Łoniowa. Z łopołką w tle
WYDARZENIA - Dębno
piątek, 17 czerwca 2016 00:06

To jedne z najoryginalniejszych pomysłów na imprezę o charakterze kulturalnym. Mowa o zaplanowanym na 25 i 26 czerwca – Święcie Łopołki. Organizują je: Stowarzyszenie Folklorystyczne ”Łoniowiacy” oraz Wójt Gminy Dębno. Jak mówi wójt Wiesław Kozłowski tegoroczna edycja imprezy zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, oprócz tradycyjnych warsztatów łopołkarskich i występów folklorystycznych odbędzie się zabawa taneczna. Swoje zdolności taneczne pokażą dzieci z przedszkola, a w niedzielny wieczór odbędzie się koncert zespołu „Jambo Africa”. Patronat nad imprezą sprawować będą marszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, starosta Andrzej Potępa i wójt Wiesław Kozłowski.

- Coraz częściej wracamy do tradycji i dawnych obyczajów. Łopołka jest  częścią naszego dziedzictwa kulturowego i bardzo się cieszę, że pamięć o niej nie zaginęła  - mówi Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. - Na imprezę przyjeżdżają do nas goście z całej Małopolski, biorą udział w warsztatach łopołkarskich, cenią nasz folklor, a to jest znakomita promocja gminy. Organizowane od kilku lat Święto Łopołki  ma na celu przypomnienie tradycji wyplatania kosza zwanego łopołką. Łopołka to duży kosz wykorzystywany dawniej w rolnictwie, służący do przenoszenia warzyw czy paszy dla zwierząt. Wyjątkowość łopołki z Łoniowej nie polega na unikatowości kosza, ale materiału, z którego powstaje. Znane są łopołki z innych regionów Polski, które powstają z łyka leszczynowego, te z Łoniowej wykonywane są z łyka dębowego. W pierwszy dzień imprezy odbędą się warsztaty łopołkarskie, a o godzinie 21.00 dla dorosłych mieszkańców gminy rozpocznie się zabawa taneczna - przygrywać będzie zespół „Forton”. Niedziela będzie dniem kiermaszu sztuki ludowej, w czasie którego swoje prace prezentować będą lokalni twórcy. W programie są też występy dzieci z przedszkola w Łoniowej, zespołów -  „Mali Łoniowiacy”, i „Małe Rożnowioki” (wystąpią w tańcach Lachów sądeckich). Zaprezentuje się Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”, dzieci ze szkoły w Łoniowej oraz laureatki programu „Aplauz, aplauz!” - Anna i Kinga Gurgul. Po południu z suitą Beskidu śląskiego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Jambo Africa”. - Zapewniam, że wszyscy,  którzy wezmą udział w wydarzeniu, wyjadą od nas zadowoleni – zachęca do udziału w imprezie wójt Wiesław Kozłowski.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .