Reklama
Powiat: 120 kilometrów w cztery lata
WYDARZENIA - Relacje TV
poniedziałek, 10 lutego 2014 22:47

konfpow1aDwanaście milionów złotych to wartość zaplanowanych na ten rok inwestycji drogowych, które będzie realizowało Starostwo Powiatowe w Brzesku. – To będzie rekordowy rok pod wieloma względami. W sumie, w latach 2010 – 2014, zakładając, że uda się zrealizować tegoroczne zamierzenia inwestycyjne, wyremontujemy około 120 kilometrów dróg powiatowych. Ja przypomnę, że w latach 1998 – 2010, wyremontowano w sumie około 113 kilometrów. Ale pierwsze trzy kadencje samorządu powiatowego zdominowały wydatki na inwestycje oświatowe – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej starosta brzeski Andrzej Potępa.

To właśnie podsumowanie inwestycji zrealizowanych przez powiat brzeski w 2013 rok, plany na rok 2014 oraz plany związane z nową perspektywą unijną, na lata 2014 – 2020, zdominowały konferencję prasową, która odbyła się dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Brzesku. Obok starosty Andrzeja Potępy uczestniczyli w niej wicestarosta Ryszard Ożóg, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Brzesku, Grzegorz Wołczyński oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Powiatu, Inwestycji i Promocji, Krzysztof Klimek.

Zjazdy i Leśna
Starosta brzeski tłumaczył, że powodzeniem zakończyły się, starania o budowę zjazdów z autostrady A4, zarówno w kierunku północnym, jak i południowym. Zjazd północny wybuduje podległy samorządowi województwa małopolskiego, Zarząd Dróg Wojewódzkich, a południowy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obydwa mają być gotowe najdalej do końca 2015 roku. Koszt jednej i drugiej inwestycji to blisko sto milionów złotych. – Kiedy w 2011 roku podpisywaliśmy porozumienie w sprawie remontu ulicy Leśnej w Brzesku, która jest własnością powiatu brzeskiego, a stanowi teraz tymczasowy zjazd  z autostrady, w porozumieniu z GDDKiA uzyskaliśmy zapis, że zostanie wybudowany zjazd właściwy. To jedyna znana mi deklaracja w formie pisemnej, w której GDDKiA zobowiązuje się do budowy zjazdu. Powiat brzeski wyremontował w ubiegłym rokiem, sumptem kilkunastu milionów złotych, ulicę Leśną. Jestem przekonany, że budowa zjazdów przyczyni się do ożywienia gospodarczego całego powiatu brzeskiego, w tym stolicy – Brzeska. Zabiegamy także o budowę drogi ekspresowej: Brzesko – Nowy Sącz. To te wszystkie działania sprawiły, że Brzesko ma doskonały układ komunikacyjny - mówił podczas konferencji prasowej starosta Andrzej Potępa.


konfpow1b„Schetynówka” w gminie Dębno
Ponad 4.5 miliona złotych będzie kosztował remont drogi powiatowej: Dębno – Melsztyn. Prace będą prowadzone na terenie gminy Dębno. Zadanie będzie współfinansowane z „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”, czyli w ramach tak zwanej „Schetynówki” (nazwa zwyczajowa tego programu związana jest z nazwiskiem byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny, który w 2007 roku został szefem resortu i był pomysłodawcą programu).

Jak mówił dzisiaj starosta brzeski: wartość zadania według kosztorysu inwestorskiego, wynosi 4 530 972,53 zł. Wkład własny to suma 2 265 972,53, w tej kwocie jest dotacja do zadania przekazana przez samorząd Gminy Dębno w kwocie 650 000 zł. – Deklaracja gminy sprawiła, że nasz wniosek otrzymał dodatkowe punkty, dzięki temu zyskał dotację ministerialną. Warto dodać, że tylko cztery samorządy w Małopolsce, skorzystają w tym roku z dotacji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – tłumaczy starosta. Dotacja z ministerstwa ma wynosić ponad 2.2 miliona złotych. Zakres inwestycji jest ogromny: obejmuje budowę chodników wraz z kanalizacją deszczową (o długości 1.1 kilometra i szerokości 2 metry – j Doły 390 mb, Łoniowa 360 mb, Niedźwiedza 350 mb); poszerzenie jezdni w miejscach, gdzie pojawią się chodniki; wykonanie dwóch zatok autobusowych (Dębno, Porąbka Uszewska); przebudowę dwóch mostów; budowę ronda na skrzyżowaniu dróg w Żerkowie; pogłębienie i odtworzenie drogowych rowów na odcinku ponad 12 hektarów, poprawienie poboczy. Droga zostanie oświetlona, miejsca niebezpieczne zabezpieczone barierkami ochronnymi.


Drogi z powodziówki
Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku będą prowadzone prace remontowe na drogach powiatu brzeskiego, w ramach dotacji rządowych na usuwanie skutków powodzi. Zaplanowano remont drogi: Zaborów - Wietrzychowice w miejscowości Wola Przemykowska – 1.7 kilometra (dotacja 400 tysięcy złotych); Brzesko – Okocim - Jadowniki w miejscowości Okocim, 1.1 kilometra (300 tysięcy złotych); Wrzępia - Okulice w miejscowości Wrzępia, 1 kilometr (wysokość dotacji 310 000 zł; Iwkowa – Czchów - Zdonia w miejscowości Iwkowa, ponad 600 metrów (wysokość dotacji 180 000 zł oraz Zaborów – Bielcza - Wola Dębińska w miejscowości Dołęga, ponad 1.4 kilometra (wysokość dotacji 320 000 zł). Łącznie wniosek, przygotowany przez powiat, obejmuje blisko sześć kilometrów na sumę ponad półtora miliona złotych.  

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


Chodniki z gminami
Starosta Andrzej Potępa podkreślał na dzisiejszej konferencji prasowej, że rekordowo zapowiada się także rok pod względem budowy chodników przy drogach powiatowych. Jakkolwiek na „teraz” zaplanowano na ten cel 1.6 miliona złotych, wiele wskazuje na to, że tę kwotę uda się zwiększyć. – Może po przetargach okazać się, że powiat wyłoży milion złotych, a gminy, które uczestniczą w realizacji projektu, drugi milion. Od wielu lat obowiązuje bowiem zasada, że inwestycja finansowana jest w stosunku 1 do 1. Do złotówki wydanej przez powiat, drugą muszą dołożyć gminy – tłumaczy Andrzej Potępa. – Prace mają być prowadzone we wszystkich siedmiu gminach powiatu brzeskiego.

[mir]

konfpow1a


Komentarze (3)

Pseudonim : re 10 luty 2014 21:18
Syndrom 16 listopada dopada samorządowców ?:)
Pseudonim : wolak 10 luty 2014 21:24
Co by nie mówić tak kadencja była dla powiatu brzeskiego bardzo dobra (np. zjazdy z autostrady) wystarczy porwnac gdzie jest Brzesko a gdzie np. powiat bochenski
Pseudonim : weewew 11 luty 2014 20:18
Nie ma co się ekscytować jakimiś zjazdami, spowodują one tylko tyle, że każdy normalny będzie mógł szybciej wyjechać do Krakowa z tego grajdołu :)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .