Gmina Brzesko: Wzrasta świadomość ekologiczna
WYDARZENIA - Brzesko
sobota, 08 marca 2014 01:53

Coraz więcej osób chce zgłaszać akces do zbiorczej sieci kanalizacyjnej w Brzesku. Okazuje się, że wbrew opiniom niektórych, podłączenie się do sieci, w perspektywie dwóch – trzech lat, zawraca się. Dlaczego? Bo koszt wywozu metra sześciennego nieczystości komunalnych beczką asenizacyjną jest znacznie wyższy od kosztu „zrzutu ścieków”  do zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Pod koniec ubiegłego roku zakończono największą w ostatnich latach inwestycję w powiecie brzeskim. Sumptem około 32 milionów złotych wybudowano blisko 30 kilometrów sieci, zmodernizowano kilka przepompowni, wybudowano dwie nowe.

Przypomnijmy, że prace prowadzono zarówno w stolicy gminy, w Brzesku jak też w Jadownikach i Jasieniu. Zabiegi samorządu doprowadziły do tego, że ze środków unijnych, udało się pozyskać na ten cel ponad 15 milionów złotych. Blisko 10 milionów wysupłali na rozbudowę sieci radni Rady Miejskiej, z budżetu gminy. Kilka milionów wyłożyła spółka, która w imieniu samorządu zawiaduje siecią wodną i kanalizacyjną w gminie Brzesko. Teraz gmina ma dwa lata na uzyskanie tak zwanego efektu ekologicznego. Czasu jest sporo, do końca 2015 roku. Zainteresowanie podłączeniem do sieci jest coraz większe. Zarówno władze gminy, jak i zarząd Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Brzesku są przekonane, że uzyskanie efektu ekologicznego nie będzie nastręczało większych problemów. Świadomość ekologiczna mieszkańców gminy jest bowiem bardzo duża.

W kilku częściach miasta, gdzie prowadzono prace, chociażby przy ulicy Wiejskiej, wiele rodzin już zadeklarowało chęć podłączenia się do sieci. Koszt wykonania przyłącza do domu, waha się w zależności od odległości nieruchomości, od studzienki zbiorczej – jak oceniają fachowcy – to wydatek rzędu dwóch – trzech tysięcy złotych, w pojedynczych przypadkach może być to kwota nieco większa. Nie jest wykluczone, że koordynatorem akcji „podpięcia się do sieci” będzie gmina miasta Brzeska, a wtedy będzie można sięgnąć po dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta instytucja może wesprzeć taką inwestycję w kwocie około 40 procent.

– Nie mamy żadnych obaw. Doświadczenia wskazują, że mieszkańcy przyłączają się do sieci, wiedzą bowiem jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego – dodaje burmistrz Grzegorz Wawryka.

[mir]


Komentarze (5)

Pseudonim : eee 09 marzec 2014 00:14
W XXI wieku wstyd gow..wywozic w pola, koszt nie jest tak duzy, zreszta nawet gdyby....skoro kogos stac na utrzymanie domu jednorodzinnego to chyba stac go tez na wywoz szamba czy placenie za scieki.
Pseudonim : zapytanie 09 marzec 2014 05:46
Chciałbym dowiedzieć się ile wynosi w wypowiedzi liczebni "wiele".
Pseudonim : klient 09 marzec 2014 07:51
A jest dział sprzedaży w rpwiku? Zamiast na tymbaliki trzeba było kasę zainwestować w przedstawiciela handlowego, który przedstawiłby potencjalnym klientom jak wygląda kwestia podłączenia, koszty, procedura.
Froncikiem do klienta, froncikiem.
Pseudonim : e 09 marzec 2014 08:25
Radny Wyczesany zamiast ważyć kiełbachy w planecie powinien wziąć się za robotę, chłopina żywcem szuka pomysłu na zaistnienie przed wyborami, wiadomo, że żarło było za unijne bo w takich projektach są jakieś dziwne fundusze na promocję projektów itp.
Pseudonim : marek 10 marzec 2014 13:11
Działu sprzedaży nie ma ! W rpwik jest dział zbytu ! Oni wodę zbywają a nie sprzedają !

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

db2018plakat

pr0502018b

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .