Czchów: pieniądze na usuwanie skutków powodzi
WYDARZENIA - Relacje TV
poniedziałek, 24 lutego 2014 22:11

Dokładnie 820 tysięcy złotych otrzyma gmina Czchów na usuwanie skutków powodzi, która w 2010 roku pustoszyła ten region. Jest to najwyższa w tym roku dotacja na takie zadanie, spośród wszystkich gmin powiatu brzeskiego i jedna z najwyższych w całym województwie małopolskim.

Zgodnie z wnioskiem, który w ocenie pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, został przygotowany perfekcyjnie, zaplanowano remont dwóch dróg. I tak prace mają być prowadzone na drodze „Do Lasu Tymowskiego”, w miejscowości Tymowa. Pojawi się tutaj nie tylko nowa nawierzchnia asfaltowa, ale także zaplanowano remont przepustów. Ponadto w tym roku zaplanowano także wyremontowanie drogi „Na Sikornik” w Tworkowej. W tym przypadku zakres prac jest znacznie mniejszy niż w Tymowej. – Promesa otwiera nam drogę do przygotowania przetargu. Mam nadzieję, że zostanie on ogłoszony w ciągu kilku tygodni. Chcemy, by wykonawca prac został wyłoniony przez świętami Wielkanocnymi, tak żeby – jak aura na to pozwoli jak najszybciej rozpoczęły się prace. Do końca czerwca chcemy je zakończyć i rozliczyć – zapowiada burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. Pospiech gminy jest w pełni uzasadniony. Sprawne rozliczenie I promesy, otworzy samorządowi możliwość ubiegania się o środki, w ramach letniego „naboru”.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

– Mamy jeszcze kilka jezdni, które w oparciu o dotacje z ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, chcemy wyremontować. Nie da się ukryć, że obecny rząd naprawdę wspiera gminy powodziowe. Jeszcze przed kilkoma laty, na usuwanie skutków powodzi, samorządy otrzymywały dwieście – sto – dwieście tysięcy, dzisiaj te kwoty są zwielokrotnione. To pokazuje, iż problem odbudowy zniszczonej podczas nawałnic i powodzi infrastruktury, nie jest obojętny rządzącym – ocenia burmistrz Marek Chudoba. Przypomnijmy, 18 lutego, Jerzy Miller, wojewoda małopolski wręczył przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi. Łącznie samorządy otrzymały prawie 99 milionów zł z budżetu państwa. Na usuwanie skutków powodzi z rezerwy celowej budżetu państwa samorządy otrzymały 81 840 tys. zł w tym: gminy: 48 060 tys. zł; powiaty: 33 530 tys. zł, a samorząd województwa: 250 tys. zł.

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .