Szczurowa. Wielkanoc w malarstwie i poezji
KULTURA - Aktualności
czwartek, 02 kwietnia 2015 23:59

To cenna i ciekawa inicjatywa kulturalna. Bo nie tylko kultywuje tradycje, przypomina o zwyczajach, ale także integruje i ma pierwiastek edukacyjny Ostatnio . Szkoła Podstawowa w Szczurowej była gospodarzem Wernisażu Wielkanocnego pod hasłem „Wielkanoc w malarstwie i poezji”. Uroczystość odbyła się w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu. Nie zabrakło licznie zgromadzonych gości. Byli to przedstawiciele władz Urzędu Gminy Szczurowa z panem wójtem Marianem Zalewskim na czele, pracownicy gminy, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjalnych, ks. proboszcz parafii Szczurowa, przedstawiciele Nadwiślańskiej Grupy Działania E.O. CENOMA, przedstawiciele Rady Rodziców, reprezentacje ze szkół gminnych oraz społeczność uczniowska gospodarzy.


Jak mówi Jolanta Łaboda: celem Wernisażu było poznanie  pięknej poezji wielkanocnej i dzieł malarskich nawiązujących do tematyki wielkanocnej, kultywowanie tradycji ludowego zdobnictwa i wytwarzanie przedmiotów tradycji kultury plastycznej związanej z okresem Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy, rozwijanie uzdolnień i  kreatywności dzieci i młodzieży poprzez twórcze interpretowanie wzorów, wymianę doświadczeń oraz promowanie artystycznych osiągnięć uczniów. Uczestnicy Wernisażu przygotowali opis obrazu w formie krótkiej prezentacji multimedialnej, nawiązującej do tradycji i zwyczajów wielkanocnych, zgodnie z wcześniej zaproponowaną tematyką przez organizatorów Wernisażu. Gospodarzy reprezentował uczeń klasy VI a Daniel Pastuch, który zainspirował się dziełami D. Veli i H. Boscha. Następnie odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Wielkanocnej, którego oceniało jury w składzie: p. Stanisława Klisiewicz, p. Małgorzata Kuta i p. Monika Giemza. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach: I kategoria-szkoły podstawowe, laureatami zostali: Gabriela Badzioch 1. miejsce SP Szczurowa; Julia Czajka 1. miejsce ZSP Uście Solne; Aleksandra Tomaszek 2. miejsce PSP Wola Przemykowska; Julita Czarny 2. miejsce PSP Niedzieliska; Marcelina Kosała 3. miejsce PSP Strzelce Wielkie; Martyna Kwaśniak 3. miejsce PSP Zaborów. II kategoria - szkoły gimnazjalne: Aleksandra Jarosz 1. miejsce PG Zaborów i Karolina Rzeźnik 2. Miejsce PG Szczurowa.
 Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i okolicznościowe upominki ufundowane przez Nadwiślańską Grupę Działania E.O. CENOMA, które wręczył w imieniu sponsorów dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu pan Grzegorz Zarych. Po konkursie, każda z uczestniczących szkół, przy swoich ekspozycjach wielkanocnych w krótkich wystąpieniach nawiązywała  do najstarszych i najważniejszych obrzędów wielkanocnych. Wspominano o takich symbolach jak: baranek wielkanocny, jajko, palma, święconka, woda, ogień,  baby i mazurki wielkanocne. Wszystko to sprawiło prawdziwie świąteczny nastrój, a wernisażowa ekspozycja uginała się pod ciężarem wielkanocnej obfitości. Zaproszeni goście skierowali do uczestników ciepłe i serdeczne adresy; byli to ks. proboszcz parafii szczurowskiej Wiesław Majka, pracownicy referatu szkół gminy Szczurowa p. Elżbieta Gądek i p. Jolanta Serwa oraz dyrektor GCKCz i S Grzegorz Zarych. Dyrektor szkoły Alina Oleksy wręczyła wszystkim uczestnikom Wernisażu okolicznościowe upominki, ufundowane przez Urząd Gminy Szczurowa, skierowała serdeczności świąteczne z okazji zbliżających się świąt, dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat istoty i historii już tej imprezy, która zawsze zadziwia swoim rozmachem, pomysłowością, ale przede wszystkim piękną tradycją. W miłej i serdecznej atmosferze zakończono tegoroczny Wernisaż, który miały zaszczyt i okazję zorganizować: Marcelina Pajor, Vitalina Pastuch i. Jolanta Łoboda.  

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .