Reklama
Niebawem poznamy wykonawcę łącznika docelowego
WYDARZENIA - Relacje TV
wtorek, 28 stycznia 2014 00:26

lacznikbrzeskoa4We wrześniu 2012 roku po długich negocjacjach Powiat Brzeski podpisał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad porozumienie, w którym w zamian za sfinansowanie budowy udostępni drogę powiatową – ulicę Leśną - jako tymczasowy łącznik z autostradą. Najważniejszym, i najczęściej kontestowanym zapisem tego dokumentu była deklaracja GDDKiA o budowie docelowego łącznika. Była to z trudem wynegocjowana acz bardzo ważna deklaracja gdyż wcześniej mimo wielu lat dyskusji, konsultacji i obietnic nie istniał żaden oficjalny dokument zapewniający Brzesku taką inwestycję. Niemniej jednak wszyscy przeciwnicy udostępnienia Leśnej jako tymczasowego zjazdu a w zasadzie większość mieszkańców nie wierzyła, że ten plan może się powieść. Najpowszechniejszą była teza, że „prowizorki są najtrwalsze” i ulica Leśna pozostanie na zawsze łącznikiem z autostradą.

Starosta Brzeski wielokrotnie przez nas pytany czy wierzy w realizację zapisów tej umowy wypowiadał się bardzo ostrożnie, wiedząc że „jak to w Polsce” zdarzyć się może wszystko. Najważniejsze było zrealizowanie przebudowy ulicy Leśnej co w związku z protestami i odwołaniami przysporzyło powiatowi wiele problemów i wielokrotnie stawiało tą inwestycję pod znakiem zapytania. W efekcie jednak w lipcu ubiegłego roku inwestycja została oddana i mieszkańcy miasta i powiatu zyskali szybki dostęp do autostrady.

Obawy dotyczące docelowego zjazdu zdawały się potwierdzać, gdyż GDDKiA miała również problemy z terminami co uniemożliwiło przeprowadzenie postępowania przetargowego i wyłonienie wykonawcy w 2013 roku. Kolejny termin otwarcia ofert został także przesunięty ze względu na bardzo dużą ilość zapytań przysłanych przez potencjalnych oferentów.

W końcu w dniu 21 stycznia 2014 roku zostały otwarte oferty na inwestycję pod nazwą: „Zaprojektowanie i budowa drogi łącznikowej klasy GP pomiędzy węzłem Brzesko na autostradzie A-4 a drogą krajową DK4 – jako docelowego przebiegu DK75”

W warunkach przetargu GDDKiA określiła parametry nowego łącznika. Ma to być droga jednojezdniowa o długości ok. 2,1 km. Ponadto zamówienie obejmuje m.in. budowę estakady w ciągu drogi łącznikowej długości ok. 200 m i maksymalnej długości przęsła 46 m, budowę obiektu z funkcją przejścia dla zwierząt, budowę ronda jednopasowego na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 4 oraz budowę łącznic do ronda. GDDKiA przeznaczyła na finansowanie tej inwestycji kwotę brutto 76 903 555, 92 zł. W przetargu wzięło udział aż 11 firm a ofertę z najniższą ceną przedstawiło konsorcjum: IMB Podbeskidzie Skoczów, Godrom Sp. z o.o. Gorlice i Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Dębica Sp. z o.o. Zaproponowana przez tą firmę kwota to - 43 994 910,65 zł.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Teraz GDDKiA ma ustawowy czas na wybranie wykonawcy. O ile procedura nie przedłuży cię ze względu na ewentualne protesty innych oferentów, to niebawem powinniśmy poznać wykonawcę z którym GDDKiA podpisze umowę. Po podpisaniu umowy będzie można mieć całkowitą pewność, że docelowy zjazd w Brzesku na pewno powstanie.

[pr]


Komentarze (1)

Pseudonim : wora 29 styczeń 2014 20:45
I dobrze, a co na to wszyscy malkontenci/

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .