Koła Gospodyń Wiejskich na start
WYDARZENIA - Relacje TV
piątek, 18 lipca 2014 01:17

PT2 0299Samorządowcy trzech szczebli, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, ale także instytucji i urzędów wspierających wieś i rolnictwo oraz osoby powiązane z Lokalnymi Grupami Działania uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku pod nazwą: „Start Gospodyń Wiejskich”. – Na terenie województwa jest ponad tysiąc kół KGW, ale tylko dwadzieścia z nich ma status organizacji pożytku publicznego. Chcemy zachęcić te organizacja do sformalizowania swojego statusu - mówił na spotkaniu marszałek Małopolski Marek Sowa. Wtórowali mu przedstawiciele samorządów: starosta brzeski Andrzej Potępa, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka oraz wójt Dębna, Grzegorz Brach. Wszyscy deklarowali pomoc.

Brzesko na strat

PT2 0276Zdaniem burmistrza Grzegorza Wawryki działania Kół Gospodyń Wiejskich doskonale wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju gminy Brzesko. – Działa u nas kilka kół. Są coraz aktywniejsze, uczestniczą w licznych konkursach kulinarnych, ale także są współorganizatorami i współgospodarzami wielu cennych inicjatyw kulturalnych i społecznych. Trudno sobie wyobrazić działanie samorządu gminnego bez pań z Kół Gospodyń Wiejskich, bez działaczy sportowych czy strażaków – ochotników – mówi burmistrz Wawryka. Dodajmy, że w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost aktywności kół gospodyń wiejskich. Coraz częściej zakładane są nowe lub reaktywowane stare koła. Kobiety wiejskie czynią to, gdyż zauważają dorobek kulturowy i społeczny swoich matek i babć, oraz mają na uwadze zwiększone możliwości odnowy wsi i aktywizacji społeczeństwa wiejskiego. Warto wspomnieć, że ogromne znaczenie ma wieloletnia i trwała współpraca z Kociołem katolickim. Wszystkie święta kościelne, dożynki parafialne, gminne odpusty i inne uroczystości,  najczęściej organizowane są z wydatną pomocą kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich. – W imieniu samorządu brzeskiego deklarujemy pomoc i wsparcie dla KGW. Warto zastanowić się nad sformalizowaniem ich statusu. Nasi prawnicy pomogą przygotować stosowną dokumentację – zapewnia burmistrz Wawryka.

 

Dębno: z sukcesami

Zdaniem wójta Grzegorza Bracha gmina Dębno jest przykładem doskonałej współpracy samorządu z Kołami Gospodyń Wiejskich. – KGW z Łoniowej jest jednym z organizatorów Święta Lopołki. To impreza, której celem nadrzędnym jest pokazanie tradycji. Święto Łopołki wraz z kiermaszem to żywe świadectwo dokumentujące kulturę, twórczość ludową i zanikające rzemiosło wiejskie – mówi wójt Brach. Organizatorzy przygotowali w tym roku barwny i ciekawy program artystyczny w którym zaprezentowały się dziecięce i dorosłe zespoły folklorystyczne, kapele ludowe oraz profesjonalni wykonawcy. Imprezie towarzyszył Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego swoje wyroby zaprezentowali twórcy ludowi z powiatu brzeskiego przedstawiający: malarstwo na szkle i płótnie, rzeźbę, tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo ludowe i artystyczne, garncarstwo itp. – Innym wydarzeniem jest Biesiada Agroturystyczna, organizowana co prawda przez tutejsze Koło Galicyjskich Gospodarstw Gościnnych, ale z wielkim wsparciem KGW z całej gminy. Obydwie imprezy są niepowtarzalne w swoim rodzaju. Kultywują tradycje kulinarne gminy, ale także są elementem strategii promocji naszej gminy i rozwoju turystyki w ogóle – mówi wójt Brach.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Powiat i LGD

Starosta Andrzej Potępa mówi, że w ostatnich latach Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają swój renesans. – Był taki moment, zaraz po przełomie w Polsce, w pierwszych latach transformacji, że KGW przestały być aktywne. Ale coś, co wydawało się wtedy niektórym „przaśne”, z tamtej epoki, znowu triumfuje. I dobrze. Bo musimy pamiętać o swoich korzeniach o tradycji, zwyczajach. To bardzo cenna inicjatywa marszałka, miejmy nadzieję, że KGW z tej oferty skorzystają panie - mówi starosta Andrzej Potępa. Obecne na spotkaniu szefowe Lokalnej Grupy Działania Na Śliwkowym Szlaku i Cenoma, mówiły o swoich doświadczeniach we współpracy z paniami z KGW. Wskazywała na to miedzy innymi Teresa Sznajder z Cenomy. – Wiele wspólnych inicjatyw podejmujemy z organizacjami pożytku publicznego, w tym z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Szczurowa, Drwinia czy Rzezawa. Wydawnictwa, imprezy, promocja produktu lokalnego , to tylko niektóre w wielu działań podejmowanych we współpracy z KGW - mówiła Teresa Sznajder . Na te same aspekty zwracała uwagę szefowa LGD Na Śliwkowym Szlaku, Katarzyna Janos.

 

Marszałek o KGW

PT2 0297Marszałek Marek Sowa tłumaczył, że warto by KGW zyskiwały status organizacji pożytku publicznego. – Co roku przeznaczamy na współprace coraz większe środki. Filozofia wydawania pieniędzy unijnych, w latach 2014 – 2020 zakłada jak największe wsparcie dla takich organizacji. Dlatego nie tylko warto zrzeszać się, ale także formalizować współpracę - zachęcał marszałek Sowa. Mówił o mechanizmach finansowania ze środków publicznych. Przypomnijmy, że od kilkunastu lat w Polsce coraz prężniej działają organizacje pozarządowe. Najpopularniejszą formą organizacji pozarządowych są fundacje i stowarzyszenia. Organizacje pożytku publicznego to podmioty pozarządowe, które pojawiły się po 1 stycznia 2004 roku. Ustawodawca chciał, aby powstały instytucje, które cieszyć się będą zaufaniem publicznym. Zaufanie to zdobywają głównie przez działania na rzecz grupy społecznej, dla której zostały powołane oraz poprzez pełną jawność finansów, którymi dysponują. Oprócz wielu obowiązków, które muszą wypełniać OPP, przysługują im również przywileje. Najważniejszy z nich to możliwość otrzymywania 1 procent podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozwiązanie to zostało przyjęte przez polski parlament po to, aby podatnicy sami mogli decydować o przekazaniu części swoich podatków na rzecz inicjatyw, podejmowanych przez aktywnych obywateli, działających w OPP. Dzięki temu fiskalnemu rozwiązaniu, pieniądze pochodzące z 1% trafiają do najbardziej potrzebujących.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .