Reklama
Sto milionów na zjazdy w Brzesku
WYDARZENIA - Relacje TV
środa, 05 lutego 2014 00:21

Nie Bochnia, nie Tarnów, a właśnie Brzesko będzie miało za dwa, najdalej trzy lata, najlepiej skomunikowany system dróg lokalnych z autostradą i „starą czwórką”. A wszystko za sprawą dwóch zjazdów - północnego i południowego. Ten pierwszy sfinansuje Zarząd Dróg Wojewódzkich (wyłoniono już wykonawcę); drugi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (ogłoszono przetarg). Nie da się ukryć, że Brzesko ograło sąsiadów i skutecznie zadbało o lobby na rzecz tych inwestycji. Nawet najwięksi krytycy władz miejskich w tym przypadku nie mają żadnych argumentów. – Nasze wieloletnie zabiegi przyniosły pozytywny efekt. To oczywiście jest ogromnie ważna informacja. Zjazdy z autostrady to szansa na rozwój miasta i całego powiatu. Nie ukrywam, iż wiążemy z tym ogromne nadzieje. W niedalekiej przyszłości rozpocznie się batalia o uzbrojenie stref aktywności gospodarczej – mówi burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka.

Trzy strefy?

Budowa autostrady A4 oraz „uzbrojenie” jej w zjazdy ma ogromne znaczenie dla rozwoju Brzeska i całego powiatu. Już dzisiaj w mieście działa mała strefa przemysłowa, zlokalizowana na Pomianowskim Stoku. Wiele wskazuje na to, że powstaną dwie nowe. Pierwsza na gruntach, których właścicielem jest gmina, w tym przypadku mowa o miejscowości Bucze, druga – na terenach prywatnych, na pograniczu Brzeska i Jadownik. – Dogodna lokalizacja i plany uzbrojenia stref mają ogromne znaczenie dla miasta. Jestem przekonany, że powstanie tutaj wiele nowych firm. Z naszych ostrożnych szacunków wynika, że w obydwu strefach pracę mogłoby znaleźć co najmniej tysiąc osób. Nie mniejsze znaczenie mają ewentualne wpływy do kasy miejskiej z opłat i podatków lokalnych, ale także udział w podatku dochodowym od osób prywatnych i podatku CIT od osób prawnych - mówi burmistrz Grzegorz Wawryka. Gospodarz gminy podkreśla, że samorząd prowadzi prace koncepcyjne. – Rozmawiałem na ten temat z przedstawicielami samorządu województwa małopolskiego, mamy stały kontakt z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, ale także z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Jesteśmy dobrej myśli – zapewnia burmistrz Wawryka.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Zjazdy i „ekspresówka”

Za dwa, najdalej za trzy lata, Brzesko będzie najlepiej skomunikowanym miastem w tej części Małopolski. Na razie, dzięki staraniom miasta i powiatu, powstał zjazd tymczasowy z autostrady. Mowa o uruchomionym latem zjeździe ulicą Leśną. Został on wyremontowany w oparciu o dotację z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Już dzisiaj wiadomo, że zostaną wybudowane zjazdy właściwe: zjazd północny – w tym przypadku inwestorem jest samorząd województwa małopolskiego oraz południowy – pieniądze na ten cel wyłoży Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W sumie obydwie inwestycje to wydatek rzędu około 100 – maksymalnie 120 milionów złotych. Gmina wiąże także sporo nadzieje z planami budowy drogi ekspresowej Brzesko – Nowy Sącz. Będzie ona „wcinała się” w starą czwórkę na pograniczu Brzeska i Jasienia. Jakkolwiek szansa na jej budowę to perspektywa jeszcze odległa, już dzisiaj miasto nie zasypia gruszek w popiele. Przygotowuje się tego, aby w momencie projektowania drogi, zabezpieczyć swoje interesy.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .