Reklama
Czchów. Festiwal za nami
KULTURA - Aktualności
niedziela, 12 lipca 2015 10:25

Przeszedł do lamusa historii. Mowa o tegorocznej edycji Jazz Baszta Festivalu. Podobnie jak w latach poprzednich wielkie święto jazzu rozpoczęło się w piątek, tradycyjnie w CAFE ORANŻERII Hotelu Łaziska. W gościnnych progach Hotelu Łaziska powitali nas jego właściciele Maria i Zbigniew  Rabiaszowie. Bardzo wiele zawdzięczamy Marii i Zbigniewowi Rabiaszom, którzy w to „dzieło” angażują całą rodzinę. Śmiało można powiedzieć, że należą Oni do „Przyjaciół Czchowskiego Festivalu”; nie szczędzą własnych sił ani środków, by Festival był wyjątkowy; pomagają i sponsorują. Za to wszystko serdecznie dziękujemy, bo bez tego wsparcia byłoby bardzo trudno – mówi Elżbieta Ogiela, szefowa gminnej placówki kultury.
W  oranżerii wystąpiły trzy zespoły: żeński kwartet saksofonowy SAKSOFONARIUM, IWO JAZZ BAND oraz zespół z Budapesztu HOT CLUB OF HUNGARY. Po zakończeniu koncertów, niemal do bladego świtu trwał jam session.   Kolejny dzień Festivalu to sobota i tutaj już od godziny 13-tej rozpoczęliśmy działania muzyczne, choć tak naprawdę przygotowania do galowego koncertu na Rynku trwały od rana.  Do konkursu dla instrumentalistów i wokalistów jazzowych „O Złotą Basztę” zgłosiło się pięciu uczestników: Jagoda Wojciechowska, Agata Leśniewska, Bartłomiej Prucnal, Krzysztof Matejski i Jarosław Kaczmarczyk. O godzinie 17-tej  Komisja w składzie przewodniczący Marek Michalak oraz członkowie: Jan Boba, Witold Zydroń i Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski przesłuchali uczestników i wydali werdykt. Złotą Basztę otrzymał – Bartłomiej Prucnal (saksofon), II miejsce zajęła wokalistka Jagoda Wojciechowska; jury przyznało trzy wyróżnienia: dla Agaty Leśniewskiej, Krzysztofa Matejskiego i Jarosława Kaczmarczyka. Laureat Złotej Baszty wystąpił podczas sobotniego koncertu.


O godzinie 18.30 otwarliśmy oficjalnie XVI Baszta Jazz Festival. Wszystkich gości powitał Marcin Walkowicz, który towarzyszył nam przez dwa dni festiwalowe jako konferansjer. Trzeba przyznać, że wszyscy bardzo cieszyliśmy się, gdy z minutę na minutę przybywało gości. Oczywiście wśród gości zasiadali przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że zarówno Gmina Czchów jak i Powiat Brzeski towarzyszy od samego początku Festivalowi, współfinansuje koncerty i włącza się w techniczne przygotowanie przedsięwzięcia.   Jak zawsze wokół Festivalu jest „mnóstwo roboty”. Nikt nawet nie zdaje sobie sprawy ile przygotowań towarzyszy całemu przedsięwzięciu i tak ogromne podziękowania składamy – dyrektorowi Festivalu – Jackowi Mazurowi - za pracę, za oddanie sprawie po prostu za wszystko; w tym miejscu należy dopowiedzieć, że rok 2015 jest szczególnym dla  Jacka Mazura ponieważ 31 maja na HOT JAZZ SPRING 2015 w Częstochowie otrzymał honorowego „Swingującego Kruka”, natomiast 10 czerwca z rąk Burmistrza Czchowa statuetkę za szczególne zasługi na rzecz promocji Czchowa i wkład w krzewienie kultury muzycznej; a już 8 sierpnia tego roku w Iławie na OLD JAZZ MEETING zostanie Mu wręczona HONOROWA ZŁOTA TARKA’2015; gratulujemy i cieszymy się z sukcesów – dodaje Elżbieta Ogiela. Podobnie jak w latach poprzednich na wysokości stanęli sponsorzy. – Za to im serdecznie dziękuję – mówi naszej redakcji Ela Ogiela. 

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .