Reklama
Gmina Gnojnik. Dożynkowe święto
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 15 sierpnia 2016 23:45

Biesiadki-dozynkiUroczysta msza święta, oprawiona w kościele parafialnym w Biesiadkach, rozpoczęła uroczystości dożynkowe gminy Gnojnik. Od wielu lat święto plonów odbywa się w innej miejscowości. W tym roku gospodarzem imprezy było sołectwo Biesiadki. Na pół godziny przed nabożeństwem delegacje żniwiarzy zebrały się na parkingu przy kościele w Biesiadkach. Pojawili się przedstawiciele wszystkich sołectw: niektóre miejscowości przygotowały nawet po dwa wieńce. Nabożeństwo dożynkowe i Słowo Boże wygłosił ksiądz Paweł Kurzeja. W homilii wikary tutejszej parafii podkreślał ogromną rolę rolnika w życiu narodu, nawiązywał do jego ciężkiej pracy, mówił o wielkim umiłowaniu ziemi, tradycji i wielowiekowej łączności polskich rolników z kościołem. Dziękował za wspaniałą, godną naśladowania postawę, życzył wszelkiej pomyślności. Na koniec ksiądz Paweł Kurzeja poświęcił wieńce dożynkowe oraz wiązanki ziół i kwiatów – bo przecież dożynki gminne, tradycyjnie już od wielu lat, zbiegają się ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia to Święto Matki Boskiej Zielnej).

Dzielenie chlebem

Po nabożeństwie delegacje żniwiarzy przeszły na plac dożynkowy. Zaraz potem zaprezentowała się Parafialna Orkiestra Dęta z Gnojnika. Muzycy tej formacji wykonali kilka utworów: wprowadzając uczestników dożynek, w odświętny nastrój. Trzeba przyznać, że pomimo amatorskiego charakteru, orkiestra gra doskonale. Po koncercie muzyków z Gnojnika rozpoczęły się oficjalne uroczystości. W imieniu organizatorów gości powitali Ewa Świerczek (dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku) oraz Ryszard Machał, sołtys Biesiadek. Gospodarze dożynek, rolnicy z  Biesiadek, jako pierwsi zaprezentowali wieniec. Nie zabrakło chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna, który na ręce wójta Sławomira Pateraka przekazali starostwie dożynek (Bożena Piekarz i Ryszard Machał). – Dziękuję wszystkim rolnikom za to wielkie przywiązanie do ziemi. Praca na roli jest ciężka: tutaj nie ma mowy o wolnej sobocie, niedzieli o świętach. Dlatego wszystkim rolnikom w naszej gminie, w całym naszym kraju, składam najserdeczniejsze podziękowania – mówił wójt Paterek. Gospodarz gminy zwrócił także uwagę na ogromne przywiązanie rolników z gminy Gnojnik do tradycji, czego najlepszym dowodem jest ilość wieńców dożynkowych. Zapewniał, że chlebem będzie dzielił sprawiedliwie. Wezwał wszystkich do jedności. – Niech ten chleb nie dzieli naszych rodzin, ale niech je łączy – apelował wójt Sławomir Paterek. Potem, wraz ze starostami, częstował chlebem uczestników dożynek.

Nie zabrakło gości

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, z rolnikami z gminy Gnojnik, świętowali goście. W tym gronie znaleźli się miedzy innymi poseł na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko oraz starosta brzeski Andrzej Potępa. Parlamentarzystka dziękowała rolnikom a trud: mówiła, że dzięki tej pracy mamy chleb powszedni. Przekazała rolnikom słowa podziękowania od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. – Rząd panie premier Beaty Szydło chce wprowadzić rozwiązania prawne, które poprawią kondycję polskiej wsi i rolnictwa – zapewniała poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Sama przyznała, że wie co to jest praca na roli. – Pochodzę we wsi i wiem co to jest rolniczy trud. Za to należą się rolnikom najserdeczniejsze podziękowania – mówiła do zebranych poseł Józefa Szczurek – Żelazko. W imieniu samorządu powiatowego, słowa podziękowania złożył starosta Andrzej Potępa. – Chcę także podziękować organizatorom dożynek. Każdy kto chociaż raz w życiu je przygotowywał, wie ile wysiłku, ile trudu to kosztuje. Dziękuję mieszkańcom Biesiadek i pracownikom Centrum Kultury Gminy Gnojnik – mówił starosta Potępa. Gospodarz powiatu przypomniał, że święto plonów ma swoje korzenie w wierzeniach pierwszych Słowian. – Dożynki ukształtowały się ostatecznie w czasie feudalizmu – przypomniał starosta Andrzej Potępa. Dodajmy, że w gronie gości znaleźli się także przedstawiciel samorządu gminy, na czele z przewodniczącym Januszem Zychem. – To wielkie przeżycie brać udział w takich uroczystościach. Wypowiedziano tutaj wiele słów, wiele serdeczności, nie pozostaje mi nic innego, jak się do nich przyłączyć – mówił naszej redakcji Janusz Zych.

Starostwie dożynek

W obrzędzie dożynkowym spora rolę odgrywają starostwie dożynek. W tym roku byli to Bożena Piekarz i Ryszard Machał. Obydwoje związani z Biesiadkami od lat. Pani Bożena, wraz z mężem uprawia kilkuhektarowe gospodarstwo rolne, zajmujące się uprawa zbóż i ziemniaków, ale także hodowlą zwierząt domowych i…. egzotycznych. To niespokojna dusza, dlatego udziela się w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki „Tradycja i Rozwój”, działa w Radzie Sołeckiej i tańczy. Jest członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”. Ma dwoje dzieci (starszy syn pracuje, młodszy się uczy). Społecznie udziela się tez jej mąż: który gra podczas różnego rodzaju uroczystości w Biesiadkach czy w gminie. Legendą samorządu jest starosta dożynek Ryszard Machał. Wybór z wszech miar uzasadniony. Pracuje w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, od 1984 roku jest sołtysem Biesiadek. Przez wiele lat był radnym, przewodniczącym Rady Gminy w Gnojniku. Wspólnie z żoną Teresą prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo rolne; o tradycyjnym charakterze. Jest szczęśliwym ojcem czwórki dorosłych dzieci – wszystkie SA po studiach. Za jego sołtysowania wieś zmieniła się nie do poznania. Na lepsze – rzecz jasna.

Moc atrakcji

Organizatorzy zadbali o moc atrakcji. Po części oficjalnej członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Globus” zaprezentowali program artystyczny „Zapomniane piosenki”. Okazało się, że… wcale takie zapominane nie były, bo wiele osób, nuciło je wraz z członkami Globusa .Doskonale zaprezentował się Grupa Regionalna z Gnojnika, która przygotowała program „Wyskubek” (na motywach zwyczajów ludowych związanych z tak zwanym skubaniem pierza – zakończeniem, młodym wyjaśniamy: chodzi o pierze kacze lub indycze, które odpowiednio „wyskubane” były zaszywane s poduszkach i pierzynach ). Na koniec zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” z Łoniowej w gminie Dębno. A na o godzinie 20, rozpoczęła się zabawa taneczna w rytm muzyki góralskiego zespołu „Siuhaje”. Dożynkom towarzyszyły liczne degustacja potraw regionalnych, nie zabrakło atrakcji dla dzieci, licznych konkursów i quizów. – Wręczono także  nagrody w konkursach: fotograficznym i konkursie śliwkowym (organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „Na Śliwkowym Szlaku” – dodaje wójt Paterek. W tym roku zrezygnowano z oceny wieńców: wszystkim przyznano równorzędne nagrody.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .