Reklama
Jurków: Patron na trudne czasy
WYDARZENIA - Relacje TV
poniedziałek, 17 marca 2014 22:17

szkjurkowNa maj 2014 roku zaplanowano uroczystości odsłonięcia, przed budynkiem Zespołu Szkół w Jurkowie, w gminie Czchów, pomnika papieża Jana Pawła II, który pod koniec kwietnia zostanie wyniesiony na ołtarze. Kiedy kilkanaście lat temu zastanawiano się nad tym, kto powinien zostać patronem szkoły, padło kilka propozycji. Ale jedna od razu wydawała się być od razu, jeśli w ogóle można tak to opisać, faworytem. Jan Paweł II – papież z Polski, zyskał od razu uznanie w oczach szkolnej społeczności. Stosowną uchwałę o nadaniu placówce jego imienia podjęła rada Miejska w Czchowie.

Pomnik w maju
Trzymetrowy pomnik zostanie ustawiony na placu przed szkołą już w kwietniu. Wykonanie i montaż będzie kosztował ponad dwadzieścia tysięcy złotych. Środki na ten cel przekazała Rada Miejska w Czchowie oraz mieszkańcy Jurkowa. Wśród rodziców dzieci uczących się w szkole, ale także innych osób z tej miejscowości, rozprowadzano bowiem specjalne cegiełki. W ten sposób udało się zebrać potrzebną kwotę. Kilka miesięcy temu zlecono wykonanie pomnika. W pierwszej wersji miało to być popiersie, ale kiedy okazało się, że wykonanie całej postaci Papieża – Polaka nie będzie wiele droższe, zdecydowano się na ten drugi wariant. Już przygotowano miejsce, gdzie zostanie ustawiony pomnik.   – To będzie hołd złożony przez naszą szkolną społeczność patronowi naszej placówki, Na papieża należy patrzeć nie tylko przez pryzmat jego posługi w kościele, ale także jako na jednego z najwybitniejszych przedstawicieli naszego narodu. Wybór tego terminu nie jest dziełem przypadku. Pod koniec kwietnia, Jan Paweł II zostanie przecież wyniesiony na ołtarze, od tego momentu będzie czczony na całym świecie. Jan Paweł II to nie tylko przez blisko 30 lat głowa kościoła katolickiego, ale także wielki erudyta – mówi Antoni Orszulak, dyrektor Zespołu Szkół w Jurkowie.  

Remonty, remonty…
W ostatnich latach samorząd gminy sporo zainwestował w obiekt. W sumie inwestycje zrealizowane tutaj pochłonęły blisko 350 tysięcy złotych. Udało się wykonać część elewacji, zagospodarowano także teren koło szkoły. Przed budynkiem pojawił się parking, elementy małej architektury oraz zieleń. To wszystko sprawiło, że szkoła wygląda estetycznie. Na tym jednak nie koniec. Samorząd zaplanował wykonanie także termomodernizacji drugiej części obiektu oraz zagospodarowanie terenu z południowej strony szkoły. W tym przypadku zaangażowanie finansowe gminy oceniane jest na blisko trzysta tysięcy złotych. Sama termomodernizacja obiektu ma ogromne znaczenie, bo w czasach kiedy wszyscy musimy zaciskać pasa, pozwala to na wygenerowanie sporych oszczędności. Audyt energetyczny wskazuje, że po zakończeniu całej termomodernizacji, rachunki za energię cieplna będą o jakieś 30 procent mniejsze niż do tej pory. Gra warta jest więc świeczki. Oczywiście nie mniej istotna jest inna strona medalu: estetyka. Obiekt w Jurkowie, zresztą jak wszystkie szkoły w gminie, wygląda okazale.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Odkurzanie historii
O potrzebie uruchomienia szkoły w Jurkowie mówiono już w II połowie XIX wieku. Tutejsza młodzież korzystała wtedy z nauki oferowanej przez szkołę w pobliskim Czchowie. Ostatecznie szkołę zorganizowano w 1901 roku. – Pierwszym nauczycielem i organizatorem szkoły był Józef Zgłobisz z Tarnowa. Wśród mieszkańców wsi najwięcej starań wykazał ówczesny wójt gminy Jurków, Piotr Musiał oraz gospodarz Jurkowa Jędrzej Piwowar. W 1902 r. z inicjatywy Rady Szkoły zakupiono starą karczmę z placem, w której urządzono dwie sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. W okresie I wojny światowej nauka była często przerywana. Przemieszczające się wojska kwaterowały często w szkole zajmując sale lekcyjne. Tak szkoła została całkowicie zniszczona. Dopiero w 1921 roku w budynku Kółka Rolniczego przeznaczono jedną izbę na salę szkolną, w której rozpoczęła się systematyczna nauka. Szkoła miała bardzo trudne warunki lokalowe, a nauka odbywała się na dwie zmiany. Dlatego tutejsza społeczność postanowiła wybudować nową szkołę, toteż 10 września 1931 roku poświęcono już kamień węgielny. Budowa szkoły trwała do 1936 roku przy bardzo dużej pomocy miejscowej ludności. Budynek ten funkcjonuje do dzisiaj, a znajdują się w nim: przedszkole, biblioteka i apteka. W okresie II wojny światowej szkoła została mocno zdewastowana przez stacjonujące wojska niemieckie. Po wojnie trzeba było wybudować nową szkołę. Budowę rozpoczęto w 1966 roku (po dwóch latach ją zakończono); po raz pierwszy w murach szkoły znaleźli się uczniowie klasy ósmej – czytamy w szkolnej kronice.  Po roku 1989 szkoła została rozbudowana, wybudowana została sala gimnastyczna, sumptem gminy obiekt jest remontowany.                      

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .