Reklama
Trwają Powiatowe Targi Edukacyjne
WYDARZENIA - Relacje TV
czwartek, 20 lutego 2014 00:52

PTR 4979Już po raz czternasty w Brzesku odbywają się Targi Edukacyjne. Przez trzy dni swoją ofertę prezentują wszystkie szkoły ponadgimnazjalne oraz placówki oświaty z powiatu brzeskiego. – Nasze szkoły kształcą na bardzo wysokim poziomie, oferują wiele zajęć dodatkowych, mamy doskonałą bazę dydaktyczną i sportową – zapewnia Andrzej Potępa, starosta brzeski.

Idea Targów zrodziła się w zasadzie już w rok po powstaniu powiatu brzeskiego. Janina Motak, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku podkreśla, że z jednej strony jest to doskonała okazja do zaprezentowania oferty wszystkich szkół i placówek oświaty podległych Radzie Powiatu Brzeskiego, z drugiej strony ułatwienie dla uczniów Gimnazjów, którzy za jednym razem, w jednym miejscu, mogą poznać kierunki kształcenia, spotkać się ze starszymi kolegami, poczuć atmosferę. W Targach uczestniczą także doradcy zawodowi, którzy – jak zachodzi taka potrzeba – pomogą ukierunkować gimnazjalistę, doradzić mu, zabadać jego preferencje i predyspozycje zawodowe. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku oferta szkół ponadgimnazjalnych jest bardzo bogata. W sumie gimnazja na terenie powiatu brzeskiego ukończy blisko 1200 uczniów, około tysiąca, a przynajmniej dziewięciuset z nich, chce przejąć powiat.

W pięciu szkołach dla których organem założycielskim jest Starostwo Powiatowe Brzesku oraz w Szkole Kadetów (szkołą prywatna) przygotowano wiele bardzo ciekawych kierunków kształcenia. Oczywiście nie zabrakło pomysłów autorskich. I tak w Zespole Szkół Ponadgimnzajlnych nr 1 w Brzesku zaplanowano powstanie klasy LO o profilu samorządowym (patronuje jej sam marszałek Małopolski Marek Sowa); klasy medialnej (zostanie objęta patronatem mediów) oraz klasy astronomicznej. Warto dodać, że tutejszy ZSP nr 1 w Brzesku współpracuje z krakowskim Uniwersytetem Pedagogicznym. To tutaj studenci tej uczelni będą mieli zajęcia – ćwiczenia i praktyki nauczycielskie. ZSP nr 1 oferuje także naukę w LO z przedmiotami rozszerzonymi: językiem angielskim lub niemieckim; matematyką, chemia lub biologią do wyboru. W szkole zaplanowano także czteroletnie technika: Technikum Ekonomiczne, Technikum Informatyczne, Technikum Organizacji Reklamy, Technikum Logistyczne, Technikum Handlowe, osobną grupę stanowi oferta dla dorosłych (szkoły policealne). Nie mniej atrakcyjnych kierunków jest w ZSP nr 2 w Brzesku. Tutaj należy wymienić trzy typy szkół: Technika (budowlane; żywienia i usług gastronomicznych; geodezyjne; informatyczne, mechaniczne; mechatroniczne; elektroniczne); Liceum Ogólnokształcące oraz Zasadnicza Szkołę Zawodowa (ta ostatni kształci ma w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych; murarz – tynkarz; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie; elektryk).

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Natomiast w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze można wybrać Liceum Ogólnokształcące, ale także Technikum w klasach: technik hotelarstwa; technik usług fryzjerskich. Natomiast ZSZ kształci fryzjerów. Zespół Szkół w Szczurowej oferuje: LO (przedmioty rozszerzone to język polski, historia przedmiot uzupełniający – elementy dziennikarstwa); Technikum (handlowe; agrobiznesu; obsługi ruchu turystycznego) oraz naukę w ZSZ (klasa wielozawodowa; np. sprzedawca, murarz – tynkarz; betoniarz – zbrojarz; piekarz, monter instalacji sieci i instalacji urządzeń sanitarnych; blacharz samochodowy; fryzjer, elektryk; wędliniarz, stolarz czy posadzkarz. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie kształci w LO (przedmioty rozszerzone to język angielski, biologia do wyboru geografia lub chemia). Można tutaj także zdobyć zawód: technik ekonomista; technik żywienia i usług gastronomicznych oraz zawód w ZSZ (wielozawodowej). Szkoła zadba o teorię i firmy o praktyczną naukę zawodu, zakończoną egzaminem i certyfikatem. Podczas Targów swoją ofertę prezentowało także Liceum Kadetów z Łysej Góry (szkoła prywatna).

Targi mają ułatwić uczniom wybór zawodu. Zdaniem nauczycieli i dyrektorów Gimnazjów, to doskonała forma prezentacji szkół ponadgimnazjalnych, a dla ich podopiecznych możliwość poznania oferty edukacyjnej szkół powiatu brzeskiego. – Gimnazjaliści mogą także spotkać się z doradca zawodowym. To ważne, bo jest to uzupełnienie tego, co o zawodach o kształceniu mówimy w Gimnazjach – Mówi Tomasz Gurgul, dyrektor Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej, a zarazem szef Komisji Oświaty Rady Powiatu Brzeskiego. Jego zdaniem organizowanie tego typu Targów ma głębokie uzasadnienie. Jakkolwiek tegoroczni gimnazjaliści ostateczną decyzję o wyborze dalszego kształcenia podejmą dopiero w czerwcu, Targi Edukacyjne na pewno rozwiały wiele wątpliwości. Ci, którzy do końca nie są jeszcze zdecydowani, mogą wziąć udział w Dniach Otwartych Szkół lub skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. – Każda ze szkół ma pełnowymiarowe sale gimnastyczną, przy szkołach są kompleksy boisk ze sztuczną nawierzchnią, doskonale wyposażone pracownie dydaktyczne. Bez wątpienia atutem naszych szkół jest bogactwo zajęć pozalekcyjnych oraz bardzo wysoki poziom kształcenia – zapewnia starosta Andrzej Potępa. Dowodem tego jest m.in. wyższa, niż średnia w kraju zdawalność na maturze oraz egzaminów kończących technika i szkoły zawodowe.

[mir]


Komentarze (1)

Pseudonim : leming 20 luty 2014 10:07
Matura to bzdura, a POtem i tak nie znajdziecie pracy. Chyba że macie znajomości w urzędach... Albo założycie działalność gospodarczą i POpadniecie w długi POdatkowe. Uczcie się dzieci i tak nie macie nic lepszego do roboty ;) Bierzcie przykład z POlityków- by żyło się lepiej- jak nie wam to przynajmniej nam .HE, he ;(

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .