Reklama
Gnojnik. Królewskie zmagania w mistrzowskim wydaniu
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 28 lutego 2016 22:20

6TR 7681Ukraiński szachista Artem Omelja wygrał dzisiejszy, jubileuszowy XX Międzynarodowy Turniej Szachowy o „Czarnego Konia”. Na swoim „koncie” zgromadził 9.5 punktów co – zdaniem sędziego głównego, a zarazem wielkiego propagatora królewskiej gry, Wiesława Kasperka z Tarnowa – jest nie lada osiągnięciem. Jego najgroźniejszy rywal, także ukraiński szachista Petr Golubka miał identyczny wynik (9.5 punktów). Zajął ostatecznie drugie miejsce, zdecydowała o tym tak zwana dodatkowa „tabela”. Na trzecim miejscu w kategorii seniorów został sklasyfikowany pierwszy Polak, Maciej Klekowski (9 punktów). Wczoraj natomiast rozegrano turniej w kategorii juniorów. Tutaj klasą dla siebie był trzynastolatek, Krzysztof Szczurek spod krakowskiego Zabierzowa (reprezentuje barwy Krakowskiego Klubu Szachowego Kraków) – (8.5 punktów). Na drugim miejscu sklasyfikowano zaś Wojciecha Płanetę (7 punktów), a na trzecim Weronikę Łęczak (7 punktów). – W sumie, w dwóch kategoriach wiekowych brało udział 120 szachistów. Turniej w Gnojniku jest jednym z najsilniej obstawionych w Małopolsce – ocenia Wiesław Kasperek.

Jubileuszowe zawody zgromadziły najlepszych szachistów z Europy Środkowej i Wschodniej. Warto wspomnieć, że o „Czarnego Konia” – rzeźbę wykonaną przez miejscowego artystę Czesława Gazdę, rywalizowało kilku mistrzów międzynarodowych oraz krajowych. Gościła czołówka polskich zawodników. Zjechali tutaj szachiści, którzy na co dzień grają w ekstralidze polskiej, jak też w najlepszych ligach europejskich. – Sama rywalizacja była bardzo zacięta. Poziom wysoki, a Artem Omelja okazał się świetnym graczem. 9.5 punktów zdobytych podczas 11 rund, to wynik godny arcymistrza. Zresztą osoby, które znalazły się na przysłowiowym „pudle” (drugie i trzecie miejsce) także miały świetny wynik, po 9 punktów. Bardzo mnie cieszy, że tutaj w Gnojniku, turniej odbywa się od 20 już lat. Jestem od samego początku, od pierwszej jego edycji, sędzią głównym. Podczas pierwszego Turnieju grało kilkunastu szachistów, zmagania odbywały się wtedy w salach miejscowej szkoły podstawowej. Dzisiaj to turniej liczący się na „mapie szachowej Polski”. Za pomoc, za wsparcie w imieniu własnym i szachistów dziękuję wójtowi gminy Sławomirowi Paterkowi, dyrektorce Centrum Kultury w Gnojniku Ewie Świerczek, staroście brzeskiemu Andrzejowi Potępie. Warto przy tej okazji podkreślić, że gra w szachy znowu staje się popularna wśród Polaków. Mnie, nestora królewskich zmagań, bardzo cieszy że garnie się do niej coraz więcej młodych ludzi. W gronie juniorów gościliśmy bowiem ponad 50 osób z kilku województw południowej Polski – mówił naszej redakcji Wiesław Kasperek.

Warto dodać, że kolejne miejsca zajęli, w kategorii senior (IV – Daniel Radzikowski; V – Semen Grebeniuk z Ukrainy; VI – Sebastian Augustyn; VII – Siergiej Shilov z Ukrainy. Najlepszy Węgier był dopiero 23 – Heorhiy Mitenko. Na 61 miejscu sklasyfikowano Daniela Paska z gminy Gnojnik. Kilka „oczek” niżej był autor niniejszego tekstu. Zwycięzca Turnieju Artem Omelja podkreśla, że w szachy gra od dzieciństwa. – Poświęcam na to średnio 3 – 4 godziny dziennie, podczas Turniejów Szachowych nawet 10 – 12 godzin. Jego idolem jest Gary Kasparow. Do tego arcymistrza odwołuje się także zwycięzca w kategorii juniorów – Krzysztof Szczurek. – Pierwszy raz na Turnieju grałem jak miałem osiem lat. Teraz, za piątym razem, udało się mi wygrać zawody. Cieszę się z nagrody rzeczowej oraz symbolu Turnieju – Źrebiątka. Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości pojadę do domu z trofeum dla seniorów, Czarnym Koniem – mówił naszej redakcji 13latek spod krakowskiego Zabierzowa. Wójt Sławomir Paterek nie ukrywa, że sama impreza to doskonały sposób na promocję gminy i regionu. – Gra w szachy uczy myślenia strategicznego i logicznego. Moim zdaniem powinna być obowiązkowa w szkole. Na pewno, na wsparcie finansowe i logistyczne mogą liczyć miłośnicy królewskiej gry z naszej gminy. Ten Turniej jest tego najlepszym dowodem – mówił wójt Sławomir Paterek. Dziękował zawodnikom za udział, sędziemu Wiesławowi Kasperkowi wraz z zespołem, za sprawne przeprowadzenie zawodów. – Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich do XXI edycji Międzynarodowego Turnieju Szachowego o „Czarnego Konia”, który odbędzie się w ostatni weekend lutego, 2017 roku – zapowiedział gospodarz gminy Sławomir Paterek.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Dodajmy, że w turnieju dla juniorów rozegranych zostało 9 rund systemem szwajcarskim – kontrolowanym, a seniorów 11 rund. Czas gry na partię wynosił 30 minut (2 x 15 minut). Kojarzenie par odbyło się komputerowo. Dla juniorów oprócz „źrebiątka” – wykonanego z drewna przez artystę ludowego Czesława Gazdę z Gnojnika były nagrody rzeczowe dla trzech najlepszych juniorów, juniorek młodszych, młodzików i młodziczek oraz najmłodszego i najlepszego szachisty z gminy Gnojnik. Ponadto były specjalne nagrody dla 3 najlepszych juniorów i najlepszego seniora z gminy Gnojnik. Nagroda główna – Czarny Koń Dla sześciu najlepszych szachistów były nagrody pieniężne: I miejsce – Czarny Koń i 800 zł, II miejsce – 600 zł, III miejsce – 400 zł, IV miejsce – 300 zł, V miejsce – 200 zł, VI miejsce – 100 zł, oraz nagroda pieniężna dla najlepszej seniorki – 200 zł. Głównym organizatorem turnieju jest Centrum Kultury w Gnojniku. Patronat honorowy nad turniejem objął Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, Starosta Powiatu Brzesko, Andrzej Potępa, Małopolski Związek Szachowy w Krakowie. Warto dodać, że Centrum Kultury, jako organizator Turnieju, z powierzonego mu zadania wywiązało się wzorowo, w czym wielka zasługa dyrektor Ewy Świerczek i kierowanego przez nią zespołu pracowników.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .