Łoniowa. 110 lat strażackiej historii
WYDARZENIA - Gnojnik
środa, 07 września 2016 01:00

Uroczysta msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Łoniowej zainauguruje 110. rocznicę powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (o godzinie 15:00) podczas oficjalnej części uroczystości wręczone zostaną odznaczenia. Wieczorem, o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej z Łysej Góry. Wystąpią także zespoły regionalne: Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”. Ostatnim punktem obchodów będzie zabawa taneczna, która zacznie się o godzinie 20:00.


Remiza OSP jest prawdziwym centrum kulturalnym miejscowości. Ma tam miejsce siedziba Stowarzyszenia Folklorystycznego „Łoniowiacy” a także działającego pod tą samą nazwą Zespołu Pieśni i Tańca. Organizacje te od początku swojego istnienia ściśle współpracują z miejscową strażą. Strażacy z Łoniowej współpracują przy organizacji imprez środowiskowych, takich jak Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiaczek” oraz lokalne Święto Łopołki. Przy OSP Łoniowa działa również Klub Honorowych Dawców Krwi. W budynku remizy znajduje się świetlica wiejska, która w ostatnich latach została zmodernizowana i doposażona. Organizowane są tam regularnie imprezy okolicznościowe, ale też warsztaty i szkolenia m.in. z obsługi komputera, które służą aktywizacji w szczególności starszych mieszkańców gminy. W świetlicy mieści się też – oddana do użytku w marcu 2015 roku - Izba Pamięci Wsi, gdzie znajdują się witryny muzealne z wystawami dotyczącymi historii miejscowości i okolic. Można tam odnaleźć prawdziwe skarby lokalnej historii: zabytkowe dokumenty, fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, ubiory, instrumenty muzyczne, a nawet sprzęt strażacki. Na miejscu prowadzone są też warsztaty edukacyjne i historyczne. Jednostka OSP w Łoniowej była wielokrotnie doceniana, nie tylko w gminie, ale nawet na szczeblu wojewódzkim. W czerwcu tego roku strażacy zajęli trzecie miejsce w konkursie „Najlepsza jednostka OSP województwa małopolskiego 2016”. OSP powstała w 1906 roku. Udział w imprezie zapowiedzieli: poseł Józefa Szczurek – Żelazko oraz wójt Wiesław Kozłowski z radnymi.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .