Czchów: Budżet wstępnie „skrojony”
WYDARZENIA - Relacje TV
czwartek, 11 grudnia 2014 01:55

mchudobalistOdzyskiwanie brzegów Jeziora Czchowskiego, koncepcja odbudowy wzgórza zamkowego, ale także inwestycje liniowe: kanalizacja i wodociągi, remonty dróg, budowa chodników – znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie przyszłorocznego budżetu gminy. – W terminie wymaganym prawem, czyli do 15 listopada, projekt budżetu naszej gminy, na 2015 rok, przekazałem przewodniczącemu Rady Miejskiej w Czchowie oraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Niebawem rozpoczniemy procedowanie nad budżetem. Myślę, że ostateczny jego kształt zostanie uchwalony na sesji, którą wstępnie zaplanowano na 30 grudnia – tłumaczy naszej redakcji burmistrz Marek Chudoba.

Na razie rada czeka na opinię RIO. Jakkolwiek decyzji w tej sprawie nie ma, już w przyszłym tygodniu radni rozpoczną dyskusje na ten temat. Zadanie mają o tyle ułatwione, że znakomita większość radnych, zasiadała w poprzedniej kadencji. – Nasz budżet w dużej mierze „zżera” oświata. Oczywiście słowo „zżera” nie wypowiadam w złym słowa tego znaczeniu. System finansowania szkolnictwa w Polsce jest zły. W efekcie niemal wszystkie samorządy muszą dopłacać do utrzymania sieci szkół i przedszkoli z dochodów własnych. U nas jest to kwota około czterech milionów złotych rocznie. Oczywiście oszczędzać w szkołach nie ma na czym. Gmina nie planuje także zmian w strukturze szkół i przedszkoli – dodaje burmistrz Chudoba. Stary – nowy włodarz gminy wymienia najważniejsze plany inwestycyjne. Mowa o budowie kolejnego odcinka kanalizacji: około osiem kilometrów, rozbudowie sieci wodociągowej oraz wielkim wyzwaniu związanym z rozwojem infrastruktury turystycznej. – Nasza gmina posiada stosunkowo niewielkie zadłużenie, dlatego śmiało możemy sięgnąć, w nowej perspektywie unijnej, na lata 2014 – 2020, po pieniądze Wspólnoty Europejskiej – zapewnia burmistrz Chudoba.

[pr]

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .