Reklama
Porębianie 25 lat na scenie
KULTURA - Aktualności
sobota, 06 lutego 2016 01:00

Uroczysta msza święta, która zostanie odprawiona w intencji Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie, zaplanowana na najbliższą niedzielę, 7 lutego, rozpocznie oficjalne uroczystości jubileuszu 25.lecia istnienia grupy. Po mszy dziękczynnej, zaplanowano koncert zespołu. Po raz drugi Porabianie będą koncertowali 2 kwietnia, o godzinie 18.00  w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. - Zespół Pieśni i Tańca Porębianie zajmuje ważne miejsce na folklorystycznej mapie Małopolski. Utalentowani tancerze i śpiewacy zdobywają laury na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach – przypomina burmistrz Grzegorz Wawryka.


Setki koncertów, godziny prób i występów, bardzo bogaty repertuar, regionalne stroje i kultywowanie tradycji – tak w telegraficznym skrócie można przedstawić Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, który ma już 25 lat. Grupa koncertuje w kraju i poza nim. Zespół prezentował się na Węgrzech, we Francji, w Niemczech, Belgii i Chorwacji. Koncertował z powodzeniem. To jeden z najbardziej znanych i utytułowanych zespołów w powiecie brzeskim. - Zespół powstał w 1991 roku, a pomysłodawcą jego utworzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Porębie Spytkowskiej – mówi kierownik zespołu, Maria Karaś. - Z czasem zespół się rozrastał i obecnie liczy kilkadziesiąt osób, w tym grupę obrzędową, śpiewaczą, młodzieżową i kapelę. Dodajmy, że choreografem zespołu jest Jacek Dziadur, zaś kierownikiem kapeli Zbigniew Gdowski. W swoich programach zespół kultywuje tradycje obrzędowe, wywodzące się z tradycji regionu: „Plewienie lnu”, „Wyżynek”, „Kiszenie kapusty”, ”Andrzejki”, „Wyskubek”, „Kolęda” oraz tańce i przyśpiewki regionu. W swoim programie „Porębianie” mają również kilka suit, między innymi rzeszowską, sądecką, żywiecką, suitę Krakowiaków zachodnich - "Lajkonik", a także tańce narodowe, takie jak krakowiak i polonez.  Liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na festiwalach, przeglądach i konkursach, potwierdzają wysoki poziom artystyczny zespołu. Swoje programy prezentowali w kraju i za granicą m.in. na Węgrzech, we Francji, w Niemczech, Belgii i Chorwacji. Zespół działa przy świetlicy wiejskiej w Porębie Spytkowskiej.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .