Przyborów: Spotkanie z posłami Prawa i Sprawiedliwości
WYDARZENIA - Borzęcin
wtorek, 18 marca 2014 23:27

Posłowie oraz radni powiatu brzeskiego, związani z Prawem i Sprawiedliwością pojawili się na spotkaniu, które w minioną niedzielę, odbyło się w Przyborowie, w gminie Borzęcin. Przyjechali tutaj na zaproszenie Prezesa Towarzystwa Wspierania Sportu Kultury i Rozwoju Przedsiębiorczości Stanisława Halika. Z mieszkańcami gminy spotkali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Edward Czesak i Włodzimierz Bernacki. W spotkaniu wzięli udział radni powiatu brzeskiego Stanisław Pacura i Sławomir Pater, radny gminy Borzęcin Leszek Kasjaniuk, sołtys Przyborowa Stanisław Latocha, oraz mieszkańcy Przyborowa i okolic.

Posłowie i radni opowiadali o programie partii, który został przyjęty na ostatnim Kongresie Prawa i Sprawiedliwości. Na czym on będzie polegał. – W pierwszej kolejności na radykalnych zmianach w strukturze ministerstw, reformie sądów i prokuratury, przebudowie systemu podatkowego, likwidacji gimnazjów i NFZ, skrócenie wieku emerytalnego. Jedną z pierwszych naszych decyzji będzie powrót do starego systemu emerytalnego: wieku przejścia na spoczynek – mówił poseł Edward Czesak. Poseł tłumaczył, w jaki sposób PiS chce stworzyć 1,2 miliona nowych miejsc pracy dla młodych. PiS domaga się ograniczenia roli Ministerstwa Finansów „do strategicznego planowania finansowego oraz prowadzenia księgowości budżetowej państwa”. Ważne rozwiązanie to powrót do sytuacji, w której minister sprawiedliwości ponownie pełnił będzie funkcję prokuratora generalnego.

Warto dodać, że w sferze samorządowej PiS uważa, że trzeba ograniczyć do dwóch kadencji pełnienie funkcji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Po przerwie trwającej kadencję mogliby kandydować ponownie. Czy to zapowiedź wystawienia kandydata w Borzęcinie? Wszystko wskazuje, że tak.

Poseł Edward Czesak mówił, że partia chce wprowadzenia trzeciej stawki w podatku PIT - 39 proc. od dochodów powyżej 300 tys. zł rocznie. Podatnik inwestujący w nowe miejsca pracy i tworzący je mógłby jej uniknąć, odliczając kwotę wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania. Partia chce opodatkować instytucje finansowe i hipermarkety. Poseł Włodzimierz Bernacki mówił o edukacji, o planach likwidacji gimnazjów oraz o koniecznej reindustrializacji Polski. Partia chce wprowadzić dla przedsiębiorców ułatwienia kredytowe i zasadę, że rejestracja działalności nastąpi sześć albo 12 miesięcy od jej rozpoczęcia - dopiero wówczas pojawiłby się obowiązek płacenia składek i podatków. Brak dochodów w tym terminie pozwalałby na zakończenie działalności bez zobowiązań. Program zakłada, że Polska powinna wydawać na politykę prorodzinną ok. 4 proc. PKB. PiS zobowiązuje się wprowadzić comiesięczny dodatek rodzinny w kwocie 500 zł na drugie i na kolejne dzieci do 18. roku życia. Chce też zwiększenia dostępu do świadczeń rodzinnych, zerowej stawki VAT na ubrania dziecięce, wydłużenia urlopów macierzyńskich i wychowawczych.

Radny Stanisław Pacura wskazuje na Narodowy Program Zatrudnienia. Zakłada on m.in. obniżenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w gminach szczególnie dotkniętych bezrobociem i preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół. W programie zdrowotnym PiS zakłada m.in. likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. Resort zdrowia miałby przygotowywać plan finansowania świadczeń łącznie z planem podziału środków na poszczególne województwa. PiS obiecuje też stworzenie sieci szpitali. „Żaden szpital nie zostanie przy tym zamknięty, nie dopuścimy też do dalszej komercjalizacji i prywatyzacji szpitali” - deklarują politycy partii. PiS proponuje zmiany w systemie emerytalnym, czyli dobrowolność wyboru między OFE, a ZUS; postuluje referendum w tej sprawie. Chce też odejścia od reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat i powrót do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W zakresie edukacji PiS zakłada: likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletnich szkół podstawowych i czteroletnich liceów; odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków; zmiany programów nauczania w szkołach; zmianę statusu zawodowego nauczycieli, którzy staliby się pracownikami państwowymi i korzystaliby z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

[mir]


Komentarze (2)

Pseudonim : Jasio 18 marzec 2014 21:33
Tylko w ten sposób uda się oczyszić gminy z klanów
Pseudonim : Czesław 18 marzec 2014 21:33
jakie klany, do prowokacja

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .