Dębno: Turniej Ryceski w nowej formule
WYDARZENIA - Relacje TV
piątek, 21 marca 2014 01:00

Inaczej, niż w latach poprzednich, będzie wyglądał tegoroczny Turniej Rycerski „O Złoty Warkocz Tarłówny”. – Chcemy zmienić jego formułę, bo po latach, stara się nieco „wypaliła” – przyznaje wójt Grzegorz Brach. Wrześniowy Turniej, który tradycyjnie odbywa się pod zamkiem w Dębnie, to jedna z największych tego typu imprez plenerowych w Małopolsce. Bywały lata, że walki i pokazy rycerskie oglądało nawet po kilkanaście tysięcy osób. – W tym roku chcemy, by Turniej miał charakter widowiska historycznego, z zaznaczonym precyzyjnie scenariuszem. Oczywiście sam scenariusz będzie należał do inwencji jego twórcy, musi dostosować się do ekip, które wezmą w nim udział. Marzy nam się opowieść historyczna, mocno osadzona w historii tutejszego zamku, ale także w legendzie kultywowanej przez Dębińskich muzealników.

Już dzisiaj wiemy, że do udziału w Turnieju zaprosimy rycerstwo nie tylko polskie, ale także węgierskie czy czeskie. Nie wykluczone, że dotrą do nas również bractwa ze Słowacji czy Ukrainy - mówi wójt Grzegorz Brach. Jakkolwiek żadne wiążące decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły: najprawdopodobniej odbędą się dwa widowiska, a na koniec uczestnicy zmagań, wezmą udział w tradycyjnym Turnieju „O Złoty Warkocz Tarłowy” oraz w nie inscenizowanej, nie reżyserowanej wcześniej, bitwie o zamek. – Nie ukrywam, że chcielibyśmy, aby Turniejowi towarzyszyły pokazy chociażby taneczne, rekonstrukcje historyczne.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Na pewno nie zabraknie konnicy, bo te pokazy – jak obserwujemy od lat – cieszą się ogromnym uznaniem w oczach widzów. Turniej będzie żywą lekcja historii, a jednocześnie element wychowania patriotycznego – dodaje wójt Brach. Tegoroczny Turniej zaplanowano na 23 września. – Przygotowanie Turnieju to wielkie wyzwanie logistyczne i finansowe. Dlatego już dzisiaj kompletujemy powoli sponsorów, rozmawiamy z przedstawicielami bract rycerskich – dodaje wójt Brach.

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .