Reklama
Bogata oferta DCK
KULTURA - Aktualności
środa, 12 sierpnia 2015 22:07

Przez niemal cały lipiec, w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbywały się „zajęcia wakacyjne”. Propozycja na zorganizowanie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży została przyjęta z dużym entuzjazmem przez rodziców i ich pociechy. W każdym tygodniu lipca z oferty kulturalnej korzystało sześćdziesiąt osób. Uczestnikami przede wszystkim były dzieci z terenu Gminy Dębno, które na czas wakacji pozostały w swoim miejscu zamieszkania. Oferta adresowana była do dzieci w wieku 5 – 16 lat, a zajęcia realizowano od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Prowadzone były przez wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę pedagogiczną oraz stanowiły alternatywę spędzenia wolnego czasu. Podczas zajęć proponowane były różne formy doskonalenia zdobytej już wiedzy, nabywania zupełnie nowych umiejętności, nauka pracy w grupie i współzawodnictwa w zespołach. Podczas zajęć rekreacyjno – ruchowych uczestnicy aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu, rywalizowali w zawodach drużynowych i sprawnościowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy na placu zabaw, zawody z chustą animacyjną oraz rozgrywane turnieje w bilarda, ping-ponga, piłkarzyki.


Po wysiłku fizycznym dzieci mogły skorzystać z pracowni internetowej lub obejrzeć bajkę. Aby pobyt w Dębińskim Centrum Kultury był radosny i atrakcyjny, dużo czasu przeznaczano na wspólne zabawy. Różnorodne gry planszowe, zawody oraz dziesiątki ciekawych quizów, zgadywanek pochłaniały wszystkich bez reszty. Do dyspozycji były również zajęcia muzyczne w czasie których dzieci zgłębiały  wiedzę o instrumentach, nauczyły się kilku piosenek oraz wzięły udział w karaoke i rozgrywkach na matach tanecznych. Podczas zajęć plastycznych uczestnicy zapoznali się z szerokim wachlarzem technik. Powstały prawdziwe „dzieła sztuki” a pomysłowość i inwencja twórców była nieograniczona.   Dużą popularnością cieszyły się warsztaty teatralne w ramach których tworzono inscenizacje z wykorzystaniem technik pantomimy, opracowywano scenariusze etiud teatralnych na podstawie usłyszanych dźwięków, rozpoznawano efekty muzyczne wykorzystywane przy powstawaniu profesjonalnych spektakli teatralnych. Uczestnicy „wypoczynku wakacyjnego” z ogromnym zapałem zaangażowali się w opracowanie spektaklu „Kopciuszek współcześnie”, którego debiut zaprezentowali przed liczną publicznością. Aby kształtować umiejętność pracy w grupie, wychowawcy dla swoich podopiecznych przygotowali szereg interesujących, ogólnorozwojowych gier zespołowych. Niezwykle pasjonującym tematem dla dziewcząt okazały się warsztaty pielęgnacji dłoni i paznokci, w trakcie których dziewczynki najpierw przygotowywały paznokcie, następnie malowały je i zdobiły kilkoma przedstawionymi technikami (stemple, naklejki, brokatowanie, malowanie wzorów). „Wypoczynek wakacyjny” był również okazją do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych, w czasie których uczestnicy pod okiem wychowawców nabywali wiedzę w jaki sposób z dostępnych w sezonie letnim warzyw i owoców, przygotować smaczne, zdrowe i pełne witamin sałatki i przekąski. Dodatkowymi atrakcjami były formy wyjazdowe. W pierwszym tygodniu zorganizowano wyjazd do kina w Brzesku na seans „Minionki”. W drugim tygodniu odbył się wyjazd do Muzeum – Zamku w Dębnie, gdzie uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Zanim giermek stał się rycerzem”, w trakcie których dziewczynki przebierały się w średniowieczne stroje i „zamieniały się” w damy a chłopcy stawali się rycerzami. W trzecim tygodniu odbył się wyjazd do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku, gdzie jak sama nazwa wskazuje, dzieci aktywnie spędzały czas.

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .