Dębno. Plener malarski
KULTURA - Aktualności
piątek, 08 maja 2015 01:00

4TR 9850Po raz ósmy z rzędu został zorganizowany Integracyjny Plener Malarski – DĘBNO 2015”. Przez trzy dni: od 6 do 8 maja, kilkudziesięciu malarzy – amatorów, w wieku od kilku do ponad siedemdziesięciu kilku lat, przygotowuje prace związane z tym cudownym zakątkiem Małopolski. Zdaniem wójta Wiesława Kozłowskiego to doskonały sposób na promocję nie tylko zabytkowego, renesansowego zamku, ale całej gminy, w dodatku plener, nie tylko z nazwy, ale w rzeczywistości, ma charakter integracyjny. Obok dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów, biorą w nim udział sprawni inaczej – podkreśla wójt gminy Dębno, Wiesław Kozłowski.

W tym roku plener zgromadził, wokół zamku i innych zabytków Dębna, grupę około 60 uczestników. W dodatku wpisuje się on w inicjatywę Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Jak opowiada nam Krystyna Gurgul, kustosz zamku w Dębnie, pierwszy Plener Malarski w Dębnie odbył się w roku 1923 z inicjatywy ówczesnego właściciela zamku w Dębnie – Jana Jastrzębskiego. Nawiązując do tego wydarzenia Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział Zamek w Dębnie, Dębińskie Centrum Kultury, oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie postanowiło kontynuować tą ideę. W tym roku patronem tego przedsięwzięcia jest m.in. wójt Gminy Dębno. Dodajmy, że kiedy przed ośmiu laty, organizatorzy powrócili do idei pleneru, postanowili poszerzyć grono jego uczestników zapraszając do udziału w tym przedsięwzięciu nie tylko studentów ASP z Krakowa, ale również młodzież ze szkół gminy Dębno, Liceum Plastycznego z Tarnowa i Nowego Wiśnicza oraz młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tarnowa, Brzeska, Zawady Uszewskiej i od dwóch lat także seniorów z Twórczego Klubu Seniora, który działa przy parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Organizatorom bardzo zależy aby podczas wspólnej pracy przy sztalugach młodzi artyści wzajemnie się integrowali, wymieniali doświadczeniami i łamali wszelkie bariery, które utrudniają wzajemne relacje. Dodatkową okazją do tego jest m.in. wspólny posiłek przy ognisku ze smażoną kiełbaską.

Od ośmiu lat tematem pleneru jest miejscowość Dębno, na której terenie położone są unikatowe zabytki architektoniczne; średniowieczny zamek (1480r.), kościół św. Małgorzaty (1504r.) i neogotycka kaplica Jastrzębskich (1906r.) a także szereg przydrożnych krzyży, kapliczek i pomników. Efektem plenerów malarskich są powstające podczas jego trwania ciekawe, barwne obrazy wykonywane przez uczestników w różnych technikach. 
Prace te zawsze są prezentowane na wystawach poplenerowych w Zamku w Dębnie, a później wystawiane przez organizatorów do sprzedaży, m. in. na aukcjach. Uzyskane w ten sposób środki organizatorzy przeznaczają na potrzeby związane z organizowaniem kolejnych takich plenerów. – W imieniu organizatorów zapraszam na wystawę poplenerową, która zostanie zorganizowana w siedzibie współorganizatora w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi w dniach od 20 maja do 14 czerwca 2015 roku – dodaje Gurgul, dyrektor DCK.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .