Piotr Tracz w finale największego konkursu fotograficznego w USA
KULTURA - Aktualności
wtorek, 17 lutego 2015 20:55

poyiPiotr Tracz, nasz redakcyjny kolega znalazł się w finałowej dziesiątce najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej, organizowanej w Stanach Zjednoczonych.  „Opowiedział” historię Jerzego Bogusza, więźnia z KL Auschwitz (więźnia z pierwszego transportu, który w czerwcu 1940 roku wyruszył z Tarnowa do Oświęcimia, pan Jerzy jest jednym z ostatnich żyjących więźniów, ma najniższy numer - 61.

Pictures of the Year International(POYi) jest obok holenderskiego konkursu World Press Photo uznawany za najważniejszy w dziedzinie fotografii prasowej – reporterskiej. O tym, że zmagania w konkursie to nie łatwa przeprawa, najlepiej świadczy fakt, że w kategorii Feature Picture Story nadesłano i zakwalifikowano 462 reportaże. Reportaż brzeszczanina został zakwalifikowany do finałowej dziesiątki. Ostatecznie nagordzono 3 reportaże oraz przyznano trzy nagrody Award of Excellence. Historia amerykańskiego konkursu rozpoczęła się w 1944 roku od konkursu fotograficznego w prestiżowej Missouri School of Journalism (najstarsza szkoła dziennikarstwa w USA).

 – Chcieliśmy złożyć hołd tym fotografom prasowym, którzy pomimo trudnych  warunków na froncie (II Wojny Światowej – przypis redakcji) wspaniale  wykonują swoją pracę. Stworzyliśmy dla nich możliwość, by mogli zmierzyć  się w otwartej konkurencji oraz żeby świat docenił kolekcję ich  najlepszych zdjęć – tak brzmi wstęp do regulaminu pierwszej edycji POYI, którego treść możemy znaleźć na stronie internetowej konkursu. Dodajmy, że od samego początku szkoły i uniwersytety w całym USA żywo zainteresowały się „Picture of  the Year International”, które wtedy jeszcze funkcjonowało pod inną nazwą. Kolejne organizacje zrzeszające dziennikarzy i fotografów  inwestowały w rozwój tego przedsięwzięcia. Koniec końców konkurs stał  się najbardziej prestiżowym w Stanach Zjednoczonych, a od 2001 roku  otwarty jest dla fotoreporterów na całym świecie. W jury zasiadają  amerykańscy profesorowie, fotograficy oraz specjaliści w różnych  dziedzinach dziennikarstwa.

[pr]


Komentarze (2)

Pseudonim : nm 17 luty 2015 19:41
Zawsze szacun dla Piotra
Pseudonim : janusz k 18 luty 2015 08:45
Panie Piotrze, cały Borzęcin gratuluje.

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .