Reklama
Czchów wzbogaci się o plaże, przystań i parkingi
WYDARZENIA - Relacje TV
środa, 05 lutego 2014 00:23

jeziororeko2Korty tenisowe, parkingi na co najmniej kilkaset pojazdów, kąpieliska, trasy rowerowe, deptaki dla pieszych, przystanie dla łodzi, kajaków i motorówek, miejsca do grillowania, ale także obiekty gastronomiczne, pole biwakowe, kemping – tak za trzy, najdalej cztery lata będzie wyglądał lewy brzeg Jeziora Czchowskiego, na odcinku od zamku Tropsztyn, do zapory. Ale prace prowadzone będą także poniżej zapory. Tutaj ma powstać centrum kulturalno – rozrywkowe. – Mam nadzieję, że czwarty etap prac, związany z odzyskaniem brzegu Jeziora Czchowskiego oraz zagospodarowaniem tego terenu, uda się nam zakończyć w 2016 roku. Zakres robót jest naprawdę ogromny, szacujemy go na jakieś 11 – 12 milionów złotych. Gros tej sumy będzie jednak stanowiła dotacja unijna, w ramach środków przeznaczonych dla subregionu tarnowskiego – zapewnia nas Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

Do końca tego roku mają być opracowane projekty i dokumentacja techniczna. Będzie ona podstawą do wystąpienia o środki unijne. To już tylko czysta formalność, bo projekt gminy jest częścią szerszego projektu rozwoju turystyki aktywnej w regionie tarnowskim i jest koordynowany przez agencję rozwoju, która podlega władzom województwa małopolskiego. Co więcej, jak podkreśla wicemarszałek Roman Ciepiela, część czchowska jest nie tylko jedną z najrealniejszych, ale również ma uzasadnienie historyczne. Od lat Czchów postrzegany był jako letnia stolica Małopolski. Zdaniem burmistrza Marka Chudoby jest tak nadal, a za trzy – cztery lata dowodów na to ma być jeszcze więcej. Prace, o których mówimy, to kolejny czwarty etap. Na ostatni gmina potrzebuje jakieś 11 – 12 milionów złotych, z tego około 10 milionów stanowiła będzie dotacja Wspólnoty Europejskiej. Ale prace związane z odzyskiwaniem brzegów Jeziora Czchowskiego prowadzone są od 2002 roku. Pierwszy trzy etapy były realizowane przez Związek Gmin Jeziora Czchowskiego i Rożnowskiego. W przypadku ostatniego, najprawdopodobniej beneficjentem będzie sama gmina. W sumie grubo ponad 25 milionów złotych będzie kosztowało „odzyskanie brzegu Jeziora Czchowskiego”, jego odmulenie oraz zagospodarowanie terenów gminnych, poniżej zapory wodnej (etapy od I do IV).

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

W tym roku powinien zakończyć się etap trzeci, a kolejny, będzie realizowany w latach 2015 – 2016. – Prace będą prowadzone na odcinku kilku kilometrów, w zasadzie od zamku w Wytrzyszcze po tereny poniżej zapory w Czchowie. Korty tenisowe, przystanie dla łodzi i kajaków, trasy rowerowe i piesze, parkingi na co najmniej kilkaset pojazdów domki letniskowe, miejsca do grillowania, restauracje, amfiteatr letni, mała infrastruktura – tak w telegraficznym skrócie można opisać plany naszej gminy. Realizacja projektu ma ogromne znacznie dla rozwoju gminy i powiatu. Samorządowcy liczą, że co roku Czchów i okolice odwiedzi nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów. Dla mieszkańców to szansa na dodatkowe dochody – dodaje burmistrz Marek Chudoba. Już dzisiaj wiadomo, że stałe zatrudnienie zyska co najmniej kilkadziesiąt osób, a czasowe, od maja do września, nawet ponad dwieście. 

[mir]


Komentarze (1)

Pseudonim : LOL 05 luty 2014 10:38
Czekamy, !!

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

pr082018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .