Gnojnik. Podwójny sukces w Bukowinie Tatrzańskiej
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 26 lutego 2016 00:59

Grupa kolędnicza „Gnojniczanie” zdobyła ostatecznie II miejsce, a „Kolędnicy znad Uszwicy” znaleźli się na III miejscu, podczas przeglądu „Góralski Karnawał” – Bukowina Tatrzańska 2016. Obydwa zespoły zakwalifikowały się do udziału w przeglądzie w Bukowinie, po konkursie w Lipnicy Murowanej. W przeglądzie, który po raz kolejny (44) odbył się w podnóża polskich Tatr brało udział 46 grup kolędniczych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. – Sukces w takim doborowym towarzystwie bardzo mnie cieszy. Jest dowodem nie tylko doskonałej, wysokiej formy artystycznej, ale także dowodem na to, że wydawane  na rozwój kultury, amatorskiego ruchu artystycznego pieniądze publiczne, nie SA marnotrawione. Laureatom II i III miejsca serdecznie gratuluję. Życzę kolejnych sukcesów, kolejnych podbojów scen polskich. Dziękuję opiekunom, tym wszystkim którzy przygotowali spektakle. Obydwa zespoły to świetni ambasadorzy naszej gminy, nie tylko kultury – mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek. Jurorzy podkreślali, że cieszą się z powodu utrzymującego się od kilku lat wysokiego, a w tym roku wyjątkowo wysokiego poziomu grup kolędniczych, biorących udział w bukowiańskim konkursie.- W sposób szczególny dotyczy to reprezentacji województwa małopolskiego, które w drodze do Bukowiny przechodzą podwójne eliminacje (gminne i powiatowe), w trakcie których odbywają rozmowy warsztatowe. Wyrażamy nadzieję na znacznie większy i różnorodny tematycznie udział w następnych latach grup spoza województwa małopolskiego. Liczba grup biorących udział w kilkunastu tegorocznych przeglądach, będących eliminacją do „Góralskiego Karnawału” daje nadzieję, że bożonarodzeniowa, noworoczna i karnawałowa obyczajowość, która tworzy specyficzny klimat tego okresu – długo jeszcze będzie towarzyszyć następnym pokoleniom. Dziękujemy kolędnikom i ich instruktorom oraz kierownikom za poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie widowisk, radujących nas i zgromadzoną publiczność – podkreślali jurorzy. Jak podkreśla Janusz Zych przewodniczący Rady Gminy Karnawał Góralski w pełni oddaje atmosferę kolędowania i zabawy na ludowo. – Mój podziw budzą różnorodne, fantazyjne stroje kolędników i ich nakrycia głowy zdobione bombkami choinkowymi, łańcuszkami oraz słomą. Cała miejscowość tańczy i śpiewa – nie tylko kolędy. Cieszę się, że ta tradycja kolędowania ożyła także w naszej gminie. Sam gram z zespole z Uszwi. To wielka frajda, zabawa i odskocznia od codzienności. Zachęcam do udziału w podobnych przedsięwzięciach - mówi naszej redakcji Janusz Zych.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .