Reklama
Czchów. Dyrektor MOKSiR zaprasza na szlak
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 15 lipca 2016 01:00

Mamy sporo do zaoferowania – zapewnia Elżbieta Ogiela, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Na wakacyjne weekendy zachęcamy do udziału w imprezach organizowanych przez gminę, wypoczynku nad Jeziorem i Dunajcem, ale także do zwiedzenia zabytkowych kościołów. To architektoniczne perełki, warto poświecić kilka godzin, by je zobaczyć – zapewnia Elżbieta Ogiela.


Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Czchowie został wybudowany w 1346 roku. Jest to jednonawowa budowla, wzniesiona z kamienia, wykonana w stylu gotyckim. W przyziemiu przetrwały jednak, bardzo rzadkie w tej części  Polski, elementy budowli romańskiej. To dowodzi, iż wcześniej, najprawdopodobniej już w XIII, a może i nawet w XII wieku, była tutaj świątynia romańska. Bardzo cenna jest polichromia w kościele, która pochodzi z około 1380 roku. Są tutaj sceny z życia i działalności Jezusa Chrystusa, Matki Bożej oraz sceny apokryficzne i symboliczne. Zdaniem historyków sztuki należy je zaliczyć do grona najbardziej interesujących nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Godnym polecenia, zwłaszcza dla miłośników renesansu, są natomiast rzeźby nagrobkowe Kaspra Wielogłowskiego i jego żony. Zostały wykonane w II połowie XVI stulecia przez mediolańczyka, Hieronima Canavesiego, wzorowane były na pomnikach królewskich na Wawelu w Krakowie. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Jurkowie – to  drewniana świątynia wzniesiona w XV stuleciu. Dwa wieki później kościół został gruntownie odnowiony. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku. To oryginalny barokowy ołtarz z obrazem Chrystusa upadającego pod krzyżem. Płotno jest dziełem poźnorenesansowym. Ołtarz ma dwa skrzydła, z obydwu stron malowane, wypełnione scenami biblijnymi. Kościół pod wezwaniem Michała Archanioła w Złotej - to drewniana konstrukcja wzniesiona na planie „małego krzyża” o charakterze barokowym, z ciekawą polichromią i zabytkowym wyposażeniem. Kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa z Tymowej Budowla pochodzi z II połowy XVIII stulecia, a dokładnie rzecz ujmując z 1764 roku. Jest to świątynia drewniana, z wyposażeniem poźnobarokowym i klasycystycznym.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .