Gnojnik. Gmina pomaga potrzebującym
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 17 września 2016 09:20

W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 GOPS w Gnojniku do połowy czerwca 2017 roku przekaże potrzebującym rodzinom paczki żywnościowe. Efektem pierwszej edycji programu było objęcie wsparciem żywnościowym 872 mieszkańców gminy. Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. W sierpniu 2016 roku rozpoczęła się realizacja Podprogramu 2016, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Do połowy czerwca 2017 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gnojniku osoby, które otrzymają skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności. Będzie ona cyklicznie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych, w których skład wejdą następujące produkty: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, ser żółty, mleko UHT, fasola biała, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, cukier biały, olej rzepakowy. Na ser żółty będzie ogłoszony dodatkowy przetarg – dostawy do magazynu Banku Żywności w Krakowie planowane są dopiero od stycznia 2017. Prócz wsparcia żywnościowego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku realizować będzie cykliczne działania, takie jak: warsztaty kulinarne,  żywieniowe i ekonomiczne. Podobne akcje prowadzono w ramach Podprogramu 2015. Osoby korzystające ze wsparcia Programu w naszym województwie będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu. Pomoc żywnościowa w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj.: osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji. Podprogram 2016 jest kontynuacją Podprogramu 2015, w ramach którego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku objął wsparciem żywnościowym 872 osoby przekazując im 107 ton  żywności. Osoby zainteresowane ww. wsparciem oraz spełniające kryteria Ustawy o pomocy społecznej mogą zgłaszać się do Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku w godzinach jego pracy. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 14 68 69 720 – mówi Kinga Broszkiewicz-Kuchno z GOPS w Gnojniku.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .