd Miejski w Czchowie). - Ostateczną listę osób zakwalifikowanych do projektu poznamy za kilka tygodni – mówi Marek Chudoba.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Wykluczenie cyfrowe to podział społeczeństwa na osoby z dostępem do Internetu i innych nowoczesnych form komunikacji oraz na osoby, które takich możliwości nie mają. Z ustaleń Komisji Europejskiej wynika jednoznacznie, że wykluczenie cyfrowe ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest szybki rozwój technologii informatycznych, który doprowadził do pauperyzacji społeczeństwa. Znaczny odsetek ludności, w zależności od kraju i regionu, nie może sobie pozwolić na ich zakup. Sam termin wykluczenia cyfrowego nie sprowadza się tylko do fizycznej możliwości dostępu do Internetu, oprócz tego ważne są inne czynniki. Po pierwsze - brak umiejętności posługiwania się Internetem (zwłaszcza wśród osób starszych); po drugie - niska jakość połączenia (szczególnie w małych miastach i na wsi).Skutki wykluczenia cyfrowego mają wpływ na wiele aspektów rozwoju społecznego i gospodarczego. Tylko 6 procent osób powyżej 65 lat i 23 procent w przedziale wiekowym 55-64 korzysta z Internetu, podczas gdy młodzi ludzie (18-24) korzystają z Internetu w zdecydowanej większości – około 90 procent. Internet jest bardziej powszechny w dużych miastach niż na terenach wiejskich.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .