Reklama
Gnojnik. Święto plonów
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 11 sierpnia 2016 12:32

Uroczysta msza święta, oprawiona w kościele parafialnym w Biesiadkach, rozpocznie uroczystości dożynkowe gminy Gnojnik. – W imieniu własnym, samorządu gminy, Centrum Kultury w Gnojniku, mieszkańców Biesiadek, serdecznie zapraszam na święto plonów. Uroczystości zaplanowaliśmy na poniedziałek, 15 sierpnia. Tradycyjnie już w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, organizujemy dożynki. Razem podziękujmy Bogu za udane plony, a rolnikom za ciężką pracę, za przywiązanie do Matki Ziemi, tradycji i chrześcijańskich korzeni naszego narodu – mówi naszej redakcji wójt gminy Gnojnik, Sławomir Paterek.

O godzinie 15 rozpocznie się msza święta dożynkowa. Po nabożeństwie zaplanowano koncert Parafialnej Orkiestry Dętej z Gnojnika, a potem – około 16.30 – rozpocznie się obrzęd dożynkowy. Składają się na niego: prezentację wieńców dożynkowych z tradycyjnym ich ośpiewaniem, wcześniej wójt gminy podzieli się chlebem z uczestnikami uroczystości. Dodajmy, że chleb zostanie wypieczony z tegorocznego ziarna. Potem członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Globus” zaprezentują program artystyczny „Zapomniane piosenki”. Około godziny 18  Grupa Regionalna z Gnojnika zaprezentuje program „Wyskubek” (na motywach zwyczajów ludowych związanych z tak zwanym skubaniem pierza – zakończeniem). Godzinę później zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” z Łoniowej w gminie Dębno. A na koniec, o godzinie 20, zaplanowano rozpoczęcie zabawy tanecznej w rytm muzyki góralskiego zespołu „Siuhaje”. Dożynkom towarzyszy degustacja potraw regionalnych, nie zabraknie atrakcji dla dzieci, licznych konkursów i quizów. – Chcemy także wręczyć nagrody w konkursach: fotograficznym i konkursie śliwkowym (organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „Na Śliwkowym Szlaku” – dodaje wójt Paterek. Tradycyjnie już ocenione zostaną wieńce dożynkowe (w kategorii wieniec tradycyjny i wieniec współczesny), a na dzieci czeka mini wesołe miasteczko.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .