Reklama
Czchów. Nie chodzi o Romów, chodzi o prawo
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 09 sierpnia 2016 22:36

W sporze o Romów, których władze Limanowej chcą się pozbyć i przesiedlić do Czchowa, nie chodzi o nich samych. – Chodzi o prawo. Ani władze samorządowe gminy Czchów, ani mieszkańcy nie są nastawieni źle do społeczności romskiej. Oburza nas sposób, w jaki próbuje się przesiedlić ich do nas. Zresztą sami Romowie, co podkreślają w licznych pismach i wywiadach medialnych, nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania. Mam nadzieję, że służby prawne wojewody małopolskiego, władze państwa przyjrzą się temu problemowi: nie tylko kategorii romskiej, ale także prawnej – tłumaczy burmistrz Marek Chudoba.

Od kilku już lat samorząd Limanowej robi wszystko, by wysiedlić mieszkających tu od lat przedwojennych Romów. Miasto Limanowa kupiła, więc dla nich dom w Czchowie. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że zakup ten sfinansowano ze środków pochodzących z rządowego programu integracji społeczności romskiej. – Myślę, że ustawodawcy nie chodziło o taki sposób rozwiązywania problemów romskich. Podejrzewam, że nikt z twórców tego programu, nawet nie pomyślał, nad takim rozwiązanie, To inżynieria społeczna i falandyzacja prawa – grzmi burmistrz Chudoba. Jak już wspomnieliśmy Romowie przeprowadzać się nie chcą. Rzecznik Praw Dziecka jest oburzony postępowanie władz Limanowej, a szefowa sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych cedzi bez ogródek: To jest budowanie getta. Gmina Czchów przekonuje, że przysługuje jej prawo zabezpieczenia porządku publicznego. – Mam nadzieję, że nadzór prawny wojewody uzna, że to władze Limanowej przekroczyły prawo, sprzeniewierzyły środki publiczne – dodaje.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .