Czarny koń na Ukrainie
SPORT - Aktualności
poniedziałek, 02 marca 2015 21:58

Szachy, gra królewska na trwałe wpisała się w historię gmin Gnojnik. To tutaj, odbywa się najstarszy i bez wątpienia najbardziej prestiżowy konkurs szachowy Czarnego Konia i Źrebiątką. Pierwsze trofeum trafia zawsze do zwycięscy w kategorii senior, drugie – junior. –W tym roku zmagania były na bardzo wysokim poziomie. Zresztą sama organizacja imprezy przez Centrum Kultury w Gnojniku, może być wzorem dla innych – podkreśla Wiesław Kasperek, sędzia szachowy i jeden z organizatorów – koordynator zmagań szachowych. Zdaniem wójta Sławomira paterka, impreza na trwałe wpisała się w kalendarz imprez gminy Gnojnik.

W tym roku zmagania odbyły się już po raz XIX. Międzynarodowy Turniej Szachowy w Gnojniku zgromadził w sumie ponad stu graczy. Czarny Ko

ń powędrował na Ukrainę, a zwycięzcą został Alexander Nosenko. W turnieju juniorów, tytuł najlepszego szachisty wraz z trofeum powędrował do Jerzego Kycia z Krakowa. Turniej szachowy w Gnojniku ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym. Z uwagi na to, że miłosników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej. Niewątpliwie przyciąga główna nagroda, tj. Czarny Koń, który niezmiennie już od 19 lat wychodzi spod dłuta artysty ludowego, rzeźbiarza Czesława Gazdy. Tak było i tym razem, ponieważ do Gnojnika na XIX Miedzynarodowty Turniej Szachowy o Czarnego Konia przyjechało 70 szachistów z nie tylko z Polski ale również z Ukrainy. O godz. 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju. Sędzia główny - Wiesław Kasperek - czuwał nad sprawnym jego przeprowadzeniem. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim kontrolowanym, czas gry na partię wynosił 2 x 15 min. Natomiast juniorzy rywalizowali ze sobą na dystansie 9 rund.

Juniorzy: I – Jerzy Kyć, II – Dominik Lewtak, III – Wojciech Płaneta, IV – Sebastian Krzemiński, V – Florian Wrona, VI – Paweł Lechowicz, VII – Bartłomiej Cichoń, VIII – Krzysztof Szczurek, IX – Jakub Cichoń, X – Wojciech Urbański, XI – Dawid Synowiec, XII – Jakub Szarota. Najmłodszymi uczestnikami pierwszego dnia rozgrywek byli: Dominik Synowiec, Łukasz Starma, Bartłomiej. Najlepsi juniorzy z gminy Gnojnik – Kamil Kulas, Stanisław Kornaś, Jacek Kowalczyk.

Seniorzy: I – Alexander Nosenko, II – Ihor Nester, III – Daniil Shkuran, IV – Jerzy Markiewicz, V – Mirosław Lewicki, VI – Damian Lewtak. Najlepsza seniorka – Halina Jałowiec, najlepszy senior z gminy – Sylwia Biernat. Najstarsi uczestnicy turnieju – Jacek Tyrka, Edward Dorociński.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .