Reklama
Czchów. Limanowa na „dywaniku” o rzecznika
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 20 lutego 2016 01:17

Pracownicy biura rzecznika praw obywatelskich nie mają najmniejszych wątpliwości: władze Limanowej stosują „inżynierię społeczną”  w stosunku do rodzin Romskich. Próba przesiedlenia ich do Czchowa nie ma nic wspólnego z integracją tej grupy narodowo – etnicznej z Polakami, jest działaniem niehumanitarnym, godzącym w podstawowe  prawa i wolności obywatelskie. Prawnicy idą jeszcze dalej: sugerują rzecznikowi praw obywatelskich skierowanie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez włodarzy Limanowej. Sporo wątpliwości budzi także prawny aspekt wykorzystania dotacji na integrację rodzin romskich przez samorząd Limanowej ora złamanie ustawy o samorządzie gminnym. W tej sytuacji 17 lutego burmistrz Czchowa Marek Chudoba wydał bezprecedensowy zakaz zasiedlania budynku przy ulicy Sądeckiej, do którego władze Limanowej chcą na siłę, eksmitować ponad dwudziestu Romów. – To nie romofobia, ale działanie zgodne z prawem. O takie działanie prosili nas sami Romowie. Oni po prostu nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania – podkreśla burmistrz Marek Chudoba.

Niedawno delegacja pracowników biura Rzecznika w osobach: Sylwia Spurek  – Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Anna Błaszczak – Dyrektor Zespołu do Spraw Równego Traktowania, Karolina Majdzińska i  Marcin Sośniak – pracownicy tego Zespołu,  dokonała wizji lokalnej u rodzin romskich, władz Limanowej oraz w Urzędzie Miejskim w Czchowie. W ramach spotkania władze gminy Czchów reprezentowali Marek  Chudoba – Burmistrza Czchowa, Tadeusz Płachta – Zastępcę Burmistrza Czchowa oraz Jarosław Gurgul – Sekretarza Gminy Czchów. – Zaprezentowaliśmy nasze stanowisko w całej sprawie, zgłosiliśmy naruszenia prawa w działaniach podejmowanych przez władzę Limanowej oraz przedłożyliśmy stosowne dokumenty potwierdzające przedstawione zarzuty. Nasza argumentacja została przyjęta – tłumaczy burmistrz Marek Chudoba. W ramach toczonych rozmów przedstawiciele Rzecznika mieli okazje zapoznać się z cała złożonością sprawy, sposobem realizowania rządowego „Programu integracji społeczności romskiej” przez władze Miasta Limanowa. Zdaniem Sylwii Spurek najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie Romów w Limanowej. – Działania podjęte przez władze Limanowej budzą niepokój, nie mają charakteru integracyjnego. Na to naszego przyzwolenia nie będzie – zapewniała w rozmowie z naszą redakcją zastępca rzecznika praw obywatelskich. Niebawem raport z ustaleń trafi na biuro wojewody małopolskiego, ministra oraz pani premier.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .